Askofen-P

Léčba

Návod k použití:

Ceny v online lékárnách:

farmaceutický účinek

Askofen je kombinovaný lék, který má analgetické a antipyretické účinky.

Jedna tableta přípravku Ascofen obsahuje 0,2 g kyseliny acetylsalicylové a fenacetinu a 0,04 g kofeinu. Kyselina acetylsalicylová inhibuje syntézu prostaglandinů, které jsou odpovědné za výskyt bolesti a otoků v místě zánětu, inhibuje tvorbu trombů a agregaci krevních destiček. Díky této složce vám použití Askofenu umožňuje zmírnit bolest způsobenou zejména zánětlivými procesy, zlepšit mikrocirkulaci v ohnisku zánětu.

Fenacetin zvyšuje antipyretické a analgetické vlastnosti kyseliny acetylsalicylové. Kofein, který je součástí Askofenu, ovlivňuje reflexní dráždivost míchy, stimuluje vazomotorické a respirační centrum, snižuje agregaci krevních destiček a rozšiřuje krevní cévy. Kofein také může zvýšit fyzickou a duševní výkonnost, snížit únavu a ospalost, normalizovat tonus mozkových cév a urychlit průtok krve..

V přípravku Askofen P byl fenacetin nahrazen paracetamolem (0,2 g), což způsobilo protizánětlivé, antipyretické a analgetické vlastnosti tohoto léčiva. Výhodou této komponenty je, že pravděpodobnost vzniku methemoglobinu při jeho použití je minimální..

Indikace pro použití Askofenu

Tento lék se doporučuje při bolestech hlavy, nachlazení, neuralgii. Je třeba poznamenat, že užívání Askofenu stále více nahrazuje užívání Askofenu P a Askofenu L, což je způsobeno vyšší bezpečností paracetamolu ve srovnání s fenacetinem a také účinnější kombinací složek, které tyto léky tvoří..

Askofen P je předepsán pro:

  • syndrom středně silné bolesti (bolesti zubů, migréna, bolesti hlavy, artralgie, neuralgie, bolestivá menstruace);
  • horečnaté stavy způsobené revmatiky a nachlazením.

Návod k použití Askofenu

Podle pokynů je Askofen předepsán 1 tabletu 2-3krát denně. Askofen P se doporučuje v dávce rovnající se 1-2 tabletám, které se musí užívat třikrát denně po jídle a doprovázet příjem léku velkým množstvím tekutin. Průběh léčby přípravkem Askofen P obvykle trvá 5-7 dní. Pro zmírnění akutní bolesti užijte 2 tablety jednou.

Vedlejší efekty

Užívání přípravku Askofen a Askofen P může vést k takovým nežádoucím následkům, jako jsou alergické reakce, dyspeptické poruchy, exacerbace bronchiálního astmatu, porucha funkce jater a ledvin, léze žaludku a dvanáctníku ulcerózní hemoragické povahy..

Kontraindikace užívání přípravku Askofen

Pokyny pro přípravek Askofen P označují nemoci, při nichž může užívání tohoto léku poškodit tělo:

  • gastrointestinální krvácení;
  • peptický vřed žaludku a dvanáctníku;
  • porucha funkce ledvin;
  • hypokoagulace;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy;
  • portální hypertenze.

Těhotenství, kojení a přecitlivělost na složky přípravku Askofen a Askofen P jsou důvody pro odmítnutí užívání těchto léků.

dodatečné informace

Doba použitelnosti přípravku Askofen je 4 roky, Askofen P je 3 roky. Tyto přípravky by měly být skladovány na suchém a tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 0 ° C.

Askofen: ceny v online lékárnách

Askofen Ultra potahované tablety 10 ks.

Askofen ultra tablety p.p. 250mg + 65mg + 250mg 10 ks.

Askofen Ultra potahované tablety 20 ks.

Recenze Askofen Ultra

Ultra tablety Askofen p.p. 250mg + 65mg + 250mg 20 ks.

Informace o léku jsou všeobecné, jsou poskytovány pouze pro informační účely a nenahrazují oficiální pokyny. Samoléčba je zdraví škodlivá!

Když se milenci líbají, každý z nich ztrácí 6,4 kalorií za minutu, ale vymění si téměř 300 různých druhů bakterií..

Podle výzkumu mají ženy, které pijí několik sklenic piva nebo vína týdně, zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu..

Kaz je nejčastějším infekčním onemocněním na světě, kterému ani chřipka nemůže konkurovat..

Při pravidelné návštěvě solária se šance na rakovinu kůže zvyšuje o 60%.

Známý lék "Viagra" byl původně vyvinut pro léčbu arteriální hypertenze.

Vědci z Oxfordské univerzity provedli řadu studií, během nichž dospěli k závěru, že vegetariánství může být pro lidský mozek škodlivé, protože vede ke snížení jeho hmotnosti. Vědci proto doporučují ryby a maso z vaší stravy zcela nevylučovat..

Kromě lidí trpí prostatitidou pouze jeden živý tvor na planetě Zemi - psi. To jsou opravdu naši nejvěrnější přátelé.

Ve Velké Británii existuje zákon, že chirurg může odmítnout provést operaci pacienta, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk se musí vzdát špatných návyků a pak možná nebude potřebovat operaci..

Každý člověk má nejen jedinečné otisky prstů, ale také jazyk.

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a byl určen k léčbě ženské hysterie.

Podle mnoha vědců jsou vitamínové komplexy pro člověka prakticky zbytečné..

Podle statistik se v pondělí riziko zranění zad zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Očekávaná délka života pro leváky je kratší než pro praváky.

Antidepresivum klomipramin vyvolává orgasmus u 5% pacientů.

Lidské kosti jsou čtyřikrát silnější než beton.

Období zotavení po každém chirurgickém zákroku vyžaduje od pacienta mimořádně opatrný přístup k jeho zdraví. Ale co v případě potřeby s.

Askofen

  • Složení léčivého přípravku
  • Dávková forma
  • Název a umístění výrobce
  • Farmakologická skupina
  • Indikace
  • Kontraindikace
  • Odpovídající bezpečnostní opatření pro použití
  • Použití během těhotenství a kojení
  • Schopnost ovlivňovat rychlost reakce při řízení motorové dopravy nebo jiných mechanismů
  • Děti
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • Nežádoucí účinky
  • Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce
  • Skladovatelnost
  • Podmínky skladování
  • Obal
  • Kategorie dovolené

Složení léčivého přípravku

aktivní složky: 1 tableta obsahuje kyselinu acetylsalicylovou 200 mg, paracetamol 200 mg, kofein 40 mg

pomocné látky: monohydrát kyseliny citronové, bramborový škrob; stearát vápenatý.

Dávková forma

Jednodílné, pravidelné, kulaté válce, jejichž horní a dolní povrchy jsou ploché, okraje povrchů jsou zkosené, se zářezem pro rozdělení na jedné straně, bílý. Mramorování je povoleno na povrchu tablet.

Název a umístění výrobce

Svatý. Petrovskij, Lubny, 16 let, oblast Poltava, Ukrajina, 37500.

Farmakologická skupina

Analgetika a antipyretika. Kyselina acetylsalicylová, kombinace bez psycholeptik. ATC kód N02B A51.

Lék má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky. Složky, které tvoří drogu, zesilují vzájemné účinky.

Antipyretický účinek kyseliny acetylsalicylové je realizován prostřednictvím centrálního nervového systému inhibicí syntézy prostaglandinů PGF 2 v hypotalamu v reakci na vliv endogenních pyrogenů. Analgetický účinek má periferní i centrální původ: periferní účinek - potlačení syntézy prostaglandinů v zánětlivých tkáních; ústředním účinkem je vliv na centra hypotalamu. Kyselina acetylsalicylová také snižuje agregaci krevních destiček.

Paracetamol má analgetický, antipyretický a velmi slabý protizánětlivý účinek, který je spojen s jeho účinkem na centrum termoregulace v hypotalamu a slabě vyjádřenou schopností inhibovat syntézu prostaglandinů v periferních tkáních..

Kofein stimuluje centrální nervový systém. Zvyšuje také pozitivní podmíněné reflexy, stimuluje fyzickou aktivitu, oslabuje účinek hypnotik a omamných látek, zvyšuje účinek analgetik a antipyretik..

Indikace

Léčba syndromu mírné až středně silné bolesti: na bolesti hlavy nebo bolesti zubů, neuralgii, myalgii, artralgii s primární dysmenoreou a také jako antipyretikum při onemocněních doprovázených horečkou.

Kontraindikace

Přecitlivělost na léčivé látky, jiné xanthinové deriváty (teofylin, teobromin), jiné salicyláty; bronchiální astma způsobené příjmem salicylátů nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků v anamnéze vrozené hyperbilirubinémie; vrozený nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy; onemocnění krve leukopenie anémie akutní gastrointestinální vředy hemoragická diatéza závažné selhání ledvin závažné selhání jater závažné kardiovaskulární choroby, včetně poruch rytmu, závažné aterosklerózy, závažné ischemické choroby srdeční, závažné srdeční selhání, těžká arteriální hypertenze; stavy zvýšeného vzrušení; poruchy spánku; starší věk; glaukomový alkoholismus.

Odpovídající bezpečnostní opatření pro použití

Nepoužívejte s jinými přípravky obsahujícími paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou.

Překračujte uvedené dávky léku.

Lék by měl být používán s opatrností v případě anamnézy gastrointestinálních vředů, včetně chronických nebo opakujících se peptických vředů nebo gastrointestinálního krvácení v anamnéze, současného užívání antikoagulancií.

Je nutné se poradit s lékařem ohledně možnosti užívání léku u pacientů s poruchou funkce ledvin a jater..

Před použitím léku je nutné se poradit s lékařem, pokud pacient užívá warfarin nebo podobné léky, které mají antikoagulační účinek.

Vezměte v úvahu, že u pacientů s alkoholickým poškozením jater se zvyšuje riziko hepatotoxického účinku paracetamolu; lék může ovlivnit výsledky laboratorních testů na obsah glukózy a kyseliny močové v krvi.

Během chirurgických zákroků (včetně zubních) může použití přípravků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou zvýšit pravděpodobnost výskytu / zvýšení krvácení, což je způsobeno inhibicí agregace krevních destiček po určitou dobu po použití kyseliny acetylsalicylové.

Při užívání léku se může snížit vylučování kyseliny močové. To může vést k dnu u pacientů, kteří snížili vylučování kyseliny močové.

Během léčby se nedoporučuje konzumovat nadměrné množství nápojů obsahujících kofein (například káva, čaj). Může to způsobit poruchy spánku, třes, pocit napětí, podrážděnost, nepohodlí za hrudní kostí prostřednictvím srdečního rytmu.

Během léčby nekonzumujte alkoholické nápoje.

Pacienti užívající analgetika každý den pro mírnou artritidu by se měli poradit s lékařem.

Pokud příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc.

Použití během těhotenství a kojení

Nepoužívejte lék během těhotenství a kojení..

Schopnost ovlivňovat rychlost reakce při řízení motorové dopravy nebo jiných mechanismů

V případě závratí byste se měli vyvarovat potenciálně nebezpečných činností, jako je řízení a / nebo provádění prací vyžadujících zvýšenou pozornost a rychlost psychomotorických reakcí.

Lék by neměl být používán u dětí kvůli riziku vzniku Reyeova syndromu (hyperpyrexie, metabolická acidóza, poruchy nervového systému a psychiky, zvracení, jaterní dysfunkce) s hypertermií na pozadí virových onemocnění.

Způsob podání a dávkování

Lék je určen k perorálnímu podání.

Dospělí užívají 1 tabletu 2-3krát denně po jídle. Maximální denní dávka je 6 tablet (3 rozdělené dávky). Délka léčby závisí na průběhu a závažnosti onemocnění a neměla by přesáhnout 5 dní jako anestetikum a 3 dny jako antipyretikum.

Předávkovat

Příznaky předávkování paracetamolem.

Poškození jater je možné u dospělých, kteří užili 10 g nebo více paracetamolu, a u dětí, kteří užívali lék v dávce 150 mg / kg tělesné hmotnosti. U pacientů s rizikovými faktory (dlouhodobá léčba karbamazepinem, fenobarbitalem, fenytoinem, primidonem, rifampicinem, třezalkou nebo jinými léky, které indukují jaterní enzymy), pravidelné užívání nadměrného množství ethanolu; glutathionová kachexie (poruchy trávení, cystická fibróza, infekce HIV, hlad, kachexie) použití 5 g nebo více paracetamolu může vést k poškození jater.

K poškození jater může dojít 12-48 hodin po užití nadměrných dávek léku. Během prvních 24 hodin se mohou objevit následující příznaky: bledost, nevolnost, zvracení, anorexie, bolesti břicha. U těžké otravy může selhání jater vést k encefalopatii, hypoglykémii, kómatu a smrti. Akutní selhání ledvin s akutní tubulární nekrózou se může projevit silnými bolestmi dolní části zad, hematurií, proteinurií a může se vyvinout i bez závažného poškození ledvin. Mohou se objevit poruchy metabolismu glukózy a metabolické acidózy. Byly také zaznamenány srdeční arytmie a pankreatitida. Při dlouhodobém užívání léku ve velkých dávkách ze strany hematopoetických orgánů se může vyvinout aplastická anémie, trombocytopenie, pancytopenie, agranulocytóza, neutropenie a leukopenie. Při užívání velkých dávek z centrálního nervového systému - závratě, psychomotorické agitace a dezorientace; z močového systému - nefrotoxicita (renální kolika, intersticiální nefritida, kapilární nekróza).

V případě předávkování je nutná sanitka. Pacient by měl být okamžitě převezen do nemocnice, a to i v případě, že se nevyskytnou časné příznaky předávkování. Příznaky mohou být omezeny na nevolnost a zvracení nebo nemusí odrážet závažnost předávkování nebo riziko poškození orgánů. Pokud došlo k předávkování paracetamolem do 1:00, měla by se zvážit léčba aktivním uhlím. Koncentrace paracetamolu v krevní plazmě by měla být měřena 4:00 nebo později po požití (dřívější koncentrace nejsou spolehlivé). Léčba N-acetylcysteinem může být aplikována do 24 hodin po užití paracetamolu, ale maximální ochranný účinek nastane, pokud je použit do 8:00 po užití.

Příznaky předávkování kyselinou acetylsalicylovou.

Předávkování salicyláty je možné v důsledku chronické intoxikace vyplývající z prodloužené léčby (použití více než 100 mg / kg / den po dobu delší než 2 dny může způsobit toxické účinky), jakož i v důsledku akutní intoxikace, která je život ohrožující (předávkování), a důvodů, proč může to být náhodné použití dětmi nebo neočekávané předávkování.

Chronická otrava salicyláty může být latentní, protože její příznaky jsou nespecifické. Mírná chronická intoxikace způsobená salicyláty nebo salicylismem se zpravidla vyskytuje až po opakovaných vysokých dávkách. Mezi hlavní příznaky patří: nerovnováha, závratě, zvonění v uších, hluchota, zvýšené pocení, nevolnost a zvracení, bolest hlavy, zmatenost. Tyto příznaky lze potlačit snížením dávky. Zvonění v uších lze pozorovat, když je koncentrace salicylátů v krevní plazmě vyšší než 150-300 μg / ml. Pokud jsou plazmatické salicyláty nad 300 μg / ml, objeví se závažné nežádoucí účinky.

O akutní intoxikaci svědčí výrazná změna acidobazické rovnováhy, která se může lišit v závislosti na věku a závažnosti intoxikace. Závažnost stavu nelze určit pouze na základě koncentrace salicylátů v krevní plazmě.

Příznaky předávkování kofeinem.

Velké dávky kofeinu mohou způsobit bolest v epigastrické oblasti, zvracení, diurézu, rychlé dýchání, extrasystol, tachykardii nebo srdeční arytmie, účinky na centrální nervový systém (závratě, nespavost, nervový neklid, podrážděnost, vášeň, úzkost, třes, křeče).

Léčba. V případě předávkování je nutná sanitka, i když nejsou žádné příznaky předávkování. Perorální methionin nebo acetylcystein mohou být prospěšné do 48 hodin po předávkování. Je také nutné aplikovat obecná podpůrná opatření, symptomatickou terapii, včetně použití antagonistů beta-adrenergních receptorů, které mohou eliminovat kardiotoxické účinky.

Nežádoucí účinky

Přestaňte užívat drogu a okamžitě vyhledejte lékaře v případě nežádoucích účinků.

Na straně kardiovaskulárního systému: tachykardie, palpitace, arteriální hypertenze.

Z krve a lymfatického systému: agranulocytóza, anémie, sulfátová hemoglobinémie a methemoglobinémie (cyanóza, dušnost, bolest v srdci), hemolytická anémie, kvůli antiagregačnímu účinku na krevní destičky, kyselina acetylsalicylová může zvýšit riziko krvácení.

Z nervového systému: bolest hlavy, závratě, třes, parestézie, strach, úzkost, neklid, podrážděnost, poruchy spánku, nespavost, úzkost, celková slabost, zvonění v uších.

Ze zažívacího traktu: dyspeptické poruchy, včetně nevolnosti, zvracení, nepohodlí a bolesti v epigastriu, pálení žáhy, bolesti břicha; zánět gastrointestinálního traktu, erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu, které ve vzácných případech mohou způsobit gastrointestinální krvácení a perforaci s odpovídajícími laboratorními a klinickými projevy; zvýšená aktivita „jaterních“ enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky.

Z imunitního systému: reakce přecitlivělosti, včetně anafylaxe, anafylaktického šoku, rýmy, ucpání nosu, svědění, vyrážka na kůži a sliznicích (obvykle generalizovaná vyrážka, erytematózní, kopřivka), angioedém, exsudativní multiformní erytém (včetně syndromu) Stevens-Johnson), toxická epidermální nekrolýza (Lyellův syndrom).

Z endokrinního systému: hypoglykemie, až hypoglykemické kóma.

Z trávicího systému: dysfunkce jater, zvýšená aktivita jaterních enzymů, obvykle bez rozvoje žloutenky, hepatonekróza (účinek závislý na dávce).

Jiné: bronchospazmus u pacientů citlivých na kyselinu acetylsalicylovou a další NSAID, krvácení může vést k akutní a chronické posthemoragické anémii / anémii z nedostatku železa (v důsledku tzv. Latentního mikrobiologického krvácení) s odpovídajícími laboratorními projevy a klinickými příznaky, jako je astenie, bledost kůže, hypoperfuze nekardiogenní plicní edém.

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Methotrexát - v kombinaci se salicyláty v dávce 15 mg / týden nebo vyšší se zvyšuje hematologická toxicita methotrexátu v důsledku snížení renální clearance methotrexátu protizánětlivými látkami a jeho vytěsňování z jeho spojení s plazmatickými proteiny, proto je tato kombinace kontraindikována.

Inhibitory MAO - v kombinaci s kofeinem je možné nebezpečné zvýšení krevního tlaku, proto je tato kombinace kontraindikována.

Kombinace, které je třeba používat opatrně.

Paracetamol: antidepresiva a další stimulanty mikrosomální oxidace - tyto léky zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů, které ovlivňují funkci jater, což způsobuje možnost těžké intoxikace při malém předávkování léky.

Kofein: cimetidin, hormonální antikoncepce, isoniazid zvyšují účinek kofeinu. Kofein snižuje účinek opioidních analgetik, anxiolytik, hypnotik a sedativ, je antagonistou léků pro anestezii a dalších léků, které tlumí centrální nervový systém (CNS), kompetitivním antagonistou léků, které tlumí centrální nervový systém, kompetitivním antagonistou léků adenosin, ATP. Při současném užívání kofeinu s ergotaminem se zlepšuje absorpce ergotaminu v gastrointestinálním traktu, s látkami stimulujícími štítnou žlázu - zvyšuje se účinek štítné žlázy. Kofein snižuje koncentraci lithia v krvi. Kofein zvyšuje účinek (zlepšuje biologickou dostupnost) analgetik, antipyretik, zesiluje účinky derivátů xanthinu, alfa a beta adrenergních agonistů, psychostimulantů.

Kyselina aietylsalicylová současné užívání s urikosurickými látkami, jako je benzobromaron, probenecid, snižuje účinek vylučování kyseliny močové (kvůli konkurenci vylučování kyseliny močové ledvinovými tubuly). Při současném použití s ​​digoxinem se zvyšuje jeho koncentrace v krevní plazmě v důsledku snížení vylučování ledvinami. Inhibitory ACE v kombinaci s vysokými dávkami kyseliny acetylsalicylové způsobují snížení filtrace glomerulů v důsledku inhibice vazodilatačních prostaglandinů a snížení hypotenzního účinku. Selektivní inhibitory serotoninu zvyšují riziko krvácení z horního zažívacího traktu kvůli možnosti synergického účinku. Při současném použití s ​​kyselinou valproovou ji kyselina acetylsalicylová vytěsňuje ze spojení s bílkovinami krevní plazmy, což zvyšuje toxicitu.

Lék zvyšuje účinek léků, které snižují srážení krve a agregaci krevních destiček, vedlejší účinky kortikosteroidů, sulfonylmočovin, methotrexátu.

Vyvarujte se kombinace s barbituráty, antikonvulzivy, salicyláty, rifampicinem, alkoholem.

Skladovatelnost

Podmínky skladování

Skladujte v původním obalu při teplotě nepřesahující 25 ° C..

Askofen (askofen-P, askofen-extra). Složení, formy uvolňování, analogy. Návod k použití, indikace, kontraindikace. Nežádoucí účinky při užívání přípravku Askofen. Ceny a recenze léku

Stránka poskytuje základní informace pouze pro informační účely. Diagnostika a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Jaký druh drogy - Askofen?

Složení askofenu

Ascofen je k dispozici pouze ve formě tablet. Každá tableta obsahuje tři hlavní účinné látky a další pomocné látky.

Aktivní složky léku ascofen jsou:

  • paracetamol;
  • kyselina acetylsalicylová (aspirin);
  • kofein.
Tablety ascofenu mohou dále zahrnovat:
  • bramborový škrob;
  • kukuřičný škrob;
  • kyselina citronová;
  • kyselina stearová;
  • stearát vápenatý;
  • povidon;
  • mastek;
  • Vazelínový olej.
Další složky nemají terapeutický ani profylaktický účinek, zajišťují však skladování aktivních složek a jejich rychlejší absorpci v gastrointestinálním traktu po požití tablety.

Mechanismus účinku Askofenu

Jak již bylo zmíněno dříve, účinek léčiva je způsoben aktivními složkami obsaženými v jeho složení..

Mechanismus účinku Askofenu

Léčivá látka

Mechanismus účinku

Kyselina acetylsalicylová (aspirin)

Protizánětlivé

Mechanismus účinku kyseliny acetylsalicylové je způsoben potlačením zánětlivých procesů v těle. Faktem je, že s rozvojem zánětu (po infekci, poranění nebo jiné patologii) se v místě poškození tkáně vyvíjí zánětlivá reakce. Buňky imunitního systému se pohybují v ohnisku zánětu, který vylučuje mnoho biologicky aktivních látek. Tyto látky spouštějí řadu biologických procesů, což se navenek projevuje otokem tkáně, zvýšením teploty v lézi a obecným zvýšením tělesné teploty, stejně jako bolestivostí tkání v místě zánětu. Blokováním tvorby biologicky aktivních látek v místě zánětu aspirin přerušuje popsaný proces a eliminuje příznaky zánětlivého procesu.

Lék proti bolesti

Antipyretikum

Paracetamol

Lék proti bolesti

Terapeutické účinky paracetamolu jsou způsobeny inhibicí tvorby biologicky aktivních látek v centrálním nervovém systému. Na tomto pozadí klesá citlivost centrálního nervového systému na bolest. Navíc působením na centrum termoregulace (umístěné v mozku) paracetamol snižuje tělesnou teplotu. Analgetické účinky paracetamolu a aspirinu se navzájem doplňují (posilují).

Antipyretikum

Kofein

Stimulační účinek

Zvyšováním dráždivosti nervových buněk centrálního nervového systému má lék mírný psychostimulační účinek. Stimuluje se zejména dýchací centrum (dýchání se zrychluje a prohlubuje) a vazomotorické centrum (zvyšuje se krevní tlak a zvyšuje se srdeční frekvence).

Formy uvolňování a dávky tablet Ascofen (Askofen-P, Askofen-extra)

Doposud je lék Askofen dostupný pouze ve formě tablet pod obchodními názvy Askofen-P a Askofen-extra. Tyto léky obsahují stejné účinné látky, liší se pouze jejich dávkování.

Formy uvolňování a dávkování askofenu

Název drogy

Formulář vydání

Dávkování účinných látek

Askofen-P

Bílé ploché válcovité tablety. Ve středu tabletu existuje riziko. Tablety jsou hermeticky baleny ve speciálních blistrech (10 kusů v každém). Prodává se v kartonových krabicích (1, 2 nebo 3 blistry).

Askofen-extra

  • Paracetamol - 200 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová - 200 mg.
  • Kofein - 40 mg.
  • Paracetamol - 100 mg.
  • Kyselina acetylsalicylová - 300 mg.
  • Kofein - 50 mg.

Vzhledem k vyšší dávce aspirinu má Askofen-extra výraznější protizánětlivý účinek a zvýšená dávka kofeinu zvyšuje stimulační účinek léčiva na úrovni centrálního nervového systému a kardiovaskulárního systému..

Askofenovy analogy

Analogy léčiva se mohou lišit svým chemickým složením nebo množstvím účinných látek obsažených v léčivu, ale mají podobný terapeutický účinek. Mohou být použity v případech, kdy je pacient kontraindikován k užívání jakékoli látky, která je součástí Askofenu.

Analogy askofenu jsou:

  • Excedrin - obsahuje zvýšené dávky paracetamolu, aspirinu a kofeinu, v důsledku čehož jsou jeho terapeutické účinky výraznější.
  • Kofitsil - ve svém složení je totožný s lékem Askofen-extra.
  • Aquacitramon - obsahuje více kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu, a proto má výraznější analgetický, antipyretický a protizánětlivý účinek.
  • Citrapar - má slabší (ve srovnání s Askofenem) terapeutické účinky, což je způsobeno nižší dávkou účinných látek.
  • Migrenol - ve složení a terapeutických účincích je podobný léku Askofen-P.

Což je lepší - askofen nebo citramon?

Návod k použití léku Askofen (indikace, dávkování)

Indikace pro jmenování tohoto léku mohou být zánětlivé procesy a jejich projevy (teplota, bolest, otoky tkání), stejně jako bolest zánětlivé nebo nezánětlivé povahy různé lokalizace. Askofen lze předepsat na bolesti mírné až střední intenzity. V případě syndromu silné bolesti se doporučuje lék užívat v kombinaci s jinými (narkotickými) léky proti bolesti.

Bolest hlavy

Mechanismus vývoje bolesti může být spojen s porušením propustnosti krevních cév mozku a rozvojem otoku mozkové tkáně, přetažením mozkových plen (bohatých na nervové zakončení), stlačení mozkových struktur (například se zvýšením intrakraniálního tlaku), poškození jednotlivých nervů atd..

Mechanismus účinku Askofenu na bolesti hlavy je smíšený. Paracetamol, který inhibuje syntézu zánětlivých mediátorů v centrálním nervovém systému, blokuje tvorbu a vedení bolestivých nervových impulsů, což významně snižuje intenzitu bolestivého syndromu. Zároveň aspirin inhibuje samotné zánětlivé procesy v mozku (pokud existují). Současně kofein pomáhá dilatovat krevní cévy v mozku a aktivovat tok krve v něm, což je doprovázeno odstraněním otoků (také zodpovědných za výskyt bolesti).

Migréna

Migréna je speciální typ nesnesitelné bolesti hlavy, která podle jedné teorie vzniká z dysregulace tónu krevních cév v mozku. Současně je v důsledku nadměrné vazokonstrikce narušen přísun krve do mozkových tkání, což vede k rozvoji jeho edému a bolesti..

Podle moderních vědeckých teorií je účinnost askofenu pro migrény způsobena kofeinem obsaženým v jeho složení. Kofein rozšiřuje krevní cévy v mozku, čímž zvyšuje průtok krve do dřeně a zlepšuje mikrocirkulaci v ní. To je doprovázeno normalizací metabolismu, v důsledku čehož bolest zmizí. Současně je třeba poznamenat, že askofen nepomáhá všem pacientům trpícím migrénou (pro léčbu této patologie byly vyvinuty speciální léky, které jsou předepsány neuropatologem po úplném vyšetření pacienta a přesné diagnóze).

Bolest zubů

Akutní bolest zubů může nastat jak při poškození samotného zubu, tak při onemocněních dásní nebo čelisti. Nemoci zubu doprovázené poškozením jeho dřeně (nervová zakončení a krevní cévy umístěné uvnitř zubu) mohou být doprovázeny silnou bolestivou bolestí zubů. V tomto případě je mechanismus výskytu bolesti spojen s podrážděním nervových zakončení zubní dřeně. Prostřednictvím nich se bolestivé impulsy přenášejí do mozku, kde je pacient vnímá jako bolest. Osoba může také pociťovat bolest zubu s různými zánětlivými onemocněními dásní nebo čelisti (i když samotné zuby zůstávají neporušené), což je způsobeno šířením zánětlivého procesu a otokem postižených tkání.

Potlačením zánětlivých procesů v oblasti zubní dřeně, dásní nebo čelisti a působením na úrovni centrálního nervového systému askofen účinně eliminuje bolesti zubů..

Neuralgie

Při neuralgii je poškozen nerv, který inervuje určité části těla. V tomto případě pacient pocítí bolest v inervační zóně tohoto nervu (například v hrudníku nebo zádech s interkostální neuralgií, v obličeji s trigeminální neuralgií atd.), Ačkoli v oblasti bolesti není pozorován žádný patologický proces.

Neuralgie může být primární nebo sekundární. Příčiny primární neuralgie nebyly přesně stanoveny. Vědci naznačují, že k ní dochází v důsledku dysfunkce nervových vláken po jakékoli nemoci nebo úrazu. Vzhledem k tomu, že nejsou pozorovány žádné zánětlivé procesy, je účinnost askofenu u primární neuralgie pochybná (neodstraňují bolest ani mírně nesnižují její závažnost, což může být způsobeno „placebovým“ účinkem, tj. Autohypnózou).

Sekundární neuralgie se vyvíjí v přítomnosti zánětlivých, neoplastických nebo jiných procesů, které poškozují nervy v různých oblastech. Současně se v oblasti poškození vyvíjí edém tkáně, což vede ke kompresi nervových vláken a výskytu charakteristické bolesti. V tomto případě může Ascofen účinně eliminovat bolestivý syndrom, čímž eliminuje otoky a snižuje závažnost zánětu..

Myalgie

Tento termín označuje bolest v jednom nebo více svalech, ke které dochází při vystavení různým škodlivým faktorům.

Příčiny myalgie mohou být:

  • zranění;
  • infekční zánět;
  • svalové napětí (doprovázené prasknutím svalových vláken);
  • přepětí;
  • metabolické poruchy (elektrolyty);
  • další zánětlivá onemocnění.
Všechny tyto patologie jsou doprovázeny vývojem zánětlivého procesu v poškozeném svalu, který je příčinou bolesti. Aspirin, který je součástí ascofenu, působí na úrovni ohniska zánětu, snižuje závažnost zánětlivého procesu a eliminuje otoky tkání. Paracetamol současně působící na úrovni centrálního nervového systému snižuje závažnost bolesti.

Bolest kloubů

Teplo

Ke zvýšení tělesné teploty dochází nejčastěji, když do těla vnikne cizí infekce (virus, bakterie, houba atd.). Jedná se o přirozenou obrannou reakci zaměřenou na zničení původce infekce (mnoho patogenních mikroorganismů zemře, když teplota okolí stoupne). V tomto případě je mechanismus zvyšování tělesné teploty způsoben biologicky aktivními látkami, které se produkují v ohnisku zánětu, vstupují do mozku a aktivují takzvané centrum termoregulace.

Paracetamol (aktivní složka askofenu), působící na úrovni centrálního nervového systému, snižuje aktivitu termoregulačního centra, čímž přispívá k normalizaci tělesné teploty. Kyselina acetylsalicylová navíc inhibuje zánětlivé procesy v různých tkáních a orgánech a zpomaluje tvorbu biologicky aktivních látek, které stimulují centrum termoregulace, což má také antipyretický účinek.

Pomůže askofen s menstruací (s bolestí)?

Účinnost askofenu pro bolestivou menstruaci je nízká, což je způsobeno mechanismem vzniku syndromu bolesti.

Během menstruace je vnitřní vrstva děložní výstelky odmítnuta. Uvolněná tkáň se vylučuje spolu s menstruační krví. Popsaný proces je doprovázen uvolňováním velkého množství biologicky aktivních látek - prostaglandinů v tkáni dělohy, které způsobují kontrakci cév a kontrakci svalové vrstvy dělohy. Tím je zajištěno zastavení krvácení, ale může to vést k narušení mikrocirkulace krve v samotné děloze. Porušení mikrocirkulace, stejně jako silné kontrakce dělohy, mohou být doprovázeny bolestí různé intenzity. Účinnost askofenu v této patologii je omezená, protože pouze paracetamol, který je součástí léku, má analgetický účinek, který působí na úrovni centrálního nervového systému.

Současně je třeba poznamenat, že příčinou bolestivých období mohou být různá zánětlivá onemocnění urogenitálního systému (děloha, vaječníky, močový měchýř, pochva atd.). V tomto případě bude mít askofen inhibující závažnost zánětlivých procesů výrazný analgetický účinek a také pomůže vyrovnat se s dalšími příznaky infekčního a zánětlivého procesu (sníží teplotu, eliminuje letargii a zlepší celkovou pohodu pacienta).

Je Ascofen účinný při osteochondróze?

Askofen poskytuje protizánětlivý účinek a snižuje edém tkáně v oblasti sevřeného nervu a také snižuje citlivost na bolest na úrovni centrálního nervového systému, což zajišťuje eliminaci nebo oslabení bolesti při osteochondróze. Zároveň je třeba poznamenat, že v pokročilých případech lék přestává pomáhat, protože vyvíjející se komplikace základního onemocnění vedou k nevratnému poškození míšních nervů..

Je možné pít Ascofen při nízkém tlaku (ke zvýšení tlaku)?

Askofen může být předepsán pro nízký krevní tlak doprovázený bolestmi hlavy, horečkou nebo jinými příznaky zánětlivého procesu. V tomto případě bude pozitivní účinek způsoben působením kofeinu obsaženého v přípravku, což zvýší frekvenci a sílu srdečních kontrakcí (tj. Zlepší čerpací funkci srdce) a také přispěje ke snížení periferních krevních cév a zvýšení krevního tlaku..

Nedoporučuje se užívat lék pouze ke zvýšení krevního tlaku, protože to může vést k rozvoji nežádoucích vedlejších reakcí.

Jak užívat askofen (dávkování)?

U dospělých pacientů s terapeutickým účelem (jako analgetikum a / nebo antipyretikum) by měl být askofen užíván perorálně, 1 - 2 tablety 2 - 3krát denně, 10 - 15 minut po jídle. Tablety by se měly užívat s velkým množstvím (nejméně 100-200 ml) teplé převařené vody nebo mléka. Tím se sníží závažnost škodlivého účinku léku na žaludeční sliznici.

Interval mezi dvěma následujícími dávkami by měl být nejméně 4 - 6 hodin. Pokud je askofen předepsán ke snížení tělesné teploty, může být používán maximálně 3 dny. Pokud po třech dnech zůstane tělesná teplota zvýšená, měli byste se poradit se svým lékařem. Jako lék na zmírnění bolesti (při normální tělesné teplotě) nelze lék používat déle než 5 dní.

Nežádoucí účinky léku Askofen

Nežádoucí účinky po užívání tohoto léku mohou být spojeny s individuální nesnášenlivostí k jeho složkám, stejně jako s toxickými účinky léků na tělo. Příčinou vývoje komplikací může být také porušení dávkování a pravidel užívání drogy..

Předávkování ascofenem

V případě předávkování přípravkem Ascofen budou hlavní toxické účinky způsobeny škodlivým účinkem paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové na úrovni centrálního nervového systému, gastrointestinálního traktu, krevního systému atd..

Předávkování askofenem se může projevit:

  • silná bolest v žaludku;
  • nevolnost;
  • zvracení (včetně zvracení krve);
  • určit krvácení;
  • bledost kůže a sliznic;
  • zvýšené pocení;
  • zvýšení srdeční frekvence;
  • letargie;
  • ospalost;
  • letargie;
  • ztráta vědomí;
  • křeče;
  • porušení dýchání (až do úplného zastavení);
  • zvýšení a poté pokles krevního tlaku.
Stojí za zmínku, že množství askofenu potřebné k nástupu příznaků předávkování závisí na mnoha faktorech (na věku pacienta a jeho tělesné hmotnosti, přítomnosti nebo nepřítomnosti doprovodných onemocnění vnitřních orgánů atd.). Pokud však pacient užil více než 3 až 4 tablety najednou, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc..

První pomoc při předávkování přípravkem Ascofen zahrnuje:

  • Výplach žaludku. Umožňuje odstranit léky, které dosud nebyly absorbovány ze žaludku, čímž se snižuje množství účinných látek vstupujících do krve.
  • Příjem enterosorbentů. Enterosorbenty (například aktivní uhlí) vstupují do žaludku a váží další léky, které se tam nacházejí, a brání jejich další absorpci přes sliznici gastrointestinálního traktu. Navíc mají schopnost odstraňovat toxiny z krevního řečiště, čímž snižují závažnost příznaků předávkování. Proto by mělo být pacientovi ihned po umytí žaludku podáno několik tablet aktivního uhlí k pití (1 tableta na 10 kg tělesné hmotnosti).
Pokud se stav pacienta zhorší, může být několik dní hospitalizován za účelem pozorování a léčby..

Kontraindikace užívání přípravku Askofen

Velký seznam kontraindikací je způsoben několika účinnými látkami, které tvoří Ascofen. Faktem je, že kontraindikace užívání jakékoli ze základních složek je kontraindikací k použití celého léku. Proto před zahájením léčby musíte pečlivě přečíst pokyny a ujistit se, že užívání tohoto léku nepoškodí zdraví pacienta..

Kontraindikace užívání přípravku Askofen jsou:

  • Alergie na složky léčiva. Pokud má pacient alergii (přecitlivělost imunitního systému) na paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou, kofein nebo další látky, které tvoří Askofen, je přísně zakázáno užívat tento lék. V opačném případě může dojít k závažné alergické reakci, která někdy může ohrozit život pacienta..
  • Akutní gastritida (zánět žaludeční sliznice). Jak již bylo zmíněno dříve, askofen snižuje ochranné vlastnosti žaludeční sliznice a přispívá k jejímu poškození. Použití léku s exacerbací zánětlivého procesu v žaludku může zvýšit bolest a také vést k rozvoji komplikací (vývoj vředů, krvácení atd.).
  • Žaludek a / nebo střevní vřed. Užívání protizánětlivých léků na tyto patologie (stejně jako na jakékoli jiné zánětlivé léze gastrointestinálního traktu - Crohnova choroba, ulcerózní kolitida atd.) Může vést k rozvoji komplikací.
  • Krvácení z gastrointestinálního traktu. Příčinou krvácení může být vřed, trauma, progrese zánětlivého procesu atd. Bez ohledu na příčinu užívání Ascofenu dále poškodí sliznice a krevní cévy, čímž vytvoří podmínky pro další krvácení..
  • "Aspirin" bronchiální astma. Podstatou této patologie je, že pod vlivem aspirinu (nebo jiných nesteroidních protizánětlivých léků a také paracetamolu) se v dýchacím systému vyvíjejí patologické imunitní reakce. To je doprovázeno otokem nosní sliznice, ucpáním nosu, zvýšenou sekrecí nosního hlenu a silným zúžením průdušek (dýchacích cest). V takovém případě se u pacienta mohou objevit astmatické záchvaty vyžadující okamžitou lékařskou pomoc..
  • Poruchy srážení krve. Kontraindikací léčby askofenem jsou také nemoci spojené s dysfunkcí krevních destiček (von Willebrandova choroba, trombocytopenická purpura, trombocytopenie atd.) A faktory srážení krve (hemofilie). Užívání tohoto léku může přispět k rozvoji krvácení dásní, krvácení do kůže a sliznic, krvácení do zažívacího traktu atd..
  • Nedostatek vitaminu K v těle. Vitamin K je zodpovědný za syntézu faktorů systému srážení krve v játrech. S jeho nedostatkem existuje tendence ke krvácení, jehož riziko se zvyšuje s užíváním nesteroidních protizánětlivých léků.
  • Těžké selhání jater. Jak bylo uvedeno výše, v játrech se syntetizuje mnoho faktorů srážení krve, které jsou odpovědné za zastavení krvácení. V případě selhání jater by měl být askofen předepisován opatrně, protože by to mohlo vyvolat krvácení do zažívacího traktu a dalších orgánů. Kromě toho jsou aktivní složky tohoto léčiva obvykle v játrech neškodné. Pokud to nefunguje správně, může se rychle vyvinout předávkování přípravkem Ascofen, což může vést k dalším hrozným komplikacím..
  • Selhání ledvin Vedlejší produkty vytvořené v těle po užití léku se vylučují močí ledvinami. Pokud ledviny nepracují správně, může to vést k rozvoji příznaků předávkování..
  • Těžké srdeční selhání. Ascofenův kofein zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, čímž zvyšuje stres na srdci. Se srdečním selháním to může vést ke vzniku komplikací (až k infarktu).
  • Nespavost. Kofein, který je součástí léku, stimuluje centrální nervový systém, což může způsobit poruchy v procesu usínání nebo častá noční probuzení, a také snížit účinnost prášků na spaní na nespavost.
  • Duševní poruchy. Vzhledem ke stimulačnímu účinku na centrální nervový systém se lék nedoporučuje duševně nemocným lidem náchylným k úzkostným poruchám (účinek kofeinu může vyvolat záchvaty paniky).
  • Glaukom. U glaukomu dochází ke zvýšení nitroočního tlaku, které může být doprovázeno poškozením sítnice a rozvojem slepoty. Askofen přispívá k ještě většímu zvýšení nitroočního tlaku, čímž zvyšuje riziko vzniku komplikací glaukomu.
  • Před nadcházejícími chirurgickými operacemi. Pokud se během operace očekává masivní krvácení (například při operacích jater, ledvin atd.), Užívání Ascophenu by mělo být omezeno několik dní před navrhovanou operací, protože může přispět ke krvácení.

Je askofen bezpečný během těhotenství?

Je zakázáno užívat drogu během těhotenství, protože to může způsobit poškození plodu, zhoršení porodu a rozvoj komplikací v období po porodu. Faktem je, že kyselina acetylsalicylová, která je součástí askofenu, může pronikat z krevního oběhu matky do plodu. Pokud k tomu dojde v prvním trimestru těhotenství (kdy dojde k pokládce a tvorbě většiny vnitřních orgánů), může se u dítěte objevit různé nitroděložní vývojové anomálie.

Pokud užíváte tento lék ve třetím trimestru těhotenství, může to komplikovat porod. Faktem je, že aspirin inhibuje syntézu biologicky aktivních látek, které normálně zajišťují otevření děložního čípku, kontrakce dělohy během porodu a vypuzení plodu. Při užívání askofenu může dojít k slabosti porodu.

Užívání léku ve druhém trimestru těhotenství žádným způsobem neovlivní plod ani nezkomplikuje průběh porodu, v důsledku čehož lze v případě potřeby (podle přísných indikací určených pouze lékařem) užívat krátkou dobu.

Je Ascofen kompatibilní s kojením?

Může být Ascofen podáván dětem?

Je možné pít Ascofen s vysokým krevním tlakem?

Lze Ascofen kombinovat s alkoholem?

Během léčby přípravkem Askofen se nedoporučuje užívat alkohol, protože to může vést ke vzniku komplikací. Faktem je, že alkohol v malých dávkách stimuluje činnost centrálního nervového systému. Stejný účinek má i kofein, který je součástí askofenu. V důsledku toho se u pacienta mohou objevit duševní poruchy, může začít epilepsický záchvat (pokud trpí touto patologií), může se objevit nespavost atd..

Alkohol má navíc toxický účinek na jaterní buňky. Paracetamol a kyselina acetylsalicylová mají stejný účinek. Při současném použití se zvyšuje toxický účinek těchto látek a alkoholu, což může přispět k rozvoji komplikací (hepatitida, selhání jater atd.).

Cena (cena) askofenu v lékárnách různých ruských měst

Askofen si můžete koupit téměř v každé lékárně. Cena léku je určena dávkou aktivních složek, které tvoří jeho složení, výrobcem a dalšími faktory. Také v různých městech Ruska se cena léku může výrazně lišit, což souvisí s náklady na přepravu a skladování drogy..