Paracetamol nebo aspirin: což je lepší?

Mrtvice

Mnoho lidí si klade otázku, co je lepší k normalizaci teploty - paracetamol nebo aspirin. Při užívání obou léků je pozorován výrazný hypotermický a protizánětlivý účinek, proto se používají v boji proti nachlazení. Současně mají různé účinky na tělo, mají různé kontraindikace a vedlejší reakce..

Paracetamol nebo aspirin se používá v boji proti nachlazení.

Charakteristika léků

Přes podobný terapeutický účinek nejsou Aspirin a Paracetamol totéž. Léky se liší v chemickém složení, farmakologických vlastnostech a stupni účinnosti pro různé patologické stavy.

Paracetamol

Lék je předepsán pro virové a infekční nemoci, které se vyznačují horečkou a zimnicí. Paracetamol je zcela bezpečný. Jedinými kontraindikacemi pro užívání pilulek jsou:

  • chronický alkoholismus,
  • Jsem trimestr těhotenství,
  • zvýšená citlivost tkáně na strukturní složky,
  • těžká porucha funkce jater a ledvin.

Tento léčivý přípravek je dostupný ve formě kulaté bílé tablety. Aktivní sloučeninou je 500 mg paracetamolu. Pro zvýšení biologické dostupnosti, doby působení a rychlosti absorpce je chemické složení tablet doplněno pomocnými složkami:

  • stearát hořečnatý,
  • povidon,
  • mléčný cukr,
  • sodná sůl kroskarmelózy.

Terapeutický účinek se dostaví během 15-60 minut. Během tohoto období má účinná látka přímý účinek na mozek a inhibuje syntézu prostaglandinů v hypotalamu.

Aspirin

Lék patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) a antiagregačních látek. Složení bílých kulatých bikonvexních tablet obsahuje 100 mg kyseliny acetylsalicylové, která je léčivou látkou. Pro rychlou absorpci látky v tenkém střevě je složení přípravku doplněno kukuřičným škrobem a mikrokrystalickou celulózou.

Aspirin se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení.

Lék se užívá k úlevě od bolesti a snížení horečky v případě nachlazení. V tomto případě existují následující kontraindikace užívání drogy:

  • peptický vřed gastrointestinálního traktu,
  • bronchiální astma vyvolané příjmem salicylátů,
  • diatéza,
  • individuální nesnášenlivost k účinným a pomocným látkám,
  • těhotenství.

Nekombinujte lék s methotrexátem.

Srovnání paracetamolu a aspirinu

Oba léky jsou vysoce účinné, což potvrzují postmarketingové studie. OTC léky se mohou používat k vlastní terapii k úlevě od bolesti, horečky a zánětu.

Podobnost

Aspirin a paracetamol mají antipyretické, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Vzhledem k podobnému terapeutickému účinku mají léky stejné indikace pro použití:

  • nachlazení virová onemocnění,
  • teplo,
  • bolestivý syndrom různé etiologie mírné a střední závažnosti: bolest hlavy a zubů, popáleniny, trauma, myalgie, migréna,
  • horečka na pozadí nemocí infekční a zánětlivé povahy.

Jaký je rozdíl

Léky se liší v chemické struktuře nejen pomocných, ale také účinných látek. Účinek aspirinu je založen na vlastnostech kyseliny acetylsalicylové (ASA). Terapeutický účinek paracetamolu závisí na účinné látce se stejným názvem. Léky se liší mechanismem účinku:

  • ASA vykazuje farmakologické vlastnosti v ohnisku zánětu,
  • Paracetamol má antipyretické a analgetické účinky díky svému účinku na centrální nervový systém.

Jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti je aspirin účinnější než paracetamol. Terapeutický účinek kyseliny acetylsalicylové trvá déle. Paracetamol zároveň nemá negativní vliv na žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Aspirin patří do kategorie NSAID. Kromě antipyretického účinku ASA ředí krev, proto se aktivně používá v kardiologii a flebologii. Tento lék je předepsán pro lékovou terapii s vysokou srážlivostí krve jako opatření k prevenci kardiovaskulárních patologií.

Paracetamol patří do skupiny anilidů. Na rozdíl od aspirinu lék neovlivňuje oběhový systém..

Paracetamol nepříznivě neovlivňuje žaludeční sliznici a nezpůsobuje krvácení.

Což je levnější

Cena balíčku pro 10 tablet aspirinu s dávkou 500 mg je 10 rublů. Cena šumivého léku, který nemá vedlejší účinky na gastrointestinální trakt, dosahuje 300 rublů.

10 tablet paracetamolu stojí 40-50 rublů.

Co je lepší Paracetamol nebo Aspirin

Léky se prodávají bez lékařského předpisu, ale před použitím těchto léků se doporučuje poradit se s lékařem. Specialista vybere lék v závislosti na závažnosti onemocnění, individuálních charakteristikách pacienta a přítomnosti kontraindikací. Při samoléčbě musí být tablety užívány přísně podle přiložených pokynů, aby nedošlo k poškození těla.

S houbovými chorobami

Oba léky nemají fungicidní vlastnosti, proto nejsou schopny eliminovat plísňové infekce. Aspirin a paracetamol lze užívat společně s antifungálními léky jako protizánětlivý prostředek a prostředek proti bolesti. Před užíváním léků se poraďte se svým lékařem.

S nachlazením

U virových onemocnění doprovázených vysokou horečkou a zánětem je účinnější paracetamol. Abyste dosáhli antipyretického účinku, měli byste vypít 1 tabletu s přestávkou 2-3 hodiny. Dospělí pacienti a děti starší 12 let mohou tento lék nahradit aspirinem.

Na bolest hlavy

U mírných až středně silných bolestí hlavy by měl být užíván aspirin. Paracetamol nemá výrazný analgetický účinek. Dospělí pacienti by měli užít 1 tabletu kyseliny acetylsalicylové.

Lék by měl být užíván s alkalickými tekutinami, aby se minimalizoval účinek aspirinu na žaludeční sliznici.

S kocovinou

Paracetamol není účinný proti příznakům kocoviny. Užívání 2 tablet aspirinu pomůže při silné bolesti hlavy. Terapeutický účinek přetrvává 1-3 hodiny kvůli vysoké koncentraci ethanolu v krvi. Alkohol snižuje analgetický účinek léku. Je důležité si uvědomit, že léčivý přípravek bude silně zatěžovat jaterní buňky. Hepatocyty nemají čas na neutralizaci a odstranění ethylalkoholu.

Léky nepomohou zbavit se nevolnosti, sucha v ústech.

Mohu to vzít dohromady?

Aspirin má dobrou kompatibilitu s paracetamolem. Ten druhý má účinek na centrum termoregulace v mozku, ale prakticky nesnižuje zánět. Tento nedostatek lze kompenzovat kyselinou acetylsalicylovou, která má výrazný protizánětlivý účinek. Současné podávání léků v nízkých dávkách pomáhá vyrovnat se s vysokou horečkou, mírnou bolestí. Účinné látky obou léčivých přípravků navzájem zvyšují terapeutický účinek.

Lékaři současně nedoporučují užívat léky společně, protože se zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Je důležité si uvědomit, že aspirin má destruktivní účinek na sliznice trávicího systému a silně ředí krev. Paracetamol může tento účinek zesílit, což může vést k vnitřnímu krvácení. Užívání obou léků navíc zvyšuje tlak na ledviny a játra..

Dávkovací režim

Aspirinové tablety jsou určeny k perorálnímu podání po jídle. Chcete-li zmírnit bolest a zmírnit příznaky horečky, budete muset užívat lék v jedné dávce 500-1000 mg. Časový interval mezi užitím léku by měl být nejméně 4 hodiny. Maximální povolená dávka za den je 3000 mg nebo 6 tablet. Lék můžete použít jako anestetikum do 1 týdne, abyste snížili teplotu - ne déle než 3 dny.

Paracetamol pro pacienty starší 12 let s tělesnou hmotností nižší než 60 kg je předepsán v jedné dávce 500 mg. U dětí do 3 měsíců je dávka pro 1 dávku nastavena na 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Dětem od 3 do 12 měsíců je předepsáno 60-120 mg. Děti od 1 do 5 let musí užít 120-250 mg, od 6 do 1 roku 250-500 mg. Tablety by se měly užívat 4krát denně. Délka léčby je 5-7 dní. Maximální denní dávka by neměla překročit 4 g.

Recenze lékařů o paracetamolu a aspirinu

Alexey Sorokov, terapeut, Ryazan

Aspirin a paracetamol jsou považovány za nejbezpečnější OTC antipyretické léky. U infekčních onemocnění doporučuji užívat kyselinu acetylsalicylovou přesně podle pokynů. Tablety by se neměly nadužívat. Ve vysokých dávkách lék dráždí sliznice žaludku, zvyšuje riziko krvácení. Při správném použití rychle a účinně zmírňuje bolest, snižuje horečku a eliminuje příznaky horečky. Paracetamol má podobný účinek. Považuji to za bezpečné při léčbě dětí..

Sergey Karaschenko, lékař ORL, Ufa

Paracetamol dobře zvládá horečku, má minimum vedlejších účinků a je pro děti bezpečný. Terapeutický účinek je dosažen za 10-15 minut: člověk se začne silně potit, teplota klesá. Užívání aspirinu nedoporučuji kvůli vysokému riziku nežádoucích účinků. Jeho tablety se vyrábějí bez enterosolventního potahu, proto při nesprávném použití má lék negativní účinek na stěny žaludku. Při vysokých dávkách je možné krvácení. Aspirin může pomoci zmírnit mírné bolesti hlavy.

Názor pacienta

Daniil Burov, 26 let, Saransk

Užívám obě drogy, jen různými způsoby. Aspirin pomáhá zmírnit bolestivé a akutní bolesti. Užívám paracetamol při vysoké teplotě, nebojím se dávat pilulky 5letému dítěti. Kyselinu acetylsalicylovou nepoužívám jako antipyretikum, protože negativně ovlivňuje stav žaludku. Oba léky považuji za účinné a levné..

Polina Kravchenko, 35 let, Moskva

Užívám aspirin na nachlazení. Tablety dobře snižují teplotu a snižují bolest v krku. Antipyretický účinek zaznamenávám do hodiny. Líbí se mi dostupná cena - cena 1 balení je 10 rublů. Pomáhá dobře čtrnáctiletému dítěti s anginou pectoris, ale děti do 10 let nemohou pít aspirin. Nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. Paracetamol považuji za méně účinný. Trvá 2–3 hodiny, poté se vrátí vysoká teplota.

Což je lepší: Paracetamol nebo Aspirin?

Nejoblíbenějšími protizánětlivými a antipyretickými léky jsou Analgin a Paracetamol (acetaminofen). Mnoho lidí se proto zajímá o to, co je lepší užívat aspirin nebo paracetamol k normalizaci tělesné teploty a potírání příznaků zánětu.

Každý z těchto dvou léků má své vlastní výhody a nevýhody, takže před zahájením léčby jedním z nich byste měli pečlivě zvážit výhody a nevýhody. Při použití protizánětlivých léků je také velmi důležité dodržovat správné dávkování a přísně dodržovat pravidla podávání..

Jak léky působí na tělo

Acetaminofen a kyselina acetylsalicylová jsou nejstarší a nejrozšířenější nesteroidní protizánětlivé léky. Mechanismus jejich působení spočívá v inhibici mediátorů zánětu, avšak paracetamol působí hlavně na úrovni centrálního nervového systému a aspirin působí lokálně v zánětlivých oblastech. Paracetamol a aspirin dobře snižují tělesnou teplotu, ale ostatní účinky těchto léků se liší.

Protizánětlivá aktivita paracetamolu, na rozdíl od ibuprofenu nebo aspirinu, je považována za poměrně nízkou, proto samotný tento lék nestačí k léčbě závažných zánětlivých procesů. Nejčastěji se užívá jako antipyretikum při nachlazení, protože rychle a spolehlivě snižuje vysokou horečku. Proto je při hypertermii bezpečnější užívat paracetamol, protože má méně kontraindikací a vedlejších účinků..

Kyselina acetylsalicylová v protizánětlivém účinku významně překonává acetaminofen.

Účinná látka působí přímo v ohnisku zánětu, což poskytuje dobrý terapeutický účinek. Tento lék je však také toxičtější a má mnoho vedlejších účinků a kontraindikací pro použití. V některých případech aspirin snižuje teplotu lépe, ale musí být používán s velkou opatrností..

Charakteristika paracetamolu

Hlavní indikací pro jmenování tohoto léku je horečka u infekčních a zánětlivých onemocnění. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem je v tom, že acetaminofen je mnohem bezpečnější. Mezi jeho výhody patří:

  • nedostatečný vliv na krevní systém a metabolismus;
  • nedostatek škodlivých účinků na orgány trávicího systému;
  • možnost použití od raného věku (dítě do 3 měsíců je předepsáno výhradně lékařem);
  • vzácný výskyt nežádoucích účinků;
  • lze kombinovat s jinými léky (Analgin, Papaverin).
Nízká protizánětlivá aktivita je považována za významnou nevýhodu, takže lék někdy nepomůže eliminovat příznaky onemocnění. V takových případech je nutné se rozhodnout, zda paracetamol nebo aspirin, s ohledem na závažnost stavu pacienta, věk a přítomnost kontraindikací.

Aspirinová charakteristika

Hlavní rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem spočívá v tom, že kyselina acetylsalicylová má řadu vedlejších účinků:

  • zvyšuje riziko žaludečních a duodenálních vředů;
  • má vlastnosti ředění krve, které mohou vést ke krvácení;
  • důsledkem předávkování je závažné toxické poškození jater a ledvin;
  • při dlouhodobém užívání může vést k anémii.
Tento léčivý přípravek mohou používat dospělí, pokud existují jasné lékařské indikace. Je nutné vzít v úvahu všechna rizika užívání léku a určit, která je pro pacienta účinnější - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová. Léčba musí nutně probíhat pod dohledem lékaře..

Prameny:

Článek ověřen
Anna Moschovis - rodinný lékař.

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter

Aspirin nebo paracetamol: který je lepší při bolestech a horečce?

Paracetamol nebo aspirin: Tyto léky jsou podobné, liší se však režimem, způsobem účinku, bezpečností a účinností při bolesti a horečce.

Bolest a horečka jsou často spojeny se zraněním a nemocí.

Tyto podmínky výrazně ovlivňují každodenní život lidí a vyžadují kvalifikované lékařské ošetření..

Paracetamol a aspirin jsou některé z nejpopulárnějších antipyretik a léků proti bolesti, které jsou k dispozici na přepážce bez lékařského předpisu..

Paracetamol (acetaminofen) patří do skupiny narkotických léků proti bolesti a antipyretik - analgetik-antipyretik. K dispozici ve formě kapslí, tablet, čípků, suspenzí, sáčků a forem pro intravenózní podání.

Slavné značky: Efferalgan, Panadol, Rapidol, Milistan, Tsefekon.

Paracetamol je součástí mnoha kombinovaných léků pro symptomatickou léčbu nachlazení: Fervex, Pharmacitron, Coldrex atd..

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků nebo NSAID. Má výrazný antipyretický a mírný analgetický a protizánětlivý účinek; zabraňuje tvorbě krevních sraženin. K dispozici ve formě tablet, neexistují žádné formy pro intravenózní podání.

Slavné značky: Aspirin-Bayer, Upsarin, Asafen.

Kyselinu acetylsalicylovou lze nalézt v kombinovaných přípravcích, včetně společně s acetaminofenem: citramon, citropak, askofen, askopar atd..

Jak fungují paracetamol a aspirin?

Oba léky se používají k úlevě od bolesti a horečky..

Mají podobný mechanismus účinku, který ovlivňuje centrální nervový systém. Hlavním cílem obou léků jsou cyklooxygenázy a prostaglandiny. Blokováním působení prostaglandinů v mozku paracetamol a aspirin účinně normalizují tělesnou teplotu.

Jaký je rozdíl mezi aspirinem a paracetamolem?

První rozdíl spočívá v tom, že paracetamol nemá téměř žádný protizánětlivý účinek. Faktem je, že ve svalech a dalších periferních tkáních těla je účinek léku blokován speciálními enzymy - peroxidázami.

Na jedné straně si proto vystačíme pouze s centrálními účinky - antipyretikem a analgetikem. Na druhé straně, vzhledem k absenci škodlivého účinku na sliznici žaludku a střev, může být paracetamol užíván s gastritidou.

Druhým rozdílem je, že aspirin inhibuje syntézu tromboxanů - důležitých molekul pro proces srážení krve. Proto dlouhodobé užívání nízkých dávek léku snižuje riziko vzniku krevních sraženin (infarkt myokardu, ischemická cévní mozková příhoda).

Na rozdíl od paracetamolu může užívání aspirinu způsobit krvácení.

Kdy užívat aspirin (Upsarin)?

Může být užíván k úlevě od bolesti a zánětu způsobeného revmatickými stavy. Doporučeno pro bolesti svalů, podvrtnutí, bolesti zad, bolesti hlavy, zubů a bolesti během menstruace.

Používá se na příznaky chřipky a nachlazení pouze u dospělých.

V nízkých dávkách je předepsán k prevenci vzniku krevních sraženin.

Kdy užívat paracetamol (panadol)?

Kdo by neměl brát Upsarin?

Aspirin může způsobit problémy, jako jsou ulcerace žaludeční sliznice, krvácení, udušení („aspirinové astma“), problémy s játry a ledvinami

Kyselina acetylsalicylová není předepsána dětem do 15 let.!

Obecné kontraindikace:

• Přecitlivělost na salicyláty
• Astma vyvolané NSAID a kyselinou acetylsalicylovou
• Stavy náchylné ke krvácení
• Akutní gastrointestinální vředy
• Selhání jater nebo ledvin
• Srdeční selhání

Aspirin je nebezpečný s nedostatkem enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy.

Kdo by neměl užívat Panadol?

Paracetamol je považován za nejbezpečnější z této dvojice. Pokud se užívá v obvyklých dávkách, málokdy způsobuje nežádoucí účinky. Hlavním problémem je hepatotoxický účinek - poškození jater při užívání vysokých dávek.

Lék je dobře snášen při astmatu, gastritidě a žaludečních vředech.

Ve zvláštních formách je předepsán dětem od 2 měsíců!

Obecné kontraindikace:

• Alkoholismus
• Těžké poškození jater
• Selhání jater a ledvin
• Nemoci krve (těžká anémie)
• Přecitlivělost

Který lék je bezpečný během těhotenství a kojení?

Potlačení syntézy prostaglandinů v periferních tkáních může negativně ovlivnit vývoj embrya a plodu, proto je užívání NSAID během těhotenství nežádoucí..

Aspirin by se neměl užívat během těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru. Ve třetím trimestru může kyselina acetylsalicylová způsobit předčasné uzavření ductus arteriosus a plicní hypertenzi.

Na konci těhotenství může lék inhibovat kontrakce dělohy.

Aspirin během laktace lze užívat bez překročení doporučených dávek a délky léčby. Lék přechází do mateřského mléka v minimálním množství. Negativní reakce dítěte nejsou popsány.

Paracetamol během těhotenství lze užívat kdykoli, pokud očekávané přínosy převažují nad možnými riziky. Studie in vivo neodhalily žádné abnormality ve vývoji plodu nebo negativní účinky na tělo matky.

Paracetamol během laktace je považován za bezpečnou volbu pro bolest a teplotu, pokud jsou přísně dodržovány doporučené dávky a doba podávání.

Jak správně užívat paracetamol a aspirin?

Paracetamol (Panadol)

Tělo štěpí většinu standardní dávky paracetamolu a vylučuje ho močí. Část léčiva se transformuje na jaterní toxický vedlejší produkt.

Pokud užíváte Panadol ve vysokých dávkách nebo jej kombinujete s jinými léky obsahujícími acetaminofen, zvyšuje se riziko pro játra.

Průměrný zdravý dospělý by neměl užívat více než 4 000 mg acetaminofenu denně. U některých lidí mohou dávky 3000 mg nebo více způsobit problémy, proto tento údaj nepřekračujte..

Aspirin (Upsarin)

Dospělí a dospívající starší 15 let mohou podle potřeby užívat 300-900 mg kyseliny acetylsalicylové každé 4 až 6 hodin.

Maximální denní dávka léku by neměla překročit 4 000 mg.

Jak se aspirin a paracetamol kombinují s jinými léky?

Možné nežádoucí interakce paracetamolu:

• Warfarin
• Isoniazid
• Karbamazepin
• Fenobarbital
• Fenytoin
• Diflunisal

Pamatujte, že lékárny prodávají stovky produktů paracetamolu v různých kombinacích. Poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem, abyste neužívali tyto léky současně!

Možné nežádoucí interakce aspirinu:

• Methotrexát
• Diuretika
• ACE inhibitory (kaptopril, enalapril atd.)
• Warfarin a další antikoagulancia
• Beta blokátory (atenolol, metoprolol atd.)
• Jiné nesteroidní protizánětlivé léky
• Kyselina valproová (depakin)
• Fenytoin a další.

Oba léky se nedoporučuje kombinovat s alkoholem!

Co je lepší pro bolest a teplotu?

U bolesti preferoval paracetamol z důvodu lepšího bezpečnostního profilu.

Pouze kyselina acetylsalicylová má protizánětlivý účinek.

Jako antipyretikum si můžete vybrat jakýkoli lék, v závislosti na toleranci. Pro těhotné ženy a děti do 15 let paracetamol - lék č. 1.

U astmatu, gastritidy, žaludečních vředů, sklonů ke krvácení nebo antikoagulační léčby je paracetamol bezpečnější.

U závažných onemocnění jater je lepší užívat aspirin..

Konstantin Mokanov: mistr farmacie a profesionální lékařský překladatel

Co je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová? Správně zacházejte!

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol jsou široce používány při nachlazení a mají podobné indikace pro použití. Mezi těmito léky však existuje významný rozdíl, který je třeba vzít v úvahu. Informace o složení a zásadách působení drog pomohou vyhnout se negativním důsledkům samoléčby.

Popis léků

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol mají podobné účinky, ale nejsou stejné. Patří do různých skupin léčivých přípravků, částečně se liší v indikacích a mají specifická omezení a zákazy jejich užívání..

Složení

Kyselina acetylsalicylová

Aktivní složka léčiva Kyselina acetylsalicylová je chemická sloučenina stejného jména s kyselou chutí. Je k dispozici ve formě tablet obsahujících 500 mg účinné látky. Pomocné látky zahrnují škrob, mastek, kyselinu stearovou a citrónovou.

Paracetamol

Aktivní složkou paracetamolu je také látka stejného jména s antipyretickými a analgetickými vlastnostmi. Koncentrace v hotové dávkové formě se pohybuje od 100 do 500 mg.

Mechanismus účinku

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a antiagregační látky - látky ředící krev. Jakmile se dostane do těla, rozšíří krevní cévy a zvýší pocení a sníží tělesnou teplotu. Má také analgetický účinek, eliminuje zánět. Má schopnost snížit viskozitu krve a zabránit tvorbě krevních sraženin (sraženiny, které blokují malé a velké tepny).

Paracetamol

Paracetamol je narkotické analgetikum (proti bolesti) a činidlo snižující teplotu. Po požití se rychle vstřebává, zmírňuje bolest a poskytuje antipyretické účinky. Protizánětlivý účinek paracetamolu je velmi mírný.

Indikace

Kyselina acetylsalicylová

Rozsah použití kyseliny acetylsalicylové je velmi rozsáhlý:

  • revmatismus (zánět pojivové tkáně, nejčastěji srdce a cév);
  • zvýšení tělesné teploty způsobené infekčními a zánětlivými procesy v těle;
  • myokarditida (zánět srdečního svalu) infekčního a alergického původu;
  • bolest hlavy, svalů, nervů střední nebo slabé intenzity;
  • prevence infarktu (nekróza srdeční oblasti v důsledku poruch krevního oběhu) a jeho opakování;
  • ischemická choroba srdeční (CHD) - nedostatek přívodu krve do srdečního svalu, což vede k jeho poškození a narušení práce;
  • prevence poruch mozkové cirkulace;
  • různé srdeční vady a nemoci, včetně po operaci k jejich odstranění;
  • tvorba tolerance k NSAID u „aspirinového astmatu“ (intolerance na léky této skupiny) užíváním postupně se zvyšujících dávek aspirinu.

Paracetamol

Paracetamol je indikován v následujících případech:

  • bolest hlavy, včetně migrény (intenzivní bolestivé pocity, obvykle jednostranné);
  • myalgie a neuralgie - bolest svalů nebo nervů;
  • bolest zubů;
  • vysoká horečka s infekčními chorobami;
  • algodismenorea - bolestivá menstruace;
  • mírná až střední bolest při popáleninách a jiných druzích poranění.

Kontraindikace

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová má řadu negativních vlastností (například podráždění sliznic trávicího systému), takže ji nelze užívat v následujících případech:

  • vředy nebo krvácení do zažívacího traktu;
  • aspirinová triáda - astma (astmatické záchvaty) způsobené užíváním NSAID;
  • intolerance na léky;
  • krevní nemoci doprovázené snížením její srážlivosti;
  • exfoliační aneuryzma aorty - vyboulení stěny největší tepny;
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy a vitaminu K - sloučeniny odpovědné za srážení krve a množství hemoglobinu v něm;
  • Reyeův syndrom - mastná degenerace jaterních buněk v kombinaci s poškozením mozku;
  • poškození jater nebo ledvin;
  • těhotenství v 1. a 3. trimestru;
  • období kojení;
  • děti do 15 let.

Paracetamol

Paracetamol by se neměl užívat, pokud:

  • intolerance na léky;
  • selhání jater, ledvin;
  • alkoholismus;
  • anémie (nedostatek železa v těle a odpovídajícím způsobem hemoglobin v krvi).

Vedlejší efekty

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová může způsobit následující nežádoucí účinky:

  • poruchy trávení, bolesti břicha, krvácení, dysfunkce jater;
  • bolest hlavy, tinnitus, závratě;
  • anémie, snížená srážlivost krve (prodloužené krvácení);
  • zhoršená funkce ledvin;
  • alergie - vyrážka, triáda aspirinu;
  • Reyův syndrom.

Paracetamol

Při užívání paracetamolu se mohou objevit:

  • nevolnost, bolest v horní části břicha;
  • zhoršená funkce jater nebo ledvin;
  • změny v buněčném složení krve;
  • alergie - ve formě kopřivky (červená kožní vyrážka), otoky.

Formy uvolnění a cena

Různé tuzemské farmaceutické společnosti vyrábějí kyselinu acetylsalicylovou v tabletách po 500 mg. Cena závisí na množství v balení a na výrobci:

  • 10 kusů. - od 4 do 9 rublů;
  • 20 ks - 21 rublů.

Paracetamol je dostupný v lékárnách v následujících lékových formách:

  • tablety 500 mg
    • 10 kusů v balení - 3-7 rublů;
    • 20 kusů v balení - 18-19 rublů;
  • suspenze 100 ml obsahující 120 mg účinné látky na 5 ml - 79 rublů;
  • sirup, 100 ml se stejnou koncentrací paracetamolu - 49 rublů;
  • čípky (čípky) rektální, 500 mg, 10 ks. - 53 rublů;
  • dětské čípky, 100 mg, 10 kusů - 24 rublů.

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová?

Aspirin má následující výhody:

  • lépe pomáhá s teplotou, brání delšímu opětovnému vzestupu, protože působí nejen na mozková centra (jako je paracetamol), ale také na cévy;
  • zmírňuje zánět;
  • ředí krev, díky čemuž je široce používán pro různá kardiovaskulární onemocnění.

Nevýhody kyseliny acetylsalicylové:

  • má mnoho kontraindikací, vedlejších účinků;
  • by se neměly užívat během těhotenství, během kojení (způsobuje malformace plodu, zpomaluje porod, zvyšuje riziko krvácení u kojenců);
  • je nebezpečné dávat dětem, protože do 15 let je vysoká pravděpodobnost vzniku Reyeova syndromu při užívání aspirinu ke snížení teploty virovou infekcí.
  • v různých dávkových formách;
  • mohou užívat těhotné ženy, děti (suspenze nebo sirup);
  • nedráždí sliznici trávicího systému;
  • má méně vedlejších účinků.

Nevýhody drogy:

  • méně účinně snižuje teplotu;
  • nepomáhá při zánětu.

Proto je lepší použít kyselinu acetylsalicylovou k účinnému snížení vysoké teploty, pokud neexistují žádné kontraindikace. Mělo by se také použít, když je hypertermie (zvýšená teplota) způsobena zánětlivým procesem. Děti, těhotné ženy a další kategorie pacientů, u nichž je aspirin kontraindikován, by si jako antipyretikum měli zvolit paracetamol..

Kyselina acetylsalicylová a paracetamol současně

Lze aspirin s paracetamolem užívat společně při nachlazení? Ano, taková kombinace pomůže efektivněji snížit teplotu a zabránit jejímu opětovnému zvýšení. Za tímto účelem je lepší používat hotové farmaceutické přípravky s ověřeným dávkováním. Například Citramon, který obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, kofein a paracetamol. Kromě tří výše uvedených složek obsahují tablety Citrapac také kyselinu askorbovou. Posádky záchranné služby používají kromě paracetamolu s aspirinem obsahujícího analgin také takzvanou „triádu“. Injekce tohoto léku rychle snižuje teplotu.

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová (aspirin) jsou zahrnuty do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků. Používají se jako antipyretika proti horečce. Nebo se používají jako analgetika k úlevě od bolestivých syndromů.

Antipyretika jsou skupina antipyretických léků, princip účinku, který je založen na snížení bodu termoregulace v hypotalamu.

Oba léky jsou předepsány:

  • s hypertermií, která je způsobena viry nebo bakteriemi;
  • když bolest během bolesti v krku nebo bolesti zubů;
  • znepokojen bolestmi hlavy s duševní nebo fyzickou únavou;
  • během období chronického zánětu.

Obě léky patří do stejné skupiny, ale liší se akcí a vedlejšími účinky.

Charakterizace paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové

Vlastnosti kyseliny acetylsalicylové

Kyselina acetylsalicylová pomáhá při chřipce, nachlazení, SARS jako antipyretikum. Odstraňuje bolesti kloubů, bolesti hlavy.

Aspirin má výrazné analgetické vlastnosti.

Kyselina acetylsalicylová současně patří k antiagregátům. Jedná se o léky, které zabraňují slepení krevních destiček a ředění krve. Pro profylaktické účely užívejte 100 mg denně. V důsledku toho se udržuje tekutost krve a netvoří se žádné krevní sraženiny..

Aspirin je předepsán v klinických protokolech k prevenci a léčbě ischemických cévních mozkových příhod a infarktu. Předepsáno po zavedení stentu a bypassu koronární arterie.

Lék se používá v případech:

  • revmatoidní artritida;
  • infekční myokarditida;
  • bolesti hlavy, myositida, neuralgie;
  • prevence mrtvice a infarktu, katarakty.

Nežádoucí účinky aspirinu

Při užívání kyseliny acetylsalicylové se objevují nežádoucí účinky:

  • lék dráždí sliznici žaludku. Existuje nebezpečí, že aspirin může způsobit krvácení;
  • aspirin není indikován pro těhotné a kojící ženy. U těhotných žen je možné krvácení až po potrat;
  • tento léčivý přípravek je kontraindikován u dětí mladších 12 let. Jedná se o speciální rizikovou skupinu. Nekontrolované užívání může vyvolat Reinův syndrom. Podmínku doprovází
  • horečka a duševní porucha. Možné narušení jater a ledvin;
  • hrozí riziko bronchiálního astmatu a jiných alergických poruch dýchacího systému;
  • aspirin se nedoporučuje pro chronickou rýmu, prasečí chřipku, anémii, problémy se štítnou žlázou a nedostatek vitaminu K..

Vlastnosti paracetamolu

Paracetamol je účinné antipyretické činidlo. Pokud je teplota vysoká, můžete toto antipyretikum vypít před příjezdem sanitky..

Lék se používá v případech:

  • zvýšení teploty způsobené viry nebo bakteriemi;
  • bolest v krku, bolesti zubů;
  • migréna;
  • chronické zánětlivé procesy.

Rychlá absorpce poskytuje účinek úlevy od bolesti za půl hodiny. Horečka ustoupí po dvou hodinách.

Paracetamol nemá téměř žádné kontraindikace. Lék je předepisován i kojencům.

Užívání paracetamolu s opatrností

S tímto přípravkem je třeba postupovat opatrně u těch, kteří:

  • problémy s játry nebo ledvinami;
  • pacienti s alergickými reakcemi;
  • pro těhotné a kojící matky se lék doporučuje ve zvláštních případech se souhlasem lékaře.

Vzhledem k absenci zjevných vedlejších účinků a mírnému terapeutickému účinku lze paracetamol považovat za lepší než aspirin.

Podobnost

Je třeba zdůraznit, že oba léky jsou symptomatické. Snižuje horečku, zmírňuje bolest, ale neléčí příčinu. Pokud nedodržíte dávkování a frekvenci podávání, oba léky poškozují játra a ledviny..

Rozdíl

Rozdíl mezi paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou při běžných komplikacích při užívání aspirinu.

Aspirin snižuje horečku rychleji. Paracetamol působí mírně a je indikován pro kojence.

Což je levnější

Pokud mluvíme o ceně, pak jsou obě léky od ruských výrobců k dispozici do 3-5 rublů..

Což je lepší - paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová

Abyste se konečně rozhodli pro výběr léku, musíte si pamatovat vlastnosti každého z nich.

Kyselina acetylsalicylová účinně a rychle snižuje teplotu. Existují však viry, které negativně ovlivňují jaterní buňky. Aspirin působí na tyto stejné buňky. Dochází tedy k silné porážce důležitého orgánu, až do zničení jeho buněk..

Vyvíjí se syndrom těžkého Reye, při kterém je úmrtnost až 90%. Reyeův syndrom je považován za komplikaci aspirinu.

U nemocí způsobených bakteriemi je aspirin docela účinný. Například s angínou nebo pyelonefritidou.

Paracetamol nekontroluje horečku tak rychle, ale je bezpečný.

Zbývá si vybrat mezi rychle působícím, účinným lékem založeným na riziku nebo bezpečným, méně účinným a mírným lékem..

S cukrovkou

Paracetamol

Pokud má pacient diabetes mellitus, může být použit paracetamol. Ale s takovým onemocněním jsou ochranné funkce omezeny. A dlouhodobé užívání nebo předávkování lékem poškozuje játra a ledviny.

Proto je před použitím paracetamolu nutná povinná konzultace lékaře..

Kyselina acetylsalicylová

U cukrovky je hladina cukru v krvi zvýšena, což zvyšuje viskozitu krve. Aspirin v preventivních dávkách tento problém odstraňuje a normalizuje hladinu cukru.
U diabetes mellitus se objevují poruchy srdečního rytmu, jako je angina pectoris, arytmie, tachykardie. Užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou pro profylaktické účely pomáhá těmto problémům předcházet..

Pro prevenci lékaři předepisují aspirin 100 mg denně. Lék užívejte po jídle s vodou, minerálkou, mlékem. Doktor lékařských věd, lékař - terapeut, kardiolog, moderátor televizního programu „Žijte zdravě!“ Elena Malysheva tvrdí, že výzkum ukazuje, že 40 mg aspirinu denně stačí k preventivním účelům..

Oba léky lze užívat na cukrovku. Ale každý jednotlivý případ je zvažován samostatně. Jako obvykle je třeba dodržovat hlavní pravidlo - konzultaci s lékařem.

Při teplotě

Paracetamol

Paracetamol a kyselina acetylsalicylová se předepisují při teplotě.

Při užívání paracetamolu však musíte vzít v úvahu kontraindikace:

  • intolerance na léky;
  • patologie ledvin a jater;
  • s opatrností a podle doporučení lékaře pro těhotné a kojící ženy.

Paracetamol snižuje teplotu po 2 hodinách. Denní dávka je rozdělena do 3 dávek. Užívejte lék 1-1,5 hodiny po jídle.

Dávkování závisí na předpisu lékaře a formě uvolnění.

200 mg a 500 mg tablety:

  • děti od 3 do 12 let 2 g denně;
  • dospělí 4 g denně.
  • děti od tří měsíců do 1 roku až 5 ml denně;
  • děti od 1 do 5 let do 10 ml denně;
  • děti od 5 do 12 let do 20 ml denně;
  • dospělí do 40 ml denně.

Čípky se uvolňují ve 100, 250, 500 mg účinné látky.

Aplikujte 3-4krát 60 mg / kg tělesné hmotnosti denně:

  • děti od 1 měsíce do tří let 15 mg / kg;
  • děti od tří do 12 let do 2 g denně;
  • dospělí a děti s hmotností od 60 kg do 4 g denně.

Kyselina acetylsalicylová

Kyselina acetylsalicylová působí při zvýšených teplotách efektivně a rychle. Jedna dávka je 500 mg. Na cestě ustoupily bolesti kloubů, zlepšila se pohoda.

Dobře se osvědčily šumivé tablety aspirinu, které obsahují 400 mg kyseliny acetylsalicylové a 240 mg kyseliny askorbové nebo vitaminu C. 1 nebo 2 tablety se rozpustí ve 200 ml vody a okamžitě se vypijí. Užívejte každé 4 hodiny, 3 dny.

Mohu pít společně

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová a kofein jsou součástí citramonu. Proto je možné tyto dva léky používat současně. Ale společně dráždí sliznici žaludku, poškozují játra a ledviny..

Pokud mluvíme o recenzích, pak lékaři hovoří pozitivně o aspirinu německého výrobce Bayer.

Recenze lékařů o aspirinu

Ivanov O.O. phlebologist, kandidát věd, 12 let praxe
Originální droga od společnosti Bayer. Pohodlná forma vydání, přiměřená cena. U pacientů s gastrointestinálními chorobami existují vedlejší účinky. Nezbytné z hlediska prevence akutních událostí SS. Pohodlné a světlé balení. Puchýř má design, který minimalizuje vynechanou dávku léku, zejména u starších osob.

Melnikova O.A. zubař, 23 let zkušeností
Skvělá příprava. Velmi pohodlná a fyziologická (s minimem vedlejších účinků na tělo) rozpustná forma uvolňování. Bayer je známá značka s vynikající pověstí. Používám podobný lék (Aspirin s vitaminem C) pro celou rodinu, abych se cítil lépe, když se objeví první příznaky nachlazení, a zmírnil mírné bolesti hlavy. Lék je dobře snášen, působí rychle, kvůli ředění krve významně zlepšuje celkový stav těla v co nejkratší době. Je třeba dodržovat dávkování.

Tsyganok S.A. oční lékař, 9 let zkušeností
Vynikající lék, vynikající účinnost při abstinenčních příznacích!
Vysoké riziko krvácení ze žaludku. Nekontrolovaný příjem pacientům s vysokým rizikem kardiovaskulárních komplikací.
Droga století má obecně silné stránky a mnoho vedlejších účinků pro ty, kteří ji považují za podobnou vitaminům.

Recenze pacientů o aspirinu

Andrey V..
Aspirin užíval každý. Droga je účinná a používá se při různých onemocněních. Používá se jako antipyretikum, analgetikum, prevence kardiovaskulárních onemocnění. Nedávné studie ukázaly, že „aspirin“ lze použít jako prevenci rakoviny. Jakmile jsem si poranil paži, začal zánět, bolest byla silná, léky proti bolesti nepomohly. Vzal jsem si 2 tablety aspirinu, bolest ustoupila, byl jsem velmi překvapen, že se jednoduchá aspirinová bolest ulevila a zachránila mě, dokud jsem se nedostala do nemocnice.

Elena I..
Dobrý večer! Rozhodl jsem se podělit se o svůj názor na farmaceutický produkt "Aspirin". Tento lék je legendou sovětské medicíny, alespoň si to myslím, protože pokud si dobře pamatuji, byl neustále používán při silných nachlazeních, obvykle se v těchto případech užívá v kombinaci s paracetamolem. Nyní, v souvislosti s finanční krizí v zemi, je „Aspirin“ obzvláště relevantní, protože má široké spektrum opatření, má nízké náklady a je slyšet každý a je také používán v každodenním životě. Velmi často, když jsou díky Bohu všichni v rodině zdraví, používáme aspirin ve všech druzích solení jako konzervační prostředek.

Olga B..
Aspirin je droga, kterou já osobně užívám každý den po mnoho, mnoho let. V zásadě pro sebe vidím jeho hlavní funkci jako levný a neškodný lék na ředění krve. Mám cukrovku 1. typu, takže moje krev je silnější než krev průměrného člověka kvůli přítomnosti vysokého cukru v něm. Tato hustota je obzvláště pociťována v létě, kdy se pod vlivem tepla stává těžší dýchat, chodit, pracovat, bolí vás hlava a stoupá krevní tlak. Proto potřebuji antikoagulancia a průběžně. Na trhu je jich mnoho, jedná se o tablety Detralex a Phlebodia a Heparin, ale i když užijete jednu tabletu denně, můžete se rozbít. Užívám tedy 1/4 šumivé tablety na svoji váhu ve sklenici vody denně a mám z toho dobrý pocit. Při této dávce můj žaludek netrpí. Přirozeně, protože hlavní složkou je kyselina acetylsalicylová a samotný lék je ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, neměl by se lék užívat na prázdný žaludek..

Recenze lékařů o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubař, 10 let zkušeností
Časem prověřený lék. Také se mnou zacházelo jako s dítětem. Často je nutné dát dětem 1/2 tablety, když si moderní léky nedokáží poradit. Alergické reakce nebyly pozorovány. Začíná jednat poměrně rychle a efektivně, po dlouhou dobu. Hořký. Doporučuji si ho dokoupit k lékárničce na auto spolu s analginem.

Zubař Merzlyakov O.E., 13 let zkušeností
Relativně rychlá akce. Působí jemně a téměř okamžitě poté, co si jistě vzal třicet minut. Má nejmenší množství vedlejších účinků. Není to příliš chutný produkt. Hořký. Skutečná „vousatá“ droga v dobrém slova smyslu a prověřená časem. Neexistuje žádný takový lékař, který by nikdy nepředepsal přípravek „Paracetamol“.

A.V. Zinchenko ORL, PhD, 10 let zkušeností
Paracetamol v praxi ORL se také často používá u dětí při vysokých teplotách a za účelem mírné úlevy od bolesti a v pooperačním období. Cena je směšná a kvalita je vysoká po mnoho desetiletí.
Pokud použijete paracetamol, přísně dodržujte pokyny, v případě předávkování jsou možné nežádoucí účinky ve formě nevolnosti a hypotermie.

Recenze pacientů o paracetamolu

Ekaterina V.
Slyšel jsem o této droze dlouho, ale nějak jsem jí nevěnoval pozornost, dokud ji lékař předepsal v nemocnici. Byl tam císařský řez, stehy jsou první dny velmi bolestivé, a protože kojíte své dítě, nemůžete používat silné léky proti bolesti. A můj lékař mi doporučil pít paracetamol. Co mohu říci, ve skutečnosti velmi dobrý lék, bolesti se zmenšily a zdravotní stav se zlepšil. Nyní vždy v mé lékárničce. Lék je ve skutečnosti velmi slušný, pomáhá také při bolestech hlavy a zubů. Pokud najednou cítím, že jsem nemocný, vezmu si také drogu. Vhodné také pro děti. Dobrý nástroj za málo peněz!

Ekaterina A.
„Paracetamol“ používám již asi 20 let. Vždy je v kabelce. Jeho nejdůležitějšími výhodami jsou cena a účinnost. Pokaždé, když lékárna nabízí 5krát dražší lék, hlavní účinnou látkou je paracetamol. Teplota rychle klesá, nejsou žádné vedlejší účinky, nemám tendenci po ní spát. Když otěhotněla, byla předepsána k pití během bolesti hlavy, před těhotenstvím vždy užívala jiný lék. Po užití pilulky hlava zmizí za 10-15 minut. V balení je několik blistrů, je vhodné si je vzít s sebou.

Svyatoslav S.
„Paracetamol“ je droga, která byla opakovaně ověřována. Osobně jsem se přesvědčil o účinnosti antipyretického působení. Paracetamol je navíc dobrým lékem proti bolesti. Tato droga je vhodná jak pro dospělé, tak pro děti, dospívající. Cena není dražší než aktivní uhlí, takže se nemusíte bát. Beru to vždy, když se roční období nebo počasí mění kvůli tlaku, a velmi mi to pomáhá. Z minusů si lze všimnout jen to, že „Paracetamol“ způsobuje velké množství potu, možná by to tak mělo být, ale přesto. Doporučuji vám užívat tento lék, pokud jste nachlazení.

Co si vybrat: Aspirin nebo Paracetamol?

Při bolesti hlavy nebo bolesti zubů, zánětlivých procesech v těle často vyvstává otázka, který z léků je lepší užívat - Aspirin nebo Paracetamol. Oba mají dobré analgetické vlastnosti, ale jsou mezi nimi určité rozdíly..

Aspirinová charakteristika

Tento přípravek obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, mikrokrystalickou celulózu a jako pomocné látky jsou obsaženy škroby z kukuřičných zrn.

Aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, jako pomocné látky jsou přítomny mikrokrystalická celulóza a škrob z kukuřičných zrn.

Lék patří do farmakologické skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, derivátů kyseliny salicylové.

Ve většině případů je předepsán jako silné protizánětlivé činidlo. Aspirin často působí jako antipyretikum, antikoagulant a protidestičkový prostředek.

Po podání se léčivo rychle vstřebává v gastrointestinálním traktu a přeměňuje se na jednoduchý metabolit - kyselinu salicylovou.

Hlavní indikace pro užívání drogy:

  • akutní a chronická zánětlivá onemocnění;
  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • algodismenorea;
  • revmatoidní artritida a artróza;
  • osteoartróza;
  • ankylozující spondylitida;
  • vaskulární trombóza;
  • akutní respirační virová onemocnění;
  • bolest svalů a kloubů.

Bolest zubů je jednou z indikací k užívání aspirinu.

Aspirin je často předepisován jako účinné ředidlo na krev, proto je nepostradatelný při prevenci trombózy a aterosklerózy.

Je nežádoucí užívat lék, pokud má pacient závažné organické onemocnění ledvin, bronchiální astma, diabetes mellitus, onemocnění trávicího traktu, těhotenství.

Vedlejšími účinky léku je riziko vzniku žaludečních vředů..

Jak funguje paracetamol

Aktivní složkou léčiva je látka se stejným názvem, paracetamol (Paracetamol). Týká se farmakologické skupiny anilidů. Nástroj je populární analgetikum a antipyretikum. Odkazuje na rozšířená antipyretická léčiva. Absorbováno do krevního řečiště v gastrointestinálním traktu, zejména v tenkém střevě. Odstranění zbytků paracetamolu se provádí v játrech. Hlavní indikace pro použití produktu:

  • bolest hlavy;
  • bolest zubů;
  • migréna;
  • neuralgie;
  • horečnatý stav s nachlazením.

Aplikace paracetamolu a aspirinu

Nejběžnějšími prostředky, které se nejčastěji nacházejí v domácím lékárničce, jsou paracetamol (mezinárodní název Paracetamol) a aspirin, nebo jak se mu také říká kyselina acetylsalicylová (ASA). Tyto léky mají podobný účinek na tělo a mají také analgetické a antipyretické účinky. Je však třeba poznamenat, že paracetamol a ASA mají jak své vlastní určité výhody, tak i některé nevýhody a také určité rozdíly. Zpravidla se používají k odstranění silné horečky a zánětu, které jsou doprovázeny bolestivými syndromy..

Na poznámku! Během léčby je nutné používat paracetamol i ASA podle pokynů, aniž by došlo k narušení denní dávky. Jinak může mít osoba v důsledku nadměrného užívání těchto léků výrazné vedlejší účinky a vážné zdravotní problémy..

  1. Vlastnosti interakce paracetamolu a aspirinu dohromady
  2. Indikace pro současné použití, jak jej správně používat během léčby
  3. Aspirin a paracetamol společně od teploty pro dospělé
  4. Nejúčinnější při teplotě
  5. Doporučení pro užívání aspirinu po paracetamolu
  6. Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem
  7. Složení tablet paracetamolu
  8. Kombinovaná analgetika na bázi paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu

Vlastnosti interakce paracetamolu a aspirinu dohromady

Většina lidí se zajímá o zcela přirozenou otázku, která vyvstává při vysoké teplotě, kterou nelze eliminovat žádným způsobem: je možné užívat aspirin a paracetamol současně a v jakých případech je to vhodné? K zodpovězení této otázky je třeba nejprve zvážit účinek těchto léků na lidské tělo..

Je třeba poznamenat, že tyto látky patří do skupiny takzvaných nesteroidních léčiv, které mají protizánětlivé vlastnosti. Ve svém mechanismu působení na tělo se však paracetamol velmi liší od ASA. Paracetamol ovlivňuje tělo hlavně na úrovni centrálního nervového systému. Má také nízkou, mírnou protizánětlivou aktivitu..

Aspirin má naopak vysokou protizánětlivou aktivitu, je schopen rychle eliminovat těžký zánět. Má také místní účinek na tělo v těch místech, kde začíná samotný zánětlivý proces. Proto je odpověď na otázku: co je lepší použít k rychlému odstranění silné teploty, paracetamol nebo aspirin, odpověď je jednoznačná - aspirin.

Důležité! Paracetamol i aspirin společně mají nejen antipyretický, ale také analgetický účinek. Tyto dva léky jsou obsaženy ve známém léku, který se používá k úlevě od silných bolestí hlavy, jako je citramon. Při současném kombinovaném podávání paracetamolu a ASA, které jsou obsaženy v citramonu, lze dosáhnout dobrého terapeutického účinku na tělo při léčbě zánětu a úlevy od bolesti. V citramonu jsou však tyto dvě léky obsaženy v malém množství..

Kombinace paracetamolu a aspirinu v jejich standardní dávce může být použita ke zvýšení jejich protizánětlivých účinků. Jejich kombinace a současné použití je však nebezpečné, protože v budoucnu po jejich použití může osoba pociťovat komplikace různé závažnosti..

Indikace pro současné použití, jak jej správně používat během léčby

Dříve bylo možné slyšet takovou frázi, že kombinované užívání Paracetamoly a ASA umožňuje, je-li to nutné, rychle, za krátkou dobu eliminovat silnou horečku a zánět. Toto tvrzení je částečně správné. Kromě výhod současného podávání těchto léků se však u člověka mohou objevit některé zdravotní poruchy, které jsou doprovázeny projevem určitých vedlejších účinků. Kromě toho má kombinované užívání paracetamolu a léku zvaného aspirin negativní vliv na fungování orgánů, jako jsou ledviny a játra. Také kvůli jejich současnému použití, kvůli nízké kompatibilitě paracetamolu a aspirinu, může člověk pociťovat významné poruchy trávicího traktu. Většina lékařů proto doporučuje používat tyto dvě látky současně, pouze pokud je to naléhavě nutné a neexistují žádné alternativní metody léčby a eliminace silné teploty..

Na poznámku! Doporučuje se užívat paracetamol v kombinaci s kyselinou acetylsalicylovou v případě silné horečky nebo horečky, které se objevily v důsledku infekčních onemocnění v těle. V případě jednorázového kombinovaného užívání těchto léků nemají pacienti obvykle různé vedlejší účinky..

Pro naléhavé odstranění intenzivní horečky jsou tyto léky v kombinaci výhodnější používat ve formě roztoků, které se vstřikují do lidského těla intramuskulárně. V medicíně existuje definice - triáda, která předpokládá současné použití tří léků k získání rychlého účinku a odstranění silné horečky nebo bolesti. Spolu s ASK a paracetamolem lze No-Shpu použít také v kombinaci.

U každého jednotlivého pacienta se denní dávka léků stanoví individuálně, v závislosti na fyziologických vlastnostech osoby. Standardní dávka není vyšší než 2 mg. každé drogy. Je přísně zakázáno používat paracetamol a aspirin k léčbě pacienta kombinovaným způsobem v případě:

  • přecitlivělost na jednu ze složek obsažených v přípravcích;
  • pacient má řadu onemocnění ledvin;
  • diagnostikovat nemoci nebo dysfunkce u člověka během funkce jater;
  • aspirinové astma;
  • přítomnost různých patologií nebo poruch v zažívacím traktu u člověka.

Po dlouhodobém současném užívání kyseliny acetylsalicylové a paracetamolu během léčby se u člověka mohou objevit nežádoucí účinky, jako je zvracení, poruchy trávicího traktu, alergie, které mohou být doprovázeny silným svěděním. V některých případech může pacient v důsledku dlouhodobého společného podávání těchto léků pociťovat poruchy funkce orgánů odpovědných za hematopoézu. Při dlouhodobém užívání léků se může objevit selhání ledvin..

Aspirin a paracetamol společně od teploty pro dospělé

Zvýšení teploty je ve skutečnosti reakcí těla na výskyt infekčních a zánětlivých procesů. Se zvýšeným zahříváním těla se aktivuje imunitní systém těla a zpomalují se reprodukční procesy patogenů infekčního onemocnění. Proto stojí za zmínku, že není vždy vhodné začít, aktivně snižovat teplotu pomocí léků. Pokud je udržována tělesná teplota člověka, nepřesahuje značku +38 stupňů Celsia, pak se v tomto případě nedoporučuje sami ji eliminovat.

Pokud však má dospělý horečku a obecnou nevolnost, kterou nelze odstranit žádným z těchto léků, lze v tomto případě použít antipyretika jako je aspirin a paracetamol v kombinaci. Aby se však zabránilo vzniku nežádoucích účinků, nedoporučuje se tyto prostředky používat po dlouhou dobu současně. Denní norma aspirinu a paracetamolu pro dospělého od teploty s vyloučením intenzivní horečky není větší než 2 ml. každé drogy. Při výskytu sebemenších vedlejších účinků po užití je opakované kombinované užívání těchto léků zakázáno..

Nejúčinnější při teplotě

Pro většinu lidí vyvstává zcela přirozená otázka: co je lepší použít, když máte horečku, aspirin nebo paracetamol? Nejúčinnějším prostředkem k eliminaci teploty v krátké době je kyselina acetylsalicylová. Díky svým aktivním složkám obsaženým v tomto léku je ASA schopna rychle zavést termoregulační procesy v celém těle. V tomto případě je proto třeba poznamenat, že aspirin nebo jeho kombinované užívání s jinými léky je lepší než paracetamol.

Tento lék musí být užíván po jídle. Denní dávka léku by neměla překročit 3 gramy. Intervaly mezi jeho dávkami v jednom dni by měly být nejméně 4 hodiny. Paracetamol se však nejlépe používá k léčbě silných bolestí hlavy. Denní dávka tohoto léku by neměla přesáhnout 3 gramy. Musíte to vzít po jídle..

Doporučení pro užívání aspirinu po paracetamolu

Pokud má dospělý velmi dlouhou dobu vysokou teplotu, můžete v tomto případě po užití paracetamolu použít aspirin. Aby se však zabránilo vzniku předávkování a výskytu různých vedlejších účinků na pozadí, doporučuje se užívat aspirin po krátké době, po použití paracetamolu.

Rozdíl mezi paracetamolem a aspirinem

Aspirin a paracetamol mají, i když jen málo, rozdíly. Nejbezpečnějším lékem na horečku je paracetamol. Není však schopen eliminovat příznaky nemocí, protože má malou protizánětlivou aktivitu..

Aspirin je schopen v krátké době eliminovat intenzivní horečku. Navíc po jeho použití účinek léku na tělo přetrvává velmi dlouho. ASA je však silný alergen a může ředit krev. Aspirin po jeho užívání stimuluje produkci takzvaných prostaglandinů v těle, zatímco paracetamol je schopen ovlivnit pouze fungování mozku. Z tohoto důvodu je na rozdíl od ASA schopen eliminovat pouze horečku nebo silnou bolest a samotný zánětlivý proces nezmiňuje.

Složení tablet paracetamolu

V závislosti na formě uvolňování obsahuje složení paracetamolu v jedné tabletě účinnou látku stejného jména 200 nebo 500 mg. Kromě toho obsahují tablety paracetamolu takové pomocné složky, jako je škrob, povidon, sodná sůl kroskarmelózy. Tablety paracetamolu navíc obsahují kyselinu stearovou. Tablety, v závislosti na formě uvolňování, mohou být poloválcové, s rizikem a mají bílý nebo bílo-krémový odstín.

Kombinovaná analgetika na bázi paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu

Citramon je kombinované a bezpečné analgetikum obsahující kyselinu acetylsalicylovou, kofein a paracetamol. Tyto látky jsou však obsaženy v citramonu v malém množství, proto po jeho použití nebo použití během léčby nemá pacient vedlejší účinky nebo poruchy fungování trávicího systému..

Citramon lze použít jako analogii těchto léků k odstranění silných bolestí hlavy nebo nachlazení. Chcete-li vyloučit teplo nebo teplo, je nejlepší použít takzvanou triádu. Kombinovaná analgetika, která obsahují kofein, aspirin a paracetamol, jsou také Askofen - P a Kofitsil - Plus. Tyto léky mají výrazný antipyretický účinek na celé tělo. Kromě toho jsou schopni zmírnit mírnou až středně silnou bolest, ke které dochází během horečky..