Aspirin a ibuprofen

Léčba

Kontrola kompatibility léků Aspirin a Ibuprofen. Je možné tyto léky pít společně a kombinovat je.

Interakce s lékem: Ibuprofen

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje toxicitu methotrexátu, účinky narkotických analgetik, jiných NSAID, hypoglykemik pro perorální podání, heparinu, nepřímých antikoagulancií, trombolytik - inhibitorů agregace trombocytů, sulfonamidů (včetně kotrimoxazrokinu), trijodtyroidů snižuje - urikosurické léky (benzbromaron, probenecid). antihypertenziva a diuretika (spironolakton, furosemid).

Nebyla zjištěna žádná interakce.

Kontrola byla provedena na základě referenčních knih o drogách: Vidal, Radar, Drugs.com, „Léky. Manuál pro lékaře ve 2 částech“ vyd. Maškovskij M.D. Myšlenku, seskupení a selektivní manuální analýzu výsledků provedl kandidát lékařských věd, terapeut Shkutko Pavel Michajlovič.

  • Aspirin-Abaktal
  • Aspirin-Avodart
  • Aspirin-agregát
  • Aspirin-Agrenox
  • Aspirin-Adalat
  • Aspirin-Advagraf
  • Tekuté želé Aspirin-Advil
  • Aspirin-Adgelon
  • Aspirin-Adelfan-Esidrex
  • Aspirin-Adempas
  • Aspirin-adenocin
  • Aspirin-Adepress

2018-2020 Combomed.ru (Kombomed)

Všechny kombinace, srovnání a další informace prezentované na webu jsou referenčními informacemi generovanými v automatickém režimu a nemohou sloužit jako dostatečný základ pro rozhodování o taktice léčby a prevenci nemocí, stejně jako o bezpečnosti užívání kombinací léků. Je nutná konzultace s lékařem.

Interakce nenalezena - znamená, že léky lze brát společně, nebo účinky společného užívání drog nejsou v současné době dostatečně studovány a jejich interakce vyžaduje čas a nahromaděné statistiky. K vyřešení otázky společného užívání léků je nutná odborná konzultace.

Interakce s drogou: *** - znamená, že v databázi oficiálních referenčních knih použitých k vytvoření služby byla statisticky zaznamenána interakce výsledky výzkumu a užívání, která může vést buď k negativním dopadům na zdraví pacienta, nebo ke zvýšení vzájemného pozitivního účinku, který také vyžaduje odbornou radu k určení taktiky další léčby.

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová: je tato kombinace bezpečná??

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Jejich kombinované užívání vede ke zvýšeným vedlejším účinkům obou léků..

Indikace pro použití

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová jsou k dispozici na přepážce a používají se k léčbě:

  • horečka;
  • bolest hlavy;
  • bolest svalů;
  • menstruační bolesti;
  • bolest zubů;
  • lumbago (akutní bolest dolní části zad).

Oba léky se používají k léčbě chronických stavů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Kyselina acetylsalicylová se také používá k prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění..

Stojí za to kombinovat tyto léky?

Pokud osoba užívá kyselinu acetylsalicylovou k úlevě od bolesti, pak další použití ibuprofenu nemá smysl. Zvýší to pouze vedlejší účinky obou léků..

V případě, že se kyselina acetylsalicylová používá v nízkých dávkách k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, je pravidelné užívání ibuprofenu oprávněné ke snížení závažnosti bolesti..

Mezi časté nežádoucí účinky NSAID patří:

  • poruchy činnosti gastrointestinálního traktu (GIT), včetně krvácení, vředů a průjmu;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • zvýšený krevní tlak;
  • porušení srdce;
  • zadržování tekutin, které vede k otokům nohou, chodidel, kotníků a rukou;
  • vyrážky.

Pokud se kyselina acetylsalicylová používá k léčbě srdečního infarktu, může chronické užívání ibuprofenu narušit mechanismus účinku kyseliny acetylsalicylové..

Užívání NSAID je u lidí kontraindikováno:

  • s alergií na tuto skupinu léků;
  • s astmatem;
  • s vysokým krevním tlakem;
  • se závažnými onemocněními ledvin a jater;
  • s poruchami v zažívacím traktu;
  • těhotná nebo kojící.

Kyselina acetylsalicylová je také kontraindikována u dětí mladších 16 let..

Způsob užívání obou drog

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje, aby lidé užívající profylaktickou kyselinu acetylsalicylovou užívali ibuprofen 8 hodin před nebo 30 minut po kyselině acetylsalicylové. FDA také doporučuje, abyste otázku společného podávání těchto léků prodiskutovali individuálně se svým lékařem..

Jak se vypořádat s vedlejšími účinky?

Mnoho vedlejších účinků kombinovaného užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové je úspěšně zvládnuto doma:

  • s narušeným gastrointestinálním traktem lze použít antacida, která pomáhají snižovat nepohodlí s dyspepsií;
  • s nevolností byste měli dodržovat dietu, která vylučuje mastná a kořeněná jídla;
  • v případě nadýmání byste měli omezit používání potravin, které provokují kvašení v zažívacím traktu.

Pokud má osoba některý z následujících závažných nežádoucích účinků, měla by okamžitě navštívit lékaře:

  • krev v moči, sputum;
  • zvracení;
  • žlutá barva kůže a očí je známkou dysfunkce jater;
  • bolest kloubů může být známkou vysoké hladiny kyseliny močové v krvi;
  • oteklé ruce nebo nohy.

Samostatně stojí za zvážení projevy závažných alergických reakcí, u nichž je nutná lékařská pomoc:

  • svědící, červená, oteklá, puchýřkovitá nebo šupinatá kůže;
  • sípání a tlak na hrudi nebo krku;
  • otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.

Jaké jsou alternativy?

Paracetamol je často dobrou volbou pro horečku a mírné až středně silné bolesti. V případě silné bolesti by měl člověk vyhledat lékaře. Kombinace NSAID s paracetamolem se považuje za bezpečnou.

Co stojí za zapamatování?

Lékaři doporučují vyhnout se kombinovanému užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové, protože to zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Lidé, kteří pravidelně užívají kyselinu acetylsalicylovou k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, by měli vzít v úvahu, že ibuprofen může narušit očekávaný terapeutický účinek. Kombinace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové je považována za bezpečnou.

Ibuprofen nebo aspirin?

Oba léky jsou již dlouho známé a široce používané pro své analgetické a protizánětlivé účinky. Dospělí je nejčastěji používají k úlevě od mírných bolestí hlavy, přičemž je užívají jednou. Ibuprofen funguje dobře jako antipyretikum pro děti. Aspririn v malém množství se nyní aktivně používá a podporuje krevní cévy po srdečních onemocněních.

Hlavní rozdíl mezi aspirinem a ibuprofenem spočívá v jejich vedlejších účincích. To je způsobeno dodržováním lidí k jednomu z těchto léků, protože každý na ně reaguje individuálně. Kromě toho existují situace, kdy aspirin bude škodlivější než ibuprofen a naopak..

Výhody ibuprofenu


Ibuprofen 200 mg

Jedna z hlavních výhod je spojena s absencí negativního účinku na gastrointestinální trakt v nízkých dávkách. I když ibuprofen nemá dráždivý účinek na žaludeční sliznici, je toho mnohem méně často a ne tolik jako aspirinu. Lidé s citlivým žaludkem nebo s chronickou gastritidou nebo vředy v anamnéze jsou proto lépe léčeni ibuprofenem. V tomto případě je také důležité brát to na lačno, možná rizika budou minimalizována..

Ibuprofen je mnohem účinnější při bolestech svalů a kloubů, proto se často přidává do topických mastí a gelů (např. Dolgit). Při vnitřním užívání také sníží mírnou bolest pohybového aparátu.

Pro použití v dětství byl ibuprofenu přidělen vyšší bezpečnostní profil. Ve vzácných případech může aspirin u dětí způsobit tak nebezpečný stav, jako je Reyeův syndrom, proto je lepší ho dětem s ARVI nepodávat. Není divu, že v mnoha dětských antipyretických sirupech a kapkách, jako je Nurofen, je ibuprofen hlavní složkou..

Výhody kyseliny acetylsalicylové (aspirin)

Aspirin nemá tak dlouhý seznam toho, co může udělat lépe než jiné podobné léky. Existuje však charakteristický rys, díky kterému se pro něj našlo dobré využití, i když ne zcela pro jeho zamýšlený účel. Kyselina acetylsalicylová je dobrým ředidlem krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin i v malých dávkách od 50 mg (jedna desetina standardní tablety). Vzhledem ke svým antikoagulačním vlastnostem jsou malá množství aspirinu často předepisována k dlouhodobému užívání u lidí, kteří jsou vystaveni riziku infarktu nebo vysokého krevního tlaku. Z ibuprofenu můžete také získat takový účinek, ale je to nevhodné, protože k tomu je třeba ho brát mnohem více s následnými vedlejšími účinky.

Aspirin je také lepší pro ty, kteří užívají chinolická antibiotika, která se často předepisují při infekcích močových cest a bolestech v krku. Užívání ciprofloxacinu, levofloxacinu nebo jiného a / b ze skupiny fluorochinolů současně s ibuprofenem může zvýšit riziko jejich vedlejších účinků..

Lze použít ibuprofen a aspirin současně?

Přes příslušnost ke stejné skupině (NSAID) je lepší nekombinovat ibuprofen s aspirinem. To platí zejména pro výše popsané případy, kdy je kyselina acetylsalicylová brána jako antikoagulant. Bylo klinicky prokázáno, že ibuprofen a aspirin mají špatnou kompatibilitu. Pokud se užívá společně, ibuprofen snižuje antitrombotické vlastnosti a účinnost aspirinu a zvyšuje se frekvence jejich vedlejších účinků. Je-li to nutné, doporučuje se mezi dávkami dodržet interval nejméně 2 hodiny..

Interakce mezi aspirinem a ibuprofenem při užívání.

Naše algoritmy automaticky analyzovaly pokyny pro použití vybraných léků a zjistily terapeutické účinky a vedlejší účinky současného užívání aspirinu a ibuprofenu.

Aspirin

  • Kyselina acetylsalicylová
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), analgetika

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje toxicitu methotrexátu, účinky narkotických analgetik, jiných NSAID, hypoglykemických látek pro perorální podání, heparinu, nepřímých antikoagulancií, trombolytik - inhibitorů agregace trombocytů, sulfonamidů (včetně kotrimoxazolu), trijodtyroninu redukuje - urikosurika (benzbromaron, probenecid), antihypertenziva a diuretika (spironolakton, furosemid).

Ibuprofen

  • Ibuprofen
  • Kyselina acetylsalicylová, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), analgetika a antipyretika

- Kyselina acetylsalicylová: S výjimkou nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové (ne více než 75 mg denně) předepsaných lékařem, protože kombinované použití může zvýšit riziko nežádoucích účinků. Současné užívání ibuprofenu snižuje protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří dostávají malé dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační látky po zahájení léčby ibuprofenem).

- Další NSAID, včetně selektivních inhibitorů COX-2: je třeba se vyhnout současnému užívání dvou nebo více léků ze skupiny NSAID kvůli možnému zvýšenému riziku nežádoucích účinků.

Mifepriston: Nepoužívejte NSAID, včetně kyseliny acetylsalicylové, do 8–12 dnů po použití mifepristonu. NSAID mohou interferovat s účinností léčby mifepristonem.

Současné podávání ibuprofenu s kyselinou acetylsalicylovou a jinými NSAID se nedoporučuje. Při současném podávání ibuprofenu snižuje protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří dostávají malé dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační látky po zahájení léčby ibuprofenem). Při podávání s antikoagulancii a trombolytiky (altepláza, streptokináza, urokináza) se současně zvyšuje riziko krvácení. Současné užívání s inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) zvyšuje riziko závažného gastrointestinálního krvácení.

V terapeutických dávkách ibuprofen nevstupuje do významných interakcí s široce používanými léky. Induktory enzymů mikrosomální oxidace v játrech (fenytoin, ethanol, barbituráty, flumecinol, rifampicin, fenylbutazon, tricyklická antidepresiva) zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů a zvyšují riziko těžké intoxikace. Inhibitory mikrozomální oxidace - snižují riziko vzniku hepatotoxických účinků. Snižuje hypotenzní aktivitu vazodilatancií a natriuretický účinek furosemidu a hydrochlorothiazidu. Snižuje účinnost urikosurických léků. Posiluje účinek nepřímých antikoagulancií, antiagregačních látek, fibrinolytik (což zvyšuje riziko krvácení). Posiluje vedlejší účinky mineralokortikosteroidů, glukokortikosteroidů (zvyšuje se riziko gastrointestinálního krvácení), estrogenů, ethanolu; zvyšuje hypoglykemický účinek derivátů sulfonylmočoviny. Antacida a cholestyramin snižují absorpci ibuprofenu. Zvyšuje koncentraci přípravků digoxinu, lithia a methotrexátu v krvi. Současné podávání jiných NSAID zvyšuje výskyt nežádoucích účinků. Kofein zvyšuje analgetický (úlevu od bolesti) účinek. Při současném podávání ibuprofenu snižuje protizánětlivý a antiagregační účinek kyseliny acetylsalicylové (je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti u pacientů, kteří dostávají malé dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační látky po zahájení léčby ibuprofenem). Cefamandol, cefoperazon, cefotetan, kyselina valproová, plikamycin zvyšují výskyt hypoprotrombinemie při současném podávání. Myelotoxické léky zvyšují projevy hematotoxicity léčiva. Cyklosporinové a zlaté přípravky zvyšují účinek ibuprofenu na syntézu prostaglandinů v ledvinách, což se projevuje zvýšenou nefrotoxicitou. Ibuprofen zvyšuje plazmatickou koncentraci cyklosporinu a pravděpodobnost rozvoje jeho hepatotoxických účinků. Léky, které blokují tubulární sekreci, snižují vylučování a zvyšují plazmatickou koncentraci ibuprofenu.

Ibuprofen, stejně jako ostatní NSAID, by neměl být používán v kombinaci s:

aspirin: to může zvyšovat riziko nežádoucích účinků, kromě případů, kdy byl aspirin (dávka nepřesahující 75 mg denně) předepsán lékařem;

analgetika a selektivní inhibitory COX-2: kvůli riziku zvýšených nežádoucích účinků.

antihypertenziva (ACE inhibitory a antagonisté angiotensinu II) a diuretika: NSAID mohou oslabit účinek diuretik a jiných antihypertenziv. U některých pacientů s poruchou funkce ledvin (například u pacientů s dehydratací nebo u starších pacientů s poruchou funkce ledvin) může současné užívání inhibitoru ACE nebo antagonisty angiotensinu II a léků, které inhibují COX, vést k dalšímu zhoršení funkce ledvin, včetně možného akutního poškození ledvin selhání, obvykle reverzibilní. Proto by tyto kombinace měly být předepisovány s opatrností, zejména u starších pacientů. Pokud je nutná dlouhodobá léčba, měla by být provedena adekvátní hydratace pacienta a na začátku kombinované léčby by měla být zvážena otázka sledování funkce ledvin a v budoucnu s určitou frekvencí. Diuretika mohou zvýšit riziko nefrotoxických účinků NSAID.

Antikoagulancia (jako je warfarin): NSAID mohou zvýšit jejich účinek.

Antidepresiva, klopidogrel, prasugrel, heparin, pentoxifyllin, bylinné extrakty (např. Ginkgo biloba): mohou zvýšit riziko krvácení při užívání s NSAID, včetně ibuprofenu.

- Kyselina acetylsalicylová nebo jiná NSAID: zvýšení rizika vzniku ulcerativních lézí gastrointestinálního traktu a gastrointestinálního krvácení. Ibuprofen může inhibovat protizánětlivé a antiagregační účinky kyseliny acetylsalicylové (aspirin) v malých dávkách, pokud se užívají současně.

- Antihypertenziva a diuretika: NSAID mohou snižovat účinky diuretik a antihypertenziv. U některých pacientů se sníženou funkcí ledvin (například u pacientů s dehydratací nebo u starších pacientů se sníženou funkcí ledvin) může současné užívání inhibitorů ACE, betablokátorů a inhibitorů receptoru pro angiotensin II s léky, které inhibují cyklooxygenázu, vést k dalšímu zhoršení funkce. onemocnění ledvin, včetně možnosti rozvoje akutního selhání ledvin, které je obvykle reverzibilní. Proto by tato kombinace měla být používána s opatrností, zejména u starších pacientů. Pacienti by měli být adekvátně hydratováni a funkce ledvin by měla být sledována po zahájení kombinované léčby a poté pravidelně..

- Nepřímá antikoagulancia, antiagregační látky, fibrinolytika: NSAID mohou zvýšit účinek nepřímých antikoagulancií, jako je warfarin.

- Baklofen: Existují klinické důkazy, že NSAID mohou zvyšovat plazmatické koncentrace baklofenu.

- Chinolony: Údaje ze zvířat naznačují, že NSAID mohou zvyšovat riziko záchvatů spojených s užíváním chinolonu. Pacienti užívající chinolony a ibuprofen současně mají zvýšené riziko záchvatů.

- Mifepriston: Vzhledem k tomu, že NSAID mohou snížit účinnost mifepristonu, mělo by být podávání NSAID zahájeno nejdříve 8–12 dní po ukončení léčby mifepristonem.

Jiná analgetika a selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX-2): doporučuje se vyhnout se současnému užívání dvou nebo více NSAID, včetně inhibitorů COX-2, protože to může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Aspirin: Souběžné užívání ibuprofenu a aspirinu se nedoporučuje kvůli možným zvýšeným vedlejším účinkům, včetně zvýšeného rizika gastrointestinálních vředů nebo krvácení. Experimentální důkazy naznačují, že ibuprofen může potlačit účinek nízké dávky aspirinu na agregaci krevních destiček, pokud je podáván současně.

Při současném podávání s kyselinou acetylsalicylovou snižuje ibuprofen antiagregační účinek (u pacientů užívajících malé dávky kyseliny acetylsalicylové jako antiagregační látky je možné zvýšit výskyt akutní koronární nedostatečnosti).

Ibuprofen (stejně jako ostatní NSAID) by měl být používán s opatrností v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými NSAID a glukokortikosteroidy (zvyšuje se riziko nežádoucích účinků léku na gastrointestinální trakt).

Ibuprofen, stejně jako jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), může snížit účinek diuretik, blokátorů kalciových kanálů, inhibitorů ACE a jiných antihypertenziv, což je spojeno s porušením syntézy prostaglandinů v ledvinách. Současné užívání s draslík šetřícími diuretiky může vést ke zvýšení hladiny draslíku v krvi (pokud je to nutné, taková kombinace léků by měla sledovat hladinu draslíku v plazmě).

Při společném použití kyselina acetylsalicylová oslabuje účinek ibuprofenu a zvyšuje jeho toxicitu, což je způsobeno vytěsňováním ibuprofenu ze spojení s bílkovinami a jeho metabolismu za vzniku toxických hydroxylovaných metabolitů.

Kofein zvyšuje analgetický účinek ibuprofenu. Při současném podávání s kyselinou acetylsalicylovou snižuje celkový protizánětlivý účinek.

Antikoagulancia a trombolytika: NSAID mohou zvýšit účinek antikoagulancií, zejména warfarinu a trombolytik.

Antihypertenziva (inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a antagonisté angiotensinu II) a diuretika: NSAID mohou snížit účinnost léků v těchto skupinách. Diuretika a ACE inhibitory mohou zvyšovat nefrotoxicitu NSAID.

Srdeční glykosidy: Současné podávání NSAID a srdečních glykosidů může vést ke zhoršení srdečního selhání, snížení rychlosti glomerulární filtrace a zvýšení plazmatických koncentrací srdečních glykosidů.

Lithiové přípravky: existují důkazy o pravděpodobnosti zvýšení koncentrace lithia v krevní plazmě při použití NSAID.

Cyklosporin: zvýšené riziko nefrotoxicity při současném podávání NSAID a cyklosporinu.

Mifepriston: NSAID by měla být zahájena nejdříve 8–12 dní po užití mifepristonu, protože NSAID mohou snižovat účinnost mifepristonu.

Takrolimus: současné podávání NSAID a takrolimu může zvýšit riziko nefrotoxicity.

Zidovudin: Současné užívání NSAID a zidovudinu může vést ke zvýšené hematoxicitě. Existují důkazy o zvýšeném riziku hemartrózy a hematomů u HIV pozitivních pacientů s hemofilií, kteří byli současně léčeni zidovudinem a ibuprofenem.

Chinolonová antibiotika: u pacientů léčených současně NSAID a chinolonovými antibiotiky se může riziko záchvatů zvýšit.

Ibuprofen by neměl být používán současně s jinými nesteroidními protizánětlivými léky (například kyselina acetylsalicylová snižuje protizánětlivý účinek ibuprofenu a zvyšuje vedlejší účinky). Je-li to možné, je třeba se vyhnout současnému podávání ibuprofenu a diuretik, protože na jedné straně je oslaben diuretický účinek a na druhé straně je riziko rozvoje selhání ledvin. Ibuprofen oslabuje účinek antihypertenziv (inhibitory angiotenzin konvertázy, adrenergní léky, thiazidy). Inhibuje hypotenzní účinek ACE inhibitorů a současně snižuje jejich vylučování ledvinami. Ibuprofen zvyšuje účinek perorálních hypoglykemických látek (zejména derivátů sulfonylmočoviny) a inzulínu. Induktory mikrozomální oxidace fenytoin, ethanol, barbituráty, zixorin, rifampicin, fenylbutazon, gricyklické (antidepresiva) zvyšují produkci hydroxylovaných aktivních metabolitů a zvyšují riziko vzniku závažných hepatogoxických reakcí. Inhibitory mikrozomální oxidace - snižují riziko hepatotoxických účinků. Zvyšuje účinek nepřímých antikoagulancií, antiagregačních látek, fibrinolytik (zvyšuje riziko hemoragických komplikací). Zvyšuje koncentraci digoxinu v krvi. Zvyšuje toxický účinek přípravků methotrexátu a lithia. Kofein zvyšuje analgetický účinek.

Antihypertenziva (ACE inhibitory a antagonisté angiotensinu II) a diuretika: NSAID mohou snížit účinnost léků v jiných skupinách. Diuretika a ACE inhibitory mohou zvyšovat nefrotoxicitu NSAID.

Methotrexát: existují důkazy o pravděpodobnosti zvýšení koncentrace methotrexátu v krevní plazmě při použití NSAID.

Chinolonová antibiotika: u pacientů léčených současně NSAID a chinolonovými antibiotiky může být riziko záchvatů zvýšeno.

kyselina acetylsalicylová (aspirin), protože to může zvýšit riziko nežádoucích účinků, pokud lékař nepředepíše nízkou dávku kyseliny acetylsalicylové podle klinických standardů.

Experimentální údaje naznačují, že současné použití ibuprofenu může potlačit antiagregační účinek nízkých dávek aspirinu. Omezení těchto údajů a nejistota týkající se extrapolace údajů ex vivo na klinický obraz však neposkytují základ pro vyvození jasných závěrů týkajících se systematického užívání ibuprofenu. V důsledku toho jsou tyto klinicky významné účinky při občasném použití ibuprofenu považovány za nepravděpodobné..

další NSAID, včetně těch se selektivními inhibitory cyklooxygenázy-2. Je třeba se vyhnout současnému užívání dvou nebo více NSAID, protože to může zvýšit riziko nežádoucích účinků.

antihypertenziva (ACE inhibitory, beta blokátory a antagonisté angiotensinu II) a diuretika: NSAID mohou snížit účinek těchto léků. U některých pacientů s poruchou funkce ledvin (např. Pacienti s dehydratací nebo starší pacienti s poruchou funkce ledvin) může současné užívání ACE inhibitorů, betablokátorů nebo antagonistů angiotensinu II a inhibitorů cyklooxygenázy vést k dalšímu zhoršení funkce ledvin, včetně možného akutního selhání ledvin. což je obvykle reverzibilní. Proto by tato kombinace měla být používána s opatrností, zejména u starších pacientů. Pacienti by měli pít dostatek tekutin a sledovat funkci ledvin po zahájení souběžné léčby a pravidelně později. Diuretika mohou zvýšit riziko nefrotoxických účinků NSAID.

srdeční glykosidy, jako je digoxin: NSAID mohou zvýšit srdeční dysfunkci, snížit funkci renální glomerulární filtrace a zvýšit hladinu glykosidů v plazmě. Současné užívání ibuprofenu s digoxinovými přípravky může zvýšit sérové ​​hladiny těchto léků. Při správném použití (maximálně 3 dny) se hladiny digoxinu v séru obvykle nesledují;

Chinolonová antibiotika: Důkazy ze studií na zvířatech naznačují, že NSAID mohou zvyšovat riziko záchvatů spojených s chinolonovými antibiotiky. Pacienti užívající NSAID a chinolony mohou mít zvýšené riziko vzniku záchvatů;

Léková interakce léku ibuprofenu ve formě gelu dosud nebyla popsána. I při externím použití však může mít ibuprofen systémový účinek, proto teoreticky může současné použití gelu s jinými NSAID vést ke zvýšení nežádoucích účinků.

Současné užívání jiných NSAID, anamnéza jediné epizody žaludečních vředů a duodenálních vředů nebo ulcerativního krvácení z gastrointestinálního traktu, gastritida, enteritida, kolitida, přítomnost infekce Helicobacter pylori, ulcerózní kolitida; bronchiální astma nebo alergická onemocnění ve fázi exacerbace nebo v anamnéze - je možný rozvoj bronchospasmu; těžká somatická onemocnění; systémový lupus erythematodes nebo jiná autoimunitní onemocnění pojivové tkáně (zvýšené riziko vzniku aseptické meningitidy); selhání ledvin, včetně dehydratace (clearance kreatininu 30-60 ml / min), zadržování tekutin a otoky, arteriální hypertenze a / nebo srdeční selhání, selhání jater, cerebrovaskulární onemocnění, dyslipidemie / hyperlipidemie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, nemoci krev nejasné etiologie (leukopenie, anémie); současné užívání jiných léků, které mohou zvýšit riziko ulcerace nebo krvácení, zejména perorálních glukokortikosteroidů (včetně prednisolonu), antikoagulancií (včetně warfarinu), selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (včetně citalopramu, fluoxetinu, paroxetinu, sertralin) nebo antiagregační látky (včetně kyseliny acetylsalicylové, klopidogrelu); těhotenství (1-11 trimestr), období kojení.

Doporučuje se užívat drogu v co nejkratším možném čase a v minimální účinné dávce nezbytné k odstranění příznaků. Během dlouhodobé léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater a ledvin. Když se objeví příznaky gastropatie, je zobrazeno pečlivé sledování, včetně esophagogastroduodenoscopy, krevního testu s určením hemoglobinu, fekálního okultního krevního testu. Pokud je nutné stanovit 17-ketosteroidy, je třeba léčbu přerušit 48 hodin před zahájením studie. Během léčby se nedoporučuje užívat ethanol. Droga může být použita u dětí s diabetes mellitus, protože neobsahuje cukr. Neobsahuje barviva. Pacienti s renální insuficiencí by se měli před použitím léku poradit s lékařem, protože existuje riziko zhoršení funkčního stavu ledvin. Při užívání léků, které zvyšují riziko vzniku komplikací z gastrointestinálního traktu (včetně krvácení), jako jsou glukokortikosteroidy nebo antikoagulancia (warfarin, kyselina acetylsalicylová), je třeba postupovat opatrně (viz „Interakce s jinými léčivými přípravky“).

- Antikoagulancia a trombolytika: NSAID mohou zvýšit účinek antikoagulancií, zejména warfarinu a trombolytik.

- Antihypertenziva (inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a antagonisté angiotensinu II) a diuretika: NSAID mohou snížit účinnost léků v těchto skupinách. Diuretika a ACE inhibitory mohou zvyšovat nefrotoxicitu NSAID.

- Srdeční glykosidy: Současné podávání NSAID a srdečních glykosidů může vést ke zhoršení srdečního selhání, snížení rychlosti glomerulární filtrace a zvýšení plazmatických koncentrací srdečních glykosidů.

- Lithiové přípravky: existují důkazy o pravděpodobnosti zvýšení koncentrace lithia v krevní plazmě při použití NSAID.

- Methotrexát: existují důkazy o pravděpodobnosti zvýšení koncentrace methotrexátu v krevní plazmě při použití NSAID.

- Cyklosporin: zvýšené riziko nefrotoxicity při současném podávání NSAID a cyklosporinu.

- Mifepriston: NSAID by měla být zahájena nejdříve 8–12 dní po užití mifepristonu, protože NSAID mohou snížit účinnost mifepristonu.

- Takrolimus: současné podávání NSAID a takrolimu může zvýšit riziko nefrotoxicity.

- Zidovudin: Současné užívání NSAID a zidovudinu může vést ke zvýšení hematotoxicity. Existují důkazy o zvýšeném riziku hemartrózy a hematomů u HIV pozitivních pacientů s hemofilií, kteří byli současně léčeni zidovudinem a ibuprofenem.

- Chinolonová antibiotika: u pacientů léčených současně NSAID a chinolonovými antibiotiky se může riziko záchvatů zvýšit.

Chronické srdeční selhání (CHF); arteriální hypertenze; ischemická choroba srdeční (CHD); cerebrovaskulární onemocnění; dyslipidemie / hyperlipidemie; cukrovka; onemocnění periferních tepen; cirhóza jater s portální hypertenzí; anamnéza onemocnění jater; jaterní porfyrie; hyperbilirubinemie; peptický vřed žaludku a dvanáctníku (historie); zánět žaludku; enteritida; kolitida; selhání jater a / nebo ledvin s clearance kreatininu 30-60 ml / min; nefrotický syndrom; přítomnost infekce Helicobacter Pуlori; dlouhodobé užívání NSAID a současné užívání jiných NSAID; těžká somatická onemocnění; současný příjem perorálních glukokortikosteroidů (včetně prednisolonu), antikoagulancií (včetně warfarinu), antiagregačních látek (včetně ASA a klopidogrelu), selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) (vč. citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin); onemocnění krve neznámé etiologie (leukopenie a anémie), poruchy srážení krve, systémový lupus erythematodes (SLE), systémová onemocnění pojivové tkáně; významné snížení objemu cirkulující krve (včetně chirurgického zákroku); stejně jako u pacientů trpících bronchiálním astmatem, sennou rýmou, nosními polypy nebo chronickými obstrukčními plicními chorobami; stáří (nad 65 let), děti ve věku 6 - 12 let; kouření; častá konzumace alkoholu.

Aby se zabránilo rozvoji NSAID-gastropatie, doporučuje se kombinovat s PGE1 (misoprostol).

Při současném užívání ibuprofenu s glukokortikosteroidy, antiagregačními látkami, fibrinolytiky a selektivními inhibitory zpětného vychytávání serotoninu se pacientům doporučuje používat další gastroprotektivní látky ke snížení rizika rozvoje nežádoucích účinků z gastrointestinálního traktu. Aby se zabránilo rozvoji NSAID-gastropatie, doporučuje se kombinovat s léky prostaglandin E (misoprostol).

Nežádoucí účinky související s užíváním ibuprofenu a celé skupiny NSAID jako celku lze snížit použitím minimální účinné dávky potřebné k krátkodobé léčbě příznaků..

Přerušení léčby NSAID obvykle vede k normalizaci stavu pacienta..

Riziko gastrointestinálního krvácení, vředů, perforace gastrointestinálního traktu se zvyšuje s rostoucími dávkami NSAID, zejména u pacientů s anamnézou erozivních a ulcerativních onemocnění gastrointestinálního traktu, zvláště komplikovaných krvácením nebo perforací. Takovým pacientům by měla být předepsána léčba, počínaje nízkými dávkami léku. Kromě toho by těmto pacientům a pacientům, kteří současně užívají nízké dávky aspirinu, měla být předepsána kombinovaná léčba s ochrannými látkami (například společně s misoprostolem nebo inhibitory protonové pumpy), aby se zabránilo ulcerogennímu účinku ibuprofenu.

Při předepisování ibuprofenu osobám užívajícím léky, které mohou zvyšovat riziko gastrointestinálních vředů nebo krvácení, jako jsou perorální kortikosteroidy, antikoagulancia (warfarin), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo antiagregační léky, jako je aspirin, je nutná opatrnost..

Za předpokladu, že je používán v souladu s doporučenými dávkami a délkou léčby, neovlivňuje lék rychlost reakce při řízení vozidel nebo jiných mechanismů. Pacienti, kteří při užívání NSAID pociťují závratě, ospalost, dezorientaci nebo poruchy zraku, by měli odmítnout řídit vozidla nebo jiné mechanismy.

- pokud se používají společně s jinými NSAID, včetně specifických inhibitorů cyklooxygenázy typu 2; současné požití glukokortikosteroidů (GCS) (včetně prednisolonu), antikoagulancií (včetně warfarinu), selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (viz část „Interakce“);

- při dlouhodobém užívání NSAID.

Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerace nebo perforace se zvyšuje se zvyšujícími se dávkami NSAID, u pacientů s anamnézou peptických vředů komplikovaných krvácením nebo perforací (viz bod „Kontraindikace“) a u starších pacientů. Tito pacienti by měli zahájit léčbu nejnižší účinnou dávkou..

Velmi vzácně byly hlášeny závažné kožní reakce, včetně exfoliativní dermatitidy, Stevens-Johnsonova syndromu a toxické epidermální nekrolýzy spojené s užíváním NSAID (viz část Nežádoucí účinky). Pacienti mají nejvyšší riziko těchto reakcí na začátku léčby NSAID: počáteční projevy těchto reakcí se obvykle dostaví během prvního měsíce léčby. Léčba ibuprofenem by měla být ukončena okamžitě po prvním výskytu kožní vyrážky, poškození sliznice nebo jiného projevu přecitlivělosti.

Riziko gastrointestinálního krvácení, ulcerace nebo perforace se zvyšuje se zvyšujícími se dávkami NSAID, zejména u pacientů s anamnézou peptického vředového onemocnění, stejně jako u starších osob. Tito pacienti by měli zahájit léčbu nejnižší dávkou. U těchto pacientů, stejně jako u pacientů vyžadujících aspirin nebo jiné léky, které mohou zvyšovat riziko gastrointestinálního krvácení, je třeba zvážit kombinovanou léčbu s ochrannými látkami (např. Misoprostol, inhibitory protonové pumpy)..

Při užívání léku u pacientů se souběžnou léčbou, která zvyšuje riziko vředů nebo krvácení (perorální kortikosteroidy, antikoagulancia, jako je warfarin, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo antiagregační léky, jako je aspirin), je třeba postupovat opatrně..

Výskyt bronchospasmu je možný u pacientů s bronchiálním astmatem nebo alergickými reakcemi v anamnéze nebo v současnosti. Nežádoucí účinky lze snížit použitím nejnižší účinné dávky. Při dlouhodobém užívání analgetik je možné riziko vzniku analgetické nefropatie.

Starší věk, městnavé srdeční selhání, cerebrovaskulární onemocnění, arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, dyslipidemie / hyperlipidemie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, nefrotický syndrom, clearance kreatininu méně než 60 ml / min, hyperbilirubinemie, žaludeční vřed a duodenální vřed ( ), přítomnost infekcí Helicobacter pylori, gastritida, enteritida, kolitida, dlouhodobé užívání NSAID, onemocnění krve neznámé etiologie (leukopenie a anémie), těhotenství (I-II) trimestr, laktace, kouření, častá konzumace alkoholu, těžká somatická onemocnění, souběžná léčba následující léky: antikoagulancia (např. warfarin), antiagregační látky (např. kyselina acetylsalicylová, klopidogrel), perorální glukokortikosteroidy (např. prednisolon), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (např. citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin).

Během léčby je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater a ledvin. Když se objeví příznaky gastropatie, je zobrazeno pečlivé sledování, včetně esofatogastroduodenoskopie, krevního testu se stanovením hemoglobinu, hematokritu a okultního krevního testu stolice. Aby se zabránilo rozvoji NSAID-gastropatie, doporučuje se kombinovat s léky PgE.1 (misoprostol). Pokud je nutné stanovit 17-ketosteroidy, je třeba léčbu přerušit 48 hodin před zahájením studie..

Cirhóza jater s portální hypertenzí, hyperbilirubinemií, žaludečním vředem a dvanáctníkovým vředem (anamnéza), gastritidou, enteritidou, kolitidou; selhání jater, nefrotický syndrom; chronické srdeční selhání, arteriální hypertenze; ischemická choroba srdeční, cerebrovaskulární onemocnění, dyslipidemie / hyperlipidemie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, kouření, chronické selhání ledvin (CC 30-60 ml / min), přítomnost infekce Helicobacter pylori, dlouhodobé užívání NSAID, alkoholismus, těžká somatická onemocnění, současné užívání perorální glukokortikosteroidy (včetně prednisolonu), antikoagulancia (včetně warfarinu), antiagregační látky (včetně klopidogrelu), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (včetně cytadopramu, fluoxetinu, paroxetinu, sertralinu), krevní nemoci neznámé etiologie (leukopenie a anémie), autoimunitní onemocnění, těhotenství (I-II trimestr).

Během dlouhodobé léčby NSAID je nutné sledovat periferní krevní obraz a funkční stav jater a ledvin. Když se objeví příznaky gastropatie, je zobrazeno pečlivé sledování, včetně esofagogastroduodenoskopie, krevního testu se stanovením Hb, hematokritu, okultního krevního testu stolice.

Současné užívání jiných NSAID, anamnéza jediné epizody žaludečního vředu nebo krvácení z gastrointestinálního vředu, gastritida, enteritida, kolitida, přítomnost infekce Helicobacter pylori, ulcerózní kolitida, bronchiální astma nebo alergická onemocnění v akutní fázi nebo v anamnéze - může se vyvinout bronchospazmus; závažná somatická onemocnění, autoimunitní onemocnění (systémový lupus erythematodes (SLE) nebo smíšené onemocnění pojivové tkáně (Sharpův syndrom), zvyšuje se riziko aseptické meningitidy), chronické selhání ledvin (clearance kreatininu 30-60 ml / min), otoky, jaterní porfyrie, ischemická choroba srdeční, chronické srdeční selhání, arteriální hypertenze, cerebrovaskulární onemocnění, dyslipidemie / hyperlipidémie, diabetes mellitus, onemocnění periferních tepen, onemocnění krve neznámé etiologie (leukopenie, anémie); současné užívání jiných léků, které mohou zvýšit riziko vředů nebo krvácení, zejména perorálních glukokortikosteroidů (včetně prednisolonu), antikoagulancií (včetně warfarinu), selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (včetně citalopramu, fluoxetinu), paroxetin, sertralin) nebo antiagregační látky (včetně kyseliny acetylsalicylové, klopidogrelu), těhotenství (trimestr I-II), kouření, dlouhodobé užívání NSAID, tuberkulóza, období kojení, stáří.

U starších lidí je zvýšený výskyt nežádoucích účinků na NSAID, zejména gastrointestinálního krvácení a perforace, které mohou být smrtelné. U starších pacientů existuje zvýšené riziko následků nežádoucích účinků.

anamnéza hypertenze a / nebo srdečního selhání, protože jsou hlášeny případy zadržování tekutin a otoků spojených s léčbou NSAID

Jiné NSAID. Je třeba se vyhnout současnému užívání ibuprofenu s jinými NSAID, včetně selektivních inhibitorů COX-2.

Účinky na kardiovaskulární a cerebrovaskulární systém. Pacienti s anamnézou hypertenze a / nebo srdečního selhání by měli zahájit léčbu opatrně (je nutná konzultace s lékařem), protože při léčbě ibuprofenem, stejně jako u jiných NSAID, byly hlášeny případy zadržování tekutin, hypertenze a otoky..

Účinek na gastrointestinální trakt. Byly hlášeny případy gastrointestinálního krvácení, perforace, vředů, které mohou být smrtelné a které se vyskytly v jakékoli fázi léčby NSAID, bez ohledu na přítomnost varovných příznaků nebo přítomnost závažných poruch gastrointestinálního traktu, poruch konečníku a konečníku v anamnéze..

U těchto pacientů iu pacientů, kteří potřebují současné užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové nebo jiných léků, které mohou zvyšovat riziko z gastrointestinálního traktu, se doporučuje kombinovaná léčba s ochrannými léky (například misoprostol nebo inhibitory protonové pumpy)..

Při současné léčbě pacientů, kteří užívají léky, které mohou zvyšovat riziko vzniku vředů nebo krvácení, jako jsou perorální kortikosteroidy, antikoagulancia (jako je warfarin), selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo antiagregační látky (jako je kyselina acetylsalicylová), je třeba postupovat opatrně.

Při společném užívání alkoholu a užívání NSAID se mohou zvýšit nežádoucí účinky spojené s léčivou látkou, zejména ty, které se týkají gastrointestinálního traktu nebo centrálního nervového systému..

Účinek na ledviny. Obvyklé užívání analgetik, zejména kombinací různých léků proti bolesti, může obecně vést k dlouhodobému poškození ledvin s rizikem selhání ledvin (analgetická nefropatie)..

Ve výjimečných případech může plané neštovice způsobit závažné infekční komplikace kůže a měkkých tkání. Doposud nelze vyloučit vliv NSAID na zhoršení těchto infekcí, proto se doporučuje vyhnout se užívání ibuprofenu na plané neštovice.

Nemůžete užívat dvě nebo více nesteroidních protizánětlivých léků současně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Pokud se užívá společně, ibuprofen snižuje antiagregační a protizánětlivé vlastnosti kyseliny acetylsalicylové. Při použití společně s trombolytiky (streptokináza, altepláza, urokináza) se zvyšuje možnost krvácení. Ibuprofen zvyšuje vlastnosti antiagregačních látek, nepřímých antikoagulancií, fibrinolytik. Společné podávání ibuprofenu a induktorů mikrosomální oxidace (ethanol <спиртное, водка>, fenytoin, barbituráty, fenylbutazon, rifampicin, tricyklická antidepresiva) zvyšuje riziko vzniku závažných hepatotoxických účinků. Inhibitory mikrozomální oxidace snižují možnost hepatotoxických účinků. Cholestyramin a antacida snižují absorpci ibuprofenu. Kofein zvyšuje účinek ibuprofenu na zmírnění bolesti. Cefoperazon, cefamandol, kyselina valproová, cefotetan zvyšují výskyt hypoprotrombinemie. Myelotoxické léky zvyšují hematotoxicitu ibuprofenu. Přípravky zlata a cyklosporin zvyšují nefrotoxicitu ibuprofenu. Ibuprofen zvyšuje plazmatické hladiny cyklosporinu, čímž zvyšuje jeho hepatotoxicitu. Léky, které blokují tubulární sekreci, snižují vylučování a zvyšují plazmatické hladiny ibuprofenu. Ibuprofen snižuje účinek antihypertenziv, diuretický a natriuretický účinek hydrochlorothiazidu a furosemidu, účinnost urikosurik. Posiluje vedlejší účinky glukokortikoidů, mineralokortikoidů, ethanolu, estrogenů. Zvyšuje účinky perorálních hypoglykemických léků a inzulínu. Zvyšuje hladinu lithia, digoxinu a methotrexátových přípravků v krvi. Ibuprofen může snižovat clearance aminoglykosidů (což může zvyšovat možnost ototoxicity a nefrotoxicity). Ibuprofen pro intravenózní podání by neměl být mísen s jinými léky.

Aspirin a ibuprofen: mohou být užívány společně?

Když se aspirin a ibuprofen užívají společně, pravděpodobnost nežádoucích účinků dramaticky stoupá, zejména z trávicího systému..

Bezpečnost souběžného podávání ibuprofenu, aspirinu, diklofenaku, nimesulidu, meloxikamu a dalších nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) znepokojuje lidi s chronickou bolestí. Například s osteoartrózou.

První dva léky jsou vydávány bez lékařského předpisu, a proto se široce používají po celém světě na horečku, bolesti zubů a bolesti svalů, bolestivé menstruace, ischias..

Aspirin (aka kyselina acetylsalicylová) se nachází pod obchodními názvy Upsarin, Asprovit. Dostupné v dávkách od 75 do 1 000 mg. Kardiologický aspirin v dávkách 75, 80, 100 a 150 miligramů se obvykle používá k prevenci krevních sraženin (infarkt, mrtvice).

Ibuprofen je široce známý po celém světě pod značkami Nurofen, Ibuprom nebo Imet. Vyrábí se ve formě monopreparátů 100, 200, 300, 400 a 600 mg a také v kombinaci s jinými účinnými látkami (například s paracetamolem).

Příslušnost ke stejné skupině NSAID a podobný mechanismus farmakologického působení způsobují podobné vedlejší účinky těchto léků.

Dnes vysvětlíme, proč tyto populární léky nelze kombinovat, jak se vyhnout riskantní kombinaci a čeho se bát, pokud jsou užívány náhodně..

Proč by se aspirin a ibuprofen neměly užívat společně?

Pokud již pijete kyselinu acetylsalicylovou v dávce dostatečné k úlevě od bolesti (500–1 000 mg), nemá další dávka Nurofenu smysl. Ale potenciální zdravotní riziko je přidáno, a významné.

Pokud užíváte nízké dávky srdečního aspirinu denně, je přijatelný občasný ibuprofen ke zmírnění bolesti nebo horečky. Ale s maximální opatrností.

Časté nežádoucí účinky nesteroidních protizánětlivých léků:

• Bolest břicha
• Nevolnost a průjem
• Ulcerace žaludku a střev
• Gastrointestinální krvácení
• porucha funkce ledvin
• Zvýšený krevní tlak
• Otok dolních končetin
• Kožní reakce

Pamatujte: pokud byla kyselina acetylsalicylová předepsána kardiologem k prevenci cévní mozkové příhody a infarktu, může současné podávání tablet ibuprofenu (i příležitostné) ovlivnit preventivní účinek prvního léku!

Někteří lidé by se měli vyhnout oběma lékům:

Mohu dát aspirin dětem??

Tento lék by neměl být podáván dětem mladším 16 let, a to ani v nízkých dávkách! V praxi lékaře a lékárníka často existují nešťastní rodiče, kteří tento pokyn obcházejí a rozbijí tabletu pro dospělé na N částí. Ve skutečnosti i ty nejmenší dávky aspirinu mohou u dítěte způsobit smrtící a špatně pochopený Reyeův syndrom. Pokud je tento fatální vedlejší účinek extrémně vzácný, neznamená to, že byste měli riskovat..

Typická výmluva rodičů „teplota nezklame“ také nedrží vodu. Dnes v domácí lékárně existují takové úžasné léky jako paracetamol a stejný ibuprofen. Mohou být dány dítěti beze strachu a je povolen i společný nebo postupný příjem..

Mimochodem, nimesulid (nise) je také přísně kontraindikován v dětství.!

Jaký je bezpečný interval mezi aspirinem a ibuprofenem?

Většina lidí odmítá nebezpečnou kombinaci, ale některé zajímá, jak dlouho trvá vypití druhé drogy?

U jedinců, kteří pravidelně pijí nízké dávky kyseliny acetylsalicylové, doporučuje FDA užívat ibuprofen nejdříve 8 hodin před nebo 30-60 minut po něm (pro běžnou nemodifikovanou tabletu). Američtí odborníci však doporučují nejprve kontaktovat svého lékaře a objasnit tuto možnost. Rovněž stojí za to se zeptat lékárníka na vlastnosti vašeho léku - nemusí to být „jednoduché“ tablety, ale formy s pomalým uvolňováním.

Co se stane, když omylem užijete ibuprofen s aspirinem?

Časté nežádoucí účinky při současném užívání NSAID:

• Bolest žaludku: antacida mohou zmírnit nepohodlí
• Nevolnost: Posaďte se na lehká jídla, vyhýbejte se mastným a kořeněným
• Zvracení: doporučená minerální voda nebo roztok Rehydronu
• Nadýmání: Omezte jídla, která způsobují plyn, včetně čočky, fazolí, fazolí a cibule. Vezměte simethikon.

Pokud dítě tyto léky užilo - vezměte ho do nemocnice! V případě náhodného předávkování musíte co nejdříve vypláchnout žaludek, v extrémních případech - podat aktivní uhlí, protože neexistují žádná specifická antidota.

Ohrožující příznaky vyžadující lékařskou pomoc:

• Zarudnutí kůže
• Puchýře a odlupování
• Žloutnutí kůže a sliznic
• Bolestivé klouby
• Otok končetin

Akutní alergická reakce na NSAID také vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Projevuje se jako svědění kůže, vyrážka, kýchání, potíže s dýcháním a tíha na hrudi. Vzniká otok hrtanu, jazyka, rtů a obličeje.

Pokud omylem užijete ibuprofen s aspirinem, první věcí je zavolat svého lékaře. Zkontrolujte dávky, které jste užili, a řiďte se jeho radami.

Jaké léky zvolit na bolest a horečku?

Optimální kombinace léků závisí na typu bolesti a charakteristikách onemocnění. Například při revmatických bolestech mohou být vhodnější NSAID, jako je meloxikam, tenoxikam, diklofenak sodný nebo diklofenak + paracetamol. Jako antipyretikum je paracetamol vynikající alternativou k kyselině acetylsalicylové. Je prakticky neškodný pro zažívací trakt a předepisuje se v příslušných dávkách od jednoho měsíce věku..

Ibuprofen a aspirin společně nejsou nejlepší kombinací.

Diskutujte o alternativách s lékařem nebo lékárníkem!

Konstantin Mokanov: mistr farmacie a profesionální lékařský překladatel