Aspirin a ibuprofen

Mrtvice

Kontrola kompatibility léků Aspirin a Ibuprofen. Je možné tyto léky pít společně a kombinovat je.

Interakce s lékem: Ibuprofen

Kyselina acetylsalicylová zvyšuje toxicitu methotrexátu, účinky narkotických analgetik, jiných NSAID, hypoglykemik pro perorální podání, heparinu, nepřímých antikoagulancií, trombolytik - inhibitorů agregace trombocytů, sulfonamidů (včetně kotrimoxazrokinu), trijodtyroidů snižuje - urikosurické léky (benzbromaron, probenecid). antihypertenziva a diuretika (spironolakton, furosemid).

Nebyla zjištěna žádná interakce.

Kontrola byla provedena na základě referenčních knih o drogách: Vidal, Radar, Drugs.com, „Léky. Manuál pro lékaře ve 2 částech“ vyd. Maškovskij M.D. Myšlenku, seskupení a selektivní manuální analýzu výsledků provedl kandidát lékařských věd, terapeut Shkutko Pavel Michajlovič.

  • Aspirin-Abaktal
  • Aspirin-Avodart
  • Aspirin-agregát
  • Aspirin-Agrenox
  • Aspirin-Adalat
  • Aspirin-Advagraf
  • Tekuté želé Aspirin-Advil
  • Aspirin-Adgelon
  • Aspirin-Adelfan-Esidrex
  • Aspirin-Adempas
  • Aspirin-adenocin
  • Aspirin-Adepress

2018-2020 Combomed.ru (Kombomed)

Všechny kombinace, srovnání a další informace prezentované na webu jsou referenčními informacemi generovanými v automatickém režimu a nemohou sloužit jako dostatečný základ pro rozhodování o taktice léčby a prevenci nemocí, stejně jako o bezpečnosti užívání kombinací léků. Je nutná konzultace s lékařem.

Interakce nenalezena - znamená, že léky lze brát společně, nebo účinky společného užívání drog nejsou v současné době dostatečně studovány a jejich interakce vyžaduje čas a nahromaděné statistiky. K vyřešení otázky společného užívání léků je nutná odborná konzultace.

Interakce s drogou: *** - znamená, že v databázi oficiálních referenčních knih použitých k vytvoření služby byla statisticky zaznamenána interakce výsledky výzkumu a užívání, která může vést buď k negativním dopadům na zdraví pacienta, nebo ke zvýšení vzájemného pozitivního účinku, který také vyžaduje odbornou radu k určení taktiky další léčby.

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová: je tato kombinace bezpečná??

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Jejich kombinované užívání vede ke zvýšeným vedlejším účinkům obou léků..

Indikace pro použití

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová jsou k dispozici na přepážce a používají se k léčbě:

  • horečka;
  • bolest hlavy;
  • bolest svalů;
  • menstruační bolesti;
  • bolest zubů;
  • lumbago (akutní bolest dolní části zad).

Oba léky se používají k léčbě chronických stavů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Kyselina acetylsalicylová se také používá k prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění..

Stojí za to kombinovat tyto léky?

Pokud osoba užívá kyselinu acetylsalicylovou k úlevě od bolesti, pak další použití ibuprofenu nemá smysl. Zvýší to pouze vedlejší účinky obou léků..

V případě, že se kyselina acetylsalicylová používá v nízkých dávkách k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, je pravidelné užívání ibuprofenu oprávněné ke snížení závažnosti bolesti..

Mezi časté nežádoucí účinky NSAID patří:

  • poruchy činnosti gastrointestinálního traktu (GIT), včetně krvácení, vředů a průjmu;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • zvýšený krevní tlak;
  • porušení srdce;
  • zadržování tekutin, které vede k otokům nohou, chodidel, kotníků a rukou;
  • vyrážky.

Pokud se kyselina acetylsalicylová používá k léčbě srdečního infarktu, může chronické užívání ibuprofenu narušit mechanismus účinku kyseliny acetylsalicylové..

Užívání NSAID je u lidí kontraindikováno:

  • s alergií na tuto skupinu léků;
  • s astmatem;
  • s vysokým krevním tlakem;
  • se závažnými onemocněními ledvin a jater;
  • s poruchami v zažívacím traktu;
  • těhotná nebo kojící.

Kyselina acetylsalicylová je také kontraindikována u dětí mladších 16 let..

Způsob užívání obou drog

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje, aby lidé užívající profylaktickou kyselinu acetylsalicylovou užívali ibuprofen 8 hodin před nebo 30 minut po kyselině acetylsalicylové. FDA také doporučuje, abyste otázku společného podávání těchto léků prodiskutovali individuálně se svým lékařem..

Jak se vypořádat s vedlejšími účinky?

Mnoho vedlejších účinků kombinovaného užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové je úspěšně zvládnuto doma:

  • s narušeným gastrointestinálním traktem lze použít antacida, která pomáhají snižovat nepohodlí s dyspepsií;
  • s nevolností byste měli dodržovat dietu, která vylučuje mastná a kořeněná jídla;
  • v případě nadýmání byste měli omezit používání potravin, které provokují kvašení v zažívacím traktu.

Pokud má osoba některý z následujících závažných nežádoucích účinků, měla by okamžitě navštívit lékaře:

  • krev v moči, sputum;
  • zvracení;
  • žlutá barva kůže a očí je známkou dysfunkce jater;
  • bolest kloubů může být známkou vysoké hladiny kyseliny močové v krvi;
  • oteklé ruce nebo nohy.

Samostatně stojí za zvážení projevy závažných alergických reakcí, u nichž je nutná lékařská pomoc:

  • svědící, červená, oteklá, puchýřkovitá nebo šupinatá kůže;
  • sípání a tlak na hrudi nebo krku;
  • otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.

Jaké jsou alternativy?

Paracetamol je často dobrou volbou pro horečku a mírné až středně silné bolesti. V případě silné bolesti by měl člověk vyhledat lékaře. Kombinace NSAID s paracetamolem se považuje za bezpečnou.

Co stojí za zapamatování?

Lékaři doporučují vyhnout se kombinovanému užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové, protože to zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Lidé, kteří pravidelně užívají kyselinu acetylsalicylovou k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, by měli vzít v úvahu, že ibuprofen může narušit očekávaný terapeutický účinek. Kombinace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové je považována za bezpečnou.

Ibuprofen nebo aspirin?

Oba léky jsou již dlouho známé a široce používané pro své analgetické a protizánětlivé účinky. Dospělí je nejčastěji používají k úlevě od mírných bolestí hlavy, přičemž je užívají jednou. Ibuprofen funguje dobře jako antipyretikum pro děti. Aspririn v malém množství se nyní aktivně používá a podporuje krevní cévy po srdečních onemocněních.

Hlavní rozdíl mezi aspirinem a ibuprofenem spočívá v jejich vedlejších účincích. To je způsobeno dodržováním lidí k jednomu z těchto léků, protože každý na ně reaguje individuálně. Kromě toho existují situace, kdy aspirin bude škodlivější než ibuprofen a naopak..

Výhody ibuprofenu


Ibuprofen 200 mg

Jedna z hlavních výhod je spojena s absencí negativního účinku na gastrointestinální trakt v nízkých dávkách. I když ibuprofen nemá dráždivý účinek na žaludeční sliznici, je toho mnohem méně často a ne tolik jako aspirinu. Lidé s citlivým žaludkem nebo s chronickou gastritidou nebo vředy v anamnéze jsou proto lépe léčeni ibuprofenem. V tomto případě je také důležité brát to na lačno, možná rizika budou minimalizována..

Ibuprofen je mnohem účinnější při bolestech svalů a kloubů, proto se často přidává do topických mastí a gelů (např. Dolgit). Při vnitřním užívání také sníží mírnou bolest pohybového aparátu.

Pro použití v dětství byl ibuprofenu přidělen vyšší bezpečnostní profil. Ve vzácných případech může aspirin u dětí způsobit tak nebezpečný stav, jako je Reyeův syndrom, proto je lepší ho dětem s ARVI nepodávat. Není divu, že v mnoha dětských antipyretických sirupech a kapkách, jako je Nurofen, je ibuprofen hlavní složkou..

Výhody kyseliny acetylsalicylové (aspirin)

Aspirin nemá tak dlouhý seznam toho, co může udělat lépe než jiné podobné léky. Existuje však charakteristický rys, díky kterému se pro něj našlo dobré využití, i když ne zcela pro jeho zamýšlený účel. Kyselina acetylsalicylová je dobrým ředidlem krve a zabraňuje tvorbě krevních sraženin i v malých dávkách od 50 mg (jedna desetina standardní tablety). Vzhledem ke svým antikoagulačním vlastnostem jsou malá množství aspirinu často předepisována k dlouhodobému užívání u lidí, kteří jsou vystaveni riziku infarktu nebo vysokého krevního tlaku. Z ibuprofenu můžete také získat takový účinek, ale je to nevhodné, protože k tomu je třeba ho brát mnohem více s následnými vedlejšími účinky.

Aspirin je také lepší pro ty, kteří užívají chinolická antibiotika, která se často předepisují při infekcích močových cest a bolestech v krku. Užívání ciprofloxacinu, levofloxacinu nebo jiného a / b ze skupiny fluorochinolů současně s ibuprofenem může zvýšit riziko jejich vedlejších účinků..

Lze použít ibuprofen a aspirin současně?

Přes příslušnost ke stejné skupině (NSAID) je lepší nekombinovat ibuprofen s aspirinem. To platí zejména pro výše popsané případy, kdy je kyselina acetylsalicylová brána jako antikoagulant. Bylo klinicky prokázáno, že ibuprofen a aspirin mají špatnou kompatibilitu. Pokud se užívá společně, ibuprofen snižuje antitrombotické vlastnosti a účinnost aspirinu a zvyšuje se frekvence jejich vedlejších účinků. Je-li to nutné, doporučuje se mezi dávkami dodržet interval nejméně 2 hodiny..

Může se ibuprofen užívat s aspirinem

Míchání aspirinu a ibuprofenu: bezpečnost a rizika

Aspirin a ibuprofen působí proti bolesti ze stejné skupiny léků známých jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)..

Aspirin a ibuprofen patří do stejné skupiny léků, takže mají stejné potenciální vedlejší účinky. Jejich společné užívání může zvýšit riziko těchto nežádoucích účinků..

V tomto článku se podíváme na to, k čemu lidé užívají aspirin a ibuprofen, pokud je někdy mohou užívat společně a jaké jsou alternativy..

Přehled

Léky proti bolesti aspirin a ibuprofen jsou klasifikovány jako NSAID, a proto mají podobné vedlejší účinky.

Mohou být zakoupeny bez lékařského předpisu a použity samostatně k úlevě od mírné bolesti. Volně prodejné užívání aspirinu a ibuprofenu zahrnuje úlevu:

Oba léky jsou také možností léčby dlouhodobých zdravotních problémů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida..

Lékaři často předepisují aspirin lidem, kteří prodělali infarkt nebo trpí infarktem zvaným angina pectoris. Může pomoci zabránit mrtvici a infarktu u lidí s rizikovými faktory pro srdeční onemocnění.

Mohu užívat aspirin a ibuprofen společně?

Pokud osoba již užívá aspirin proti bolesti a bolesti v analgetické dávce, pak užívání ibuprofenu nemá smysl. Užívání ibuprofenu může také zvýšit jejich pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Pokud někdo užívá nízké dávky aspirinu k prevenci infarktu, může pravidelně užívat ibuprofen k úlevě od bolesti, jako jsou bolesti hlavy a bolesti svalů..

Mezi časté nežádoucí účinky NSAID patří:

  • žaludeční problémy včetně krvácení, vředů a průjmu.
  • nemoc ledvin
  • vysoký krevní tlak
  • srdeční choroba
  • zadržování tekutin způsobující otoky nohou, chodidel, kotníků a rukou.
  • vyrážky

Pokud lékař předepsal aspirin někomu, aby zabránil infarktu, pak užívání ibuprofenu současně ke zmírnění bolesti může ovlivnit přínos aspirinu pro srdce..

Přerušované nebo přerušované užívání ibuprofenu by však nemělo ovlivňovat příznivé účinky aspirinu..

Někteří lidé by se měli NPMR úplně vyhnout, včetně těch, kteří:

  • alergie na aspirin nebo ibuprofen.
  • trpíte astmatem
  • máte nekontrolovaný vysoký krevní tlak
  • závažné onemocnění jater nebo ledvin.
  • existuje porucha krvácení
  • jste těhotná nebo kojíte.

Aspirin také není vhodný pro děti a mládež do 16 let.

Jak dlouho po užívání aspirinu mohu užívat ibuprofen nebo naopak?

Mnoho lidí se může rozhodnout nemísit aspirin s ibuprofenem kvůli zvýšené pravděpodobnosti nežádoucích účinků, zatímco jiní budou aspirin míchat i přes riziko.

U lidí, kteří užívají aspirin k ochraně srdce nebo k prevenci cévní mozkové příhody, FDA doporučuje užívat ibuprofen k úlevě od bolesti 8 hodin před nebo 30 minut po propuštění..

FDA však také doporučuje, aby lidé, kteří chtějí užívat obě léky, kontaktovali svého lékaře, aby získali další informace o tom, kdy mají tyto dvě léky užívat, aby obě léky zůstaly účinné..

Co když náhodou vezmu společně aspirin a ibuprofen?

Pokud osoba omylem užije společně aspirin a ibuprofen, mohou se u něj objevit nežádoucí účinky. Je důležité si zapisovat vedlejší účinky.

Lidé si většinou mohou doma poradit s jakýmikoli vedlejšími účinky následujícími způsoby:

  • Poruchy trávení: Antacida může zmírnit nepohodlí způsobené trávením.
  • Nevolnost: Může se držet jednoduchých jídel a vyhýbat se bohatým nebo kořeněným pokrmům.
  • Zvracení: Malé časté doušky vody mohou zabránit dehydrataci.
  • Vítr: Menší porce, které neobsahují potraviny jako fazole, čočka, fazole a cibule, mohou pomoci snížit nadýmání.

Pokud má osoba některý z následujících závažných nežádoucích účinků, měla by okamžitě informovat svého lékaře:

  • červená, puchýřovitá a šupinatá kůže.
  • vykašlávání krve nebo krve v moči, stolici nebo zvracení.
  • žlutá kůže nebo oči, protože by to mohlo být známkou problémů s játry.
  • bolestivé klouby na rukou a nohou, protože by to mohlo být známkou vysoké hladiny kyseliny močové v krvi.
  • oteklé ruce nebo nohy

Těžká alergická reakce je stav nouze, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Toto jsou znamení:

  • svědící, červená, oteklá, oteklá, puchýřovitá nebo šupinatá kůže.
  • sípání
  • těsnost na hrudi nebo v krku
  • potíže s dýcháním nebo mluvením
  • otok úst, obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.

Co mohu vzít místo aspirinu a ibuprofenu?

Nejlepší lék na úlevu od bolesti závisí na typu bolesti, kterou člověk prožívá.

Acetaminofen je často dobrou volbou pro zmírnění mírné až středně silné bolesti nebo horečky. Pokud osoba potřebuje větší úlevu od bolesti, může se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o dalších možnostech..

Lidé mohou bezpečně užívat acetaminofen s NSAID.

Lékař nebo lékárník může napsat předpis na úlevu od bolesti a někdy i další posouzení a konzultaci.

Pití čaje

Lékaři doporučují lidem, aby nepoužívali ibuprofen a aspirin společně, protože to zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Je to proto, že oba léky patří do stejné rodiny drog známých jako NSAID.

Pro ty, kteří pravidelně užívají aspirin, je důležité vědět, že ibuprofen může interferovat s tím, jak tento lék funguje. Někdy však užívání ibuprofenu bude v pořádku. Pokud to lidé potřebují, mohou se nejprve poradit s lékařem, aby se ujistili, že nedojde ke střetu zájmů..

Užívání acetaminofenu s NSAID pro úlevu od bolesti je bezpečné.

Ibuprofen nebo aspirin: co je lepší a jaký je rozdíl (rozdíl v složení, recenze lékařů)

Ibuprofen a Aspirin jsou léky z kategorie NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky). Berou se pro bolesti různého původu jako symptomatická léčba. Aspirin se často používá k prevenci a léčbě onemocnění kardiovaskulárního systému a Ibuprofen je účinný při komplexní terapii onemocnění zánětlivě-degenerativní povahy..

Jak funguje ibuprofen

Ibuprofen je lék s klinicky prokázanou terapeutickou účinností. Působí na složitý mechanismus vývoje zánětlivých a bolestivých reakcí s účastí prostaglandinů, lék se rychle vstřebává v tenkém střevě a zmírňuje patologické příznaky.

Ibuprofen je lék s klinicky prokázanou terapeutickou účinností.

Hlavní aktivní složkou tablet, rektálních čípků, mastí, suspenzí nebo gelu je ibuprofen, jako přísada obsahuje přípravek oxid křemičitý, škrob, sacharózu, vosk, želatinu, hydroxykarbonát sodný, oxid titaničitý.

Indikace pro použití zahrnují nemoci páteře (osteochondróza, spondylóza), artritida, artróza, revmatismus, dna.

Ibuprofen je účinný při neuralgii, migrenózních bolestech hlavy a zubech, stejně jako při poúrazových, pooperačních a svalových bolestech.

Tablety se předepisují s přihlédnutím k věkově specifické dávce pro ARVI a nachlazení jako antipyretikum (při zvýšení tělesné teploty nad + 38 ° C).

Aspirinová charakteristika

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) se v lékařské praxi používá již více než století jako protizánětlivý, antipyretický a analgetický lék.

Kromě toho má protidoštičkové vlastnosti (dobře ředí krev) a zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Kardiologové předepisují kyselinu acetylsalicylovou na kardiovaskulární onemocnění, což snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Aspirin se používá jako protizánětlivý, antipyretický a analgetický lék.

Flebologové zahrnují kyselinu acetylsalicylovou v komplexu léků na léčbu křečových žil a prevenci trombózy.

Aspirin se používá ke zmírnění stavu u onemocnění doprovázených horečkou, při akutních a chronických zánětlivých procesech.

Srovnání ibuprofenu a aspirinu

Vzhledem k tomu, že léky patří do stejné skupiny léčiv, mají indikace a kontraindikace pro jejich použití mnoho společného, ​​ale existuje také řada charakteristických vlastností.

Podobnost

Mechanismy analgetického, protizánětlivého a antipyretického účinku u aspirinu a ibuprofenu jsou podobné. Obě léky mají ve větší míře protidestičkové vlastnosti - kyselinu acetylsalicylovou.

Obecné indikace: mírné bolesti hlavy nebo bolesti zubů, algomenorea, zánět orgánů ORL a další.

Kontraindikace jsou podobné v případě přecitlivělosti na NSAID, problémů s koagulabilitou krve, závažných funkčních poruch jater nebo ledvin, gastrointestinálních onemocnění s erozivními a ulcerativními lézemi, těhotenství a laktace.

Jaký je rozdíl

Hlavním rozdílem mezi léky je stupeň dráždivého účinku na gastrointestinální trakt. Aspirin je třeba vypít po jídle, po rozdrcení tablet na prášek a zapít mlékem, kefírem nebo želé. Tabletová forma ibuprofenu je potažena ochranným filmovým potahem a má méně výrazné vedlejší účinky.

Použití kyseliny acetylsalicylové v pediatrické praxi se nedoporučuje do 12 let. Důvodem je pravděpodobnost vzniku nebezpečné komplikace - Reyeho syndromu. I kojenci mohou dostávat ibuprofen. Již od tří měsíců je předepsána suspenze s oranžovou vůní.

Ibuprofen se vyznačuje širokou škálou dávkových forem uvolňování (pro vnější použití a pro orální podání), cílová orientace je poněkud odlišná - terapie pohybového aparátu.

Hlavním rozdílem mezi léky Aspirin a Ibuprofen je stupeň dráždivého účinku na gastrointestinální trakt.

Aspirin je upřednostňován, pokud pacient potřebuje užívat současně antibiotika - fluorochinolony (méně nežádoucích účinků).

Což je levnější

Cenový rozdíl mezi léky je malý a závisí více na výrobci a lékové formě.

Balíček kyseliny acetylsalicylové (20 tablet) lze zakoupit v lékárně za 20-25 rublů, šumivé tablety Upsarin UPSA stojí 160-180 rublů, španělský prášek komplexu aspirinu - 450 rublů.

Tablety ibuprofenu vyrobené společností Tatchimpharmaceuticals (č. 20) lze zakoupit za 16-20 rublů, polský ibuprofen-akrihin ve formě suspenze stojí 95-100 rublů, ibuprofen-gel - asi 90 rublů.

Což je lepší Ibuprofen nebo Aspirin

Je možné tvrdit, že jeden lék je výhodnější než jiný, pouze s přihlédnutím k věku, zdravotnímu stavu pacienta a doporučením ošetřujícího lékaře.

Je možné tvrdit, že jeden lék je výhodnější než jiný, pouze s přihlédnutím k věku, zdravotnímu stavu pacienta a doporučením ošetřujícího lékaře.

Je lepší nekombinovat ibuprofen s kyselinou acetylsalicylovou současně a snažit se posílit analgetický účinek. Interakce s léky zvýší pravděpodobnost vzniku nežádoucích vedlejších účinků.

Neúčinné užívání NSAID u diabetes mellitus 2. typu za účelem snížení hladiny glukózy v krvi.

Současná léčba zvyšuje riziko žaludečního a střevního krvácení.

Recenze pacientů

Alexandra V., 58 let

Jako dítě jsem trpěl myokarditidou, piji celý život Aspirin (na podzim a na jaře), ale v malých dávkách, půl tablety a vždy po jídle. Asi před pěti lety jsem přešel na Aspirin Cardio, na žaludek si zatím nestěžuji. Hlavní věc je jíst více obilovin a polévek a nejlepší ze všech - ovesné želé.

Vladimir, 32 let

Někdy musíte být léčeni na kocovinu. Nejlepším lékem jsou šumivé tablety Aspirinu a pijte hodně tekutin.

Nedávno jsem se dozvěděl, že dětem by neměl být podáván aspirin. Dával jsem svému synovi, pokud bylo hrdlo červené, snížily teplotu. Nyní pijeme pouze paracetamol, ale ne v sirupu - došlo k alergii.

Recenze lékařů o ibuprofenu a aspirinu

Valery A., revmatolog

Starší pacienti dávají přednost časem prověřeným lékům. Předepisuji aspirin pod kontrolou srážení krve a pokud nejsou problémy s gastrointestinálním traktem.

Julia D., praktická lékařka

Ibuprofen je dobré analgetikum. Doporučuji nejen na bolesti hlavy, ale také na podvrtnutí, myositidu, algodismenoreu.

Lze ibuprofen a kyselinu acetylsalicylovou užívat společně

Kombinované užívání těchto léků se nedoporučuje kvůli shrnutí a zvýšeným vedlejším účinkům na gastrointestinální trakt. Při společném použití se riziko život ohrožujícího gastrointestinálního krvácení mnohonásobně zvyšuje..

Ne. Jedná se o léky stejné skupiny, jsou schopné navzájem potencovat vedlejší účinky (výše popsaný příklad s krvácením do žaludku je právě zde a platí), proto je jejich současný příjem zcela nevhodný.

Ne, neměli byste užívat Apsirin s ibuprofenem společně. Racionálně pijte aspirin s paracetamolem, paracetamol s Iuprofenem.

Tato kombinace je špatná v tom, že oba léky mají negativní vliv na žaludek. Účinek se nezvýší, ať už je to antipyretický, analgetický nebo protizánětlivý..

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Jejich kombinované užívání vede ke zvýšeným vedlejším účinkům obou léků..

Indikace pro použití

Ibuprofen a kyselina acetylsalicylová jsou k dispozici na přepážce a používají se k léčbě:

  • horečka;
  • bolest hlavy;
  • bolest svalů;
  • menstruační bolesti;
  • bolest zubů;
  • lumbago (akutní bolest dolní části zad).

Oba léky se používají k léčbě chronických stavů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Kyselina acetylsalicylová se také používá k prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění..

Stojí za to kombinovat tyto léky?

Pokud osoba užívá kyselinu acetylsalicylovou k úlevě od bolesti, pak další použití ibuprofenu nemá smysl. Zvýší to pouze vedlejší účinky obou léků..

V případě, že se kyselina acetylsalicylová používá v nízkých dávkách k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, je pravidelné užívání ibuprofenu oprávněné ke snížení závažnosti bolesti..

Mezi časté nežádoucí účinky NSAID patří:

  • poruchy činnosti gastrointestinálního traktu (GIT), včetně krvácení, vředů a průjmu;
  • zhoršená funkce ledvin;
  • zvýšený krevní tlak;
  • porušení srdce;
  • zadržování tekutin, které vede k otokům nohou, chodidel, kotníků a rukou;
  • vyrážky.

Pokud se kyselina acetylsalicylová používá k léčbě srdečního infarktu, může chronické užívání ibuprofenu narušit mechanismus účinku kyseliny acetylsalicylové..

Užívání NSAID je u lidí kontraindikováno:

  • s alergií na tuto skupinu léků;
  • s astmatem;
  • s vysokým krevním tlakem;
  • se závažnými onemocněními ledvin a jater;
  • s poruchami v zažívacím traktu;
  • těhotná nebo kojící.

Kyselina acetylsalicylová je také kontraindikována u dětí mladších 16 let..

Způsob užívání obou drog

United States Food and Drug Administration (USA).

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv - FDA) doporučuje, aby lidé užívající profylaktickou kyselinu acetylsalicylovou užívali ibuprofen 8 hodin před nebo 30 minut po kyselině acetylsalicylové. FDA také doporučuje, abyste otázku společného podávání těchto léků prodiskutovali individuálně se svým lékařem..

Jak se vypořádat s vedlejšími účinky?

Mnoho vedlejších účinků kombinovaného užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové je úspěšně zvládnuto doma:

  • s narušeným gastrointestinálním traktem lze použít antacida, která pomáhají snižovat nepohodlí s dyspepsií;
  • s nevolností byste měli dodržovat dietu, která vylučuje mastná a kořeněná jídla;
  • v případě nadýmání byste měli omezit používání potravin, které provokují kvašení v zažívacím traktu.

Pokud má osoba některý z následujících závažných nežádoucích účinků, měla by okamžitě navštívit lékaře:

  • krev v moči, sputum;
  • zvracení;
  • žlutá barva kůže a očí je známkou dysfunkce jater;
  • bolest kloubů může být známkou vysoké hladiny kyseliny močové v krvi;
  • oteklé ruce nebo nohy.

Samostatně stojí za zvážení projevy závažných alergických reakcí, u nichž je nutná lékařská pomoc:

  • svědící, červená, oteklá, puchýřkovitá nebo šupinatá kůže;
  • sípání a tlak na hrudi nebo krku;
  • otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla.

Jaké jsou alternativy?

Paracetamol je často dobrou volbou pro horečku a mírné až středně silné bolesti. V případě silné bolesti by měl člověk vyhledat lékaře. Kombinace NSAID s paracetamolem se považuje za bezpečnou.

Co stojí za zapamatování?

Lékaři doporučují vyhnout se kombinovanému užívání ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylové, protože to zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Lidé, kteří pravidelně užívají kyselinu acetylsalicylovou k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, by měli vzít v úvahu, že ibuprofen může narušit očekávaný terapeutický účinek. Kombinace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové je považována za bezpečnou.

Mezi nesteroidními protizánětlivými léky jsou nejběžnější a běžně používané ibuprofen a aspirin. To je způsobeno jejich účinností a dostupností. Zvažte, zda je můžete užívat současně.

Mezi nesteroidními protizánětlivými léky jsou nejběžnější a nejčastěji používané ibuprofen a aspirin.

Výhody ibuprofenu

Ibuprofen je považován za „věrnější“ lék z hlediska vedlejších účinků. Všechny NSAID mají negativní vliv na fungování žaludku a střev. Snižuje riziko těchto onemocnění a používá se také v pediatrii. Přípravky založené na této látce mají následující vlastnosti:

  • protizánětlivý;
  • antipyretikum;
  • lék proti bolesti.

Výhody aspirinu

Hlavní účinnou látkou aspirinu je kyselina acetylsalicylová. Patří k nesteroidním protizánětlivým lékům. Nejčastěji se používá k úlevě od bolesti při úrazech, zlomeninách, bolestech kloubů a svalů.

Aspirin má také vlastnost ředění krve, díky čemuž je široce používán v kardiologii pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Lék je předepisován pacientům po infarktu a mrtvici, aby se zabránilo opakovaným záchvatům.

Aspirin má schopnost ředit krev, díky čemuž je široce používán v kardiologii k prevenci kardiovaskulárních onemocnění..

Kombinovaný účinek ibuprofenu a aspirinu

Kromě pozitivního účinku může dojít i k nežádoucímu účinku. Vědci prokázali, že ibuprofen snižuje ředicí účinek kyseliny acetylsalicylové. To znamená, že časté současné užívání obou léků může vést k trombóze, poruchám srdeční frekvence (arytmie, tachykardie, bradykardie), hypertenzi (vysoký krevní tlak).

Způsoby použití ibuprofenu a aspirinu

Oba léky jsou k dispozici v několika dávkových formách - tablety, injekce. Jakmile jsou užívány pro bolesti hlavy, bolesti zubů, menstruační bolesti, horečku. Během léčby zánětlivých procesů nebo CVS se léky používají jako profylaktické nebo další léky v komplexní terapii.

Jakmile jsou aspirin a ibuprofen užívány společně pro bolesti hlavy, bolesti zubů, menstruační bolesti, horečku.

Po požití alkoholu

Aspirin je lepší užívat po požití alkoholu. kyselina acetylsalicylová rozkládá ethylalkohol.

Upsarin Oopsa se častěji používá proti kocovině. Látky obsažené v ibuprofenu mohou způsobovat vedlejší účinky a zvyšovat riziko vzniku onemocnění trávicího traktu.

Recenze pacientů o kombinaci ibuprofenu a aspirinu

Oksana Averina, 50 let, Moskva.

Tyto léky jsem dlouho nekombinoval. Ale někdy absolvuji kurz Cardiomagnyl (na bázi kyseliny acetylsalicylové) pro vaskulární trombózu a v případě potřeby použiji ibuprofen nebo jeho analogy, nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky. A Aspirin je skvělý pro ředění krve..

Natalia Korneeva, 29 let, Ivanovo.

Na bolesti zad používám kyselinu acetylsalicylovou, na periodické bolesti žen užívám Upsarin Oopsa na základě stejné složky. Zmírňuje bolest rychle a efektivně.

Aspirin je lepší užívat po požití alkoholu. kyselina acetylsalicylová rozkládá ethylalkohol.

Názory lékařů

Ivan Sergejevič, terapeut, Voroněž.

Oba léky jsou považovány za docela účinné, ale nedoporučuji užívat vysoké dávky, protože mají mnoho vedlejších účinků. Zvláště pro trávicí systém. Proto je lepší brát je v malém množství..

Svetlana Alexandrovna, chirurgka, Moskva.

Často předepisuji léky "ibuprofen" na prevenci infekčních onemocnění po operaci. Tyto produkty mají nejméně vedlejších účinků a účinně eliminují mnoho druhů bakterií a virů..

Jaké léky nelze opít koronavirem

Koronavirus je rodina virů, která zahrnuje mnoho druhů. Mohou infikovat lidi i zvířata. Skupina těchto virů není nová; byly poprvé objeveny v roce 1960. Název „coronavirus“ vznikl podle klků směřujících různými směry a připomínajících korunu.

SARS-CoV je infekce dýchacích cest. Dříve tyto viry nebyly považovány za zvlášť nebezpečné, protože nemoc byla mírná a léčba rychle pomohla. První epidemie koronaviru (SARS-CoV) závažné atypické pneumonie nastala v roce 2003 a zasáhla 33 zemí, ve kterých zemřelo více než 600 lidí.

Další vlna vážných nemocí zasáhla Saúdskou Arábii v roce 2012. Byl identifikován nový typ koronaviru MERS-CoV (blízkovýchodní respirační syndrom), míra úmrtnosti byla přibližně 35% z počtu infikovaných - více než 400 lidí. Lidé se nakazili kontaktem mezi sebou nebo se zvířaty.

V čínském městě Wuhan se objevil nový typ koronaviru (2019-nCoV). Vědci hlásili propuknutí zápalu plic neznámého původu. Podobný typ infekce byl dříve hlášen u netopýrů. Virus se rychle adaptoval a má extrémně vážné následky a v 5% případů je smrtelný.

Co nelze léčit koronavirem?

Infekce koronaviry se rychle rozšířila po celém světě a mnoho lidí zpanikařilo. Někdo začal pít vitamíny, aby posílil imunitní systém a chránil se před infekcí. Někdo koupil léky. Zvažte, které byste neměli užívat s koronavirem.

  1. Samoléčba je zakázána. Užívání protizánětlivých léků samostatně může mít negativní vliv na tělo. Pokud existují známky infekce, musíte okamžitě zavolat sanitku (telefon z mobilu - 103).
  2. Antibiotika. Pouze podle pokynů lékaře a v naléhavých případech. Antibiotika podkopávají naši imunitu, nedovolte mu, aby se s nemocí vyrovnal sám.
  3. Kortizon. Protizánětlivé léky. Předepsáno pouze lékařem, protože jeho užívání může mít vedlejší účinky ve formě problémů s kardiovaskulárním systémem.

Jaké léky jsou předepsány k úlevě od příznaků koronaviru?

Příznaky koronaviru jsou:

  • zvýšená tělesná teplota nad 38,5 ° C;
  • suchý kašel a bolest v krku;
  • bolest v plicích;
  • namáhavé dýchání;
  • slabost, malátnost.

Lékaři infekčních nemocí se podílejí na léčbě koronaviru. Nejprve pacient podstoupí úplnou diagnózu těla, aby vyhodnotil stupeň infekce. Dále rozvíjejí terapeutický program a předepisují léky.

  • antivirová činidla;
  • kortikosteroidy;
  • imunoglobuliny;
  • antibiotika.

Kortikosteroidy jsou předepsány, když se stav pacienta zhorší..

Léky, které by se neměly užívat spolu s koronaviry

Šíření paniky po celém světě způsobené tímto virem roste každým dnem. Zatímco dosud nebyla vyvinuta konkrétní metoda léčby. Zvažte typy drog, které vám nepomohou v boji s COVID19.

Proč byste neměli pít ibuprofen pro koronavirus?

Ibuprofen patří do skupiny léčiv NPS (nesteroidní protizánětlivé léky). Podle některých studií užívání ibuprofenu negativně ovlivnilo tělo infikované novou infekcí koronaviry. Světová zdravotnická organizace však tuto skutečnost nepotvrdila. Doposud však nebyl proveden dostatečný výzkum.

Francouzští lékaři však doporučují upřednostňovat doma běžný paracetamol. A pokud během 1-2 dnů nezjistíte žádné zlepšení, okamžitě jděte do nemocnice. Předávkování nebo negramotné předepisování ibuprofenu je nebezpečné pro problémy s gastrointestinálním traktem, kardiovaskulárním systémem, ledvinami.

Ibuprofen by neměl být užíván v následujících případech:

  • exacerbace chronických onemocnění gastrointestinálního traktu;
  • špatná srážlivost krve;
  • onemocnění ledvin a jater;
  • individuální intolerance na aspirin (vysoké riziko alergií a Quinckeho edému).

Je možné Nurofen s koronavirem?

Léčivou látkou v Nurofenu je ibuprofen. Výše jsme popsali doporučení lékařů ohledně tohoto léku. Nedoporučuje se snižovat teplotu pod 38 stupňů, protože to zhoršuje odolnost těla. Při teplotě 37-38 stupňů samotné tělo bojuje s infekcí v důsledku imunitního systému.

Aspirin

Léčivý přípravek, který má protizánětlivé, antipyretické, analgetické účinky. Účinný při akutní bolesti patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků.

Pamatujte také, že byste neměli snižovat nízkou teplotu. Vědecky nezjištěné kontraindikace užívání aspirinu u infikovaných koronavirem.

Užívání aspirinu je nebezpečné v následujících případech:

  • alergie na naproxen nebo ibuprofen;
  • gastritida, žaludeční vředy, cukrovka (s maximální opatrností předepsanou lékařem);
  • hemofilie, nízká srážlivost krve
  • onemocnění ledvin, dna, hyperurikémie.

Voltaren

Voltaren také patří k lékům NPS, je derivátem kyseliny fenyloctové. Má analgetické, protizánětlivé a antipyretické vlastnosti. Snižuje bolesti kloubů a zánětlivé otoky.

Pokud máte příznaky koronavirové infekce, další použití NPS je přípustné pouze po konzultaci s lékařem.

Proč koronavirus nelze vyléčit antibiotiky?

Specialisté na infekční onemocnění obvykle provádějí symptomatickou terapii k léčbě koronaviru. To znamená, že léčí vznikající příznaky (kašel, bolest v krku atd.), Čímž zastavují nemoc a pomáhají tělu zbavit se samotné infekce.

Antibiotika jsou předepsána, pokud dojde ke komplikacím nebo zhoršení. Jejich užívání bez lékařského předpisu se nedoporučuje. Užívání antibiotik má za následek oslabení imunitního systému, což znamená, že snižuje schopnost těla odolávat virům. Důvodem pro přijetí je bakteriální nebo plísňová infekce.

Při absenci komplikací se antibiotická léčba koronavirové pneumonie neprovádí. Jsou užívány pouze podle pokynů lékaře. Zneužívání antibiotik se také nedoporučuje vzhledem k tomu, že si tělo nakonec na určitou skupinu těchto léků zvykne a účinnost jejich působení klesá.

Pomáhají antivirové léky?

Počátkem dubna 2020 nebyly vyvinuty žádné léky proti koronaviru. Lékaři předepisují léčbu v závislosti na stavu pacienta, bojují proti symptomům a zvyšují imunitu induktory interferonu. Jedná se o léky, které se již dlouho osvědčují proti infekčním chorobám. Pomáhají tělu produkovat vlastní skupiny bílkovin, které chrání před virem.

Pokud se stav zhorší, pacient má potíže s dýcháním, je napojen na ventilátor (umělá plicní ventilace).

V nemocnicích se používají antivirotika (například Riboverin - kapsle proti hemoragické horečce a hepatitidě C; interferon beta-1a - antivirotikum, imunomodulační), aby se zabránilo množení viru a zlepšil se průběh onemocnění. O předepisování léků rozhoduje lékařská komise.

Inzerované tablety, například Arbidol, Ergoferon, Kagocel a další, nejsou účinné proti koronaviru. Nelze jej také vyléčit konzumací česneku, kořene zázvoru, citronu a jiných nekompetentních metod, které nemají vědecké důkazy..

Jaké léky doporučuje ministerstvo zdravotnictví k léčbě COVID-19?

Ruské ministerstvo zdravotnictví oznámilo seznam léků používaných k léčbě nové koronavirové infekce:

  • ritonavir, lopinavir (používané k léčbě infekce HIV);
  • chlorochin, hydroxychlorochin (antimalarikum);
  • interferon (beta-1a, alfa);
  • tocilizumab (imunosupresivum);
  • favipiravir (v současné době probíhají experimentální léčby pacientů infikovaných COVID-19 tímto japonským antivirotikem).
  • remdesivir, unifenovir jsou v klinických studiích.

Doposud však není k dispozici dostatek informací o jejich účinnosti. Aplikace je povolena přísně podle jmenování lékařské komise.

Co se stane s tělem, když do něj vstoupí virus?

Koronavirus může připomínat běžný virus chřipky, ale jsou geneticky odlišné. V tomto případě se příznaky mohou objevit po 10–14 dnech, jsou také známy případy opětovné infekce.

Toto onemocnění se přenáší vzdušnými kapičkami (kašel, kýchání) a kontaktem s nemocnými lidmi (objímání, potřesení rukou). Je doprovázen následujícími příznaky: horečka, suchý kašel, svalová slabost, bolest v krku, tlak na hrudi, dušnost.

Po infekci virus vstupuje na několik dní do plicních buněk, což ztěžuje čištění dýchacích cest od patogenních bakterií. Imunitní systém se snaží infekce zbavit, takže tělesná teplota s koronavirem stoupá. Jako komplikace - dochází k pneumonii.

Imunitní reakce vyvolaná koronavirem může být velmi silná a kromě ovlivnění infikovaných buněk začne ničit zdravé buňky v těle. Prostřednictvím krevního oběhu virus cestuje z plic do jiných orgánů. Jsou známy případy poškození jater, srdečního svalu, ledvin, žaludku.

Když se objeví první příznaky, WHO doporučuje zavolat na horkou linku Rospotrebnadzor 8-800-100-0004, izolovat se doma a vyloučit kontakt s lidmi.

Jak přirozeně posílit imunitu?

Lidé se sníženou imunitou jsou vystaveni riziku vzniku koronaviru.

8 dobrých návyků pro vaše zdraví

  1. Správná výživa. vitamíny a minerály v potravinách přispívají k celkovému zlepšení stavu těla. Jezte více ovoce, sušeného ovoce, zeleniny, ořechů, živočišných a rostlinných bílkovin, fermentovaných mléčných výrobků. Pokuste se vyloučit rychlé občerstvení, tučné a sladké potraviny.
  2. Užívání vitamínových komplexů, protože jich obvykle dostáváme nedostatečné množství s jídlem.
  3. Odmítnutí špatných návyků. Kouření a alkohol zabíjejí naši imunitu.
  4. Zbavte se stresu. Nestabilní psychologický stav může tělu ublížit.
  5. Sportovní aktivity, čerstvý vzduch, kontrastní sprchy nejsou jen náplní živosti, ale také zdraví těla.
  6. Zdravý spánek (7-9 hodin) obnovuje náš imunitní systém.
  7. Pijte hodně čisté vody. Pomáhá očistit tělo od toxinů.

Kompatibilita paracetamolu s aspirinem, ibuprofenem, antibiotiky

Moderní medicína není možná bez moderních léků. Některé léky bohužel obsahují nebezpečný pár - léky, které při společném užívání způsobují nežádoucí účinky!

Antibiotika a perorální antikoncepce

Antibiotika jsou látky, které produkují některé živé organismy, aby zničily ostatní. První antibiotikum izoloval Alexander Fleming v roce 1928, za což obdržel Nobelovu cenu. Od té doby antibiotika změnila život lidstva.

Nemoci, které bývaly trestem smrti, se naučily léčit: zápal plic, tuberkulóza, meningitida a další infekce. Díky antibiotikům došlo k populační explozi 20. století, kdy populace začala exponenciálně růst..

Antibiotika jsou skutečným zázrakem medicíny. Perorální antikoncepce. Bez ohledu na formu uvolnění je princip působení hormonální antikoncepce stejný: změňte hormonální pozadí tak, aby ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku), a proto těhotenství bylo nemožné.

Existuje další důležitý účinek: mění konzistenci hlenu děložního hrdla a stává se nepropustným pro spermie.

Kromě prevence nechtěného těhotenství mají hormonální antikoncepce pozitivní vliv na zdraví ženy obecně: snižují riziko rakoviny prsu a vaječníků, zabraňují vzniku akné, usnadňují průběh menstruace atd..

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Kombinace těchto léků může snížit účinnost antikoncepčních pilulek a riskujete otěhotnění. Jsou dva důvody: 1. Mikroby ve střevě zlepšují vstřebávání hormonů.

To znamená, že hormony zůstávají v těle déle a déle chrání před nechtěným těhotenstvím. Antibiotika ničí střevní mikroby, hormony se nevstřebávají, takže velké množství hormonů se s kalou jednoduše ztratí.

2. Mnoho antibiotik stimuluje práci jaterních enzymů, takže začnou intenzivně ničit hormony. Výsledkem je, že koncentrace antikoncepčních prostředků v krvi klesá, a tím i účinnost prevence těhotenství.

  • Co dělat Pokud musíte současně užívat antibiotika a antikoncepci, používejte kondomy.
  • Podívejte se na video z programu „Žijte zdravě“ na toto téma
  • Loperamid a vápník

Loperamid (Imodium) je nejběžnějším lékem na průjem. Prodává se bez lékařského předpisu pod různými značkami. Snižuje motoriku a uklidňuje střeva, takže toaletu používáte méně často..

Je třeba zdůraznit, že loperamid by se neměl užívat, pokud je průjem spojen s infekcí (tj. Při horečce, zimnici, nevolnosti).

V tomto případě zůstanou mikroby ve střevě, které je plné zhoršení infekce..

Vápník je zahrnut do dvou skupin OTC léků: 1. Kostní přípravky (v kombinaci s vitaminem D). Užívají ho ženy po menopauze, aby se snížilo riziko osteoporózy.

2. Antacida (léky na pálení žáhy) - vápník je součástí některých léků, které snižují kyselost žaludeční šťávy.

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Hlavním účinkem loperamidu je inhibice intestinální motility. Ale vápník má podobný vedlejší účinek! Kombinace těchto dvou léků proto může vést k velmi závažné, nesnesitelné zácpě..

  1. Co dělat Pokud začnete užívat loperamid na průjem, dejte si pauzu od doplňků vápníku, jinak se váš průjem může změnit na zácpu.
  2. Podívejte se na video z programu „Žijte zdravě“ na toto téma
  3. Verapamil a beta blokátory

Verapamil patří do skupiny blokátorů vápníku. Vápník stahuje krevní cévy.

Verapamil blokuje svůj účinek - cévy se rozšiřují, což vede ke dvěma důležitým účinkům: snižuje se krevní tlak a zlepšuje se přívod krve do srdce, přecházejí ischemické bolesti.

Potenciální nebezpečí verapamilu spočívá v tom, že také blokuje vápníkové kanály v systému srdečního vedení, proto může vést k bradykardii a intrakardiální blokádě..

Beta-blokátory (atenolol, metholol a další léky s koncovým „-ol“) jsou základními léky k léčbě srdečního selhání. Při srdečním selhání má srdce potíže s čerpáním krve do těla. Beta blokátory na jedné straně zpomalují srdeční rytmus, ale na druhé straně se zvyšuje jejich účinnost..

Fly in the mast: Tyto léky také ztěžují průchod elektrického impulzu srdcovým vodivým systémem.

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Verapamil i beta-blokátory zpomalují srdeční frekvenci. Jejich kombinace proto může vést k výraznému zpomalení srdečního rytmu (bradykardie a intrakardiální blokáda). V nejhorším případě to může zastavit srdce..

Co dělat Monitorujte si puls několikrát denně, zapisujte si jej do deníku. U těžké bradykardie (méně než 50 / min) vyhledejte lékaře.

Lék na nachlazení a alergie

Antihistaminika jsou nejčastějšími léky na alergie. Snižují uvolňování histaminu, který způsobuje všechny nepříjemné účinky alergií: svědění, zarudnutí, slzení atd. Antihistaminika účinně eliminuje všechny tyto příznaky.

Studené přípravky se skládají z několika účinných látek. Jedná se zpravidla o: 1. Paracetamol - ke zmírnění bolestí hlavy a horečky 2. Látka ke zúžení krevních cév ke snížení otoku nosní sliznice, čímž se snižuje výtok z nosu. 3.

Antihistaminikum - v tomto případě snižuje jevy zánětlivé reakce (kýchání, slzení atd.)

Tyto léky jsou tedy velmi účinné při léčbě příznaků nachlazení a chřipky. S virem však nebojují, nezapomeňte na něj!

Tyto léky nejsou jen „lahodné racky“! Mohou být snadno předávkováni! Více než čtyři sáčky denně se nedoporučují.

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Antihistaminika jsou součástí léků na alergie a nachlazení. Vedlejším účinkem těchto léků je ospalost. Proto po pití obou riskujete ztrátu energie po celý den..

Kromě toho může být takový problém velmi nebezpečný, pokud například ten den řídíte auto..

Co dělat Pokud užíváte léky na nachlazení, dočasně přestaňte užívat antihistaminika NEBO užívejte léky druhé nebo třetí generace (Telfast, Erius, Claritin atd.), Které mají menší účinek na nervový systém.

Warfarin a léky proti bolesti

Warfarin je lék, který snižuje srážlivost krve. Snižuje produkci proteinů koagulačního faktoru. Krev se proto ztenčuje a riziko vzniku krevních sraženin klesá..

Nejčastěji je warfarin předepisován pro fibrilaci síní, při které se v srdci tvoří krevní sraženiny, které mohou „odcházet“, létat do mozku a způsobit mrtvici.

nebezpečí je, že předávkování warfarinem zvyšuje krvácení a riziko intrakraniálního krvácení.

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Snížená srážlivost krve je známým vedlejším účinkem nesteroidních protizánětlivých léků. Kombinace NSAID s warfarinem proto významně zvyšuje riziko nebezpečného krvácení..

Co dělat Pokud musíte užívat warfarin, vyhněte se lékům proti bolesti NSAID. Místo toho použijte parazatamol - ve většině případů je to dobrá náhrada za NSAID.

  • Podívejte se na video z programu „Žijte zdravě“ na toto téma
  • Srdeční aspirin a léky proti bolesti

Vydatný aspirin je jedním z nejrevolučnějších léků všech dob. Jeho použití může významně snížit riziko úmrtí v případě infarktu a anginy pectoris. Srdeční aspirin (nízká dávka aspirinu) inhibuje produkci látky tromboxan, která podporuje krevní sraženiny. Ve výsledku se proces tvorby trombu zpomaluje.

Nejběžnější léky proti bolesti jsou nesteroidní protizánětlivé léky (ibuprofen, nise a mnoho dalších). Tyto léky blokují produkci prostaglandinů, látek, které způsobují zánět a bolest.

Proto jsou NSAID extrémně účinné téměř u všech typů bolesti (bolesti hlavy, kloubů, svalů atd.)

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Za prvé, jak srdeční aspirin, tak NSAID mají vedlejší účinky na žaludeční sliznici, proto mohou při společném užívání způsobit vředy a krvácení ze žaludku. Zadruhé, NSAID soutěží s aspirinem o stejný enzym. Ale zároveň to blokují horší než aspirin. Pokud je tedy užíván společně, je možné snížit účinnost srdečního aspirinu..

Co dělat: 1. Neužívejte tyto léky na lačný žaludek. 2. Užívejte NSAID nejméně 30 minut po srdečním aspirinu nebo 8 hodin před. 3. Pokud užíváte srdeční aspirin, zkuste vůbec neužívat NSAID. V mnoha případech lék paracetamol pomáhá při bolesti, která nijak neinteraguje s aspirinem.

  1. Podívejte se na video z programu „Žijte zdravě“ na toto téma
  2. Statiny a flukonazol

Statiny jsou hlavními léky snižujícími hladinu cholesterolu. Narušují produkci cholesterolu v játrech, takže játra jsou nucena zpracovávat cholesterol, který je již v krvi..

Flukonazol (Flucostat, Diflucan) je jedním z klíčových antifungálních léků.

Nejprve je účinný proti kandidóze - drozdům, které nejčastěji postihují pohlavní ústrojí a sliznice úst.

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Statiny jsou metabolizovány jaterními enzymy.Flukonazol inhibuje působení těchto enzymů, což vede k nadměrné akumulaci statinů v těle. Ve velkém množství mohou statiny způsobit rhabdomyolýzu - poškození svalů.

  • Co dělat Protože flukonazol se obvykle pije v krátkých dávkách (od jednoho do několika dnů), je vhodné po tuto dobu statiny vysadit.
  • ACE inhibitory a spironolakton

ACE inhibitory (lisinopril, captopril a další léky s koncovkou „-pril“) jsou nejdůležitějšími léky pro boj s vysokým krevním tlakem. ACE je enzym podílející se na produkci látky zvané angiotensin II, která stahuje krevní cévy. Inhibitory ACE blokují produkci tohoto enzymu, v důsledku čehož se cévy dilatují a tlak klesá.

Spironolakton (Veroshpiron) je jedním z nejdůležitějších léků v boji proti srdečnímu selhání. Při srdečním selhání srdce nefunguje dobře a má potíže s čerpáním velkého množství tekutiny.

Spironolakton odstraňuje přebytečnou sůl a tekutinu z těla, snižuje se objem krve a snižuje se zátěž srdce.

Kromě toho tento lék snižuje náhradu normální srdeční tkáně jizvou, která nebude fungovat..

Proč je nebezpečné kombinovat tyto léky? Jak ACE inhibitory, tak spironolakton zvyšují koncentraci draslíku v krvi. To může vést k hyperkalemii. Je nebezpečná poruchami rytmu a vedení v srdci..

Co dělat: 1. Pravidelně si nechejte provést test na draslík v krvi.

2. Omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem draslíku (banány, čočka, pastinák, růžičková kapusta, sladké brambory)

Je možné užívat aspirin s antibiotikem. Aspirin je nebo není antibiotikum. Můžete pít antibiotika společně

Pravděpodobně každý člověk má ve své domácí lékárničce talíř paracetamolu. Tento levný lék je užitečný v situacích, kdy potřebujete snížit horečku nebo zmírnit bolest. Jen málo lidí však přemýšlí o kompatibilitě paracetamolu s jinými léky. Některé kombinace s paracetamolem tedy mohou dokonce poškodit tělo, což si musíte pamatovat.

Když je předepsán paracetamol?

Paracetamol patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Má všechny terapeutické účinky této skupiny, jmenovitě: antipyretické, protizánětlivé a analgetické.

Nejvýraznějším účinkem paracetamolu je však schopnost snižovat vysokou tělesnou teplotu.

Světová zdravotnická organizace tedy doporučuje paracetamol a ibuprofen jako účinná antipyretika pro lidi v jakémkoli věku..