Mnohostranná pilulka. Na co lékaři používají aspirin??

Mrtvice

Droga známá již více než 100 let se často označuje jako takzvaný „zlatý fond“ drog. A to není náhoda. Navzdory skutečnosti, že lék na bázi kyseliny acetylsalicylové je zařazen do kategorie nesteroidních protizánětlivých léků, je široce používán v jiných lékařských oborech..

Historie vzhledu

Kyselina acetylsalicylová se objevila v 19. století. V roce 1847 byla postavena první továrna na salicyláty. A v roce 1888 bylo vytvořeno první farmaceutické oddělení pro vývoj kyseliny salicylové. Hlavní výhodou takového nástroje je jeho nízká cena. Hlavní nevýhodou je mnoho toxických vlastností, které vyžadovaly vylepšení. Vědci tedy dospěli k závěru, že vynalezli bezpečnější variantu..

hlavní cíl

Hlavním účelem kyseliny acetylsalicylové je snížit horečku v případě horeček. Právě pro tyto účely jej mnoho lidí uchovávalo ve svých domácích lékárničkách. Lék dobře bojuje s horečkou blokováním syntézy prostaglandinů. Teplota klesá, jak říkají odborníci, v důsledku expanze krevních cév v kůži.

Kyselina acetylsalicylová navíc zmírňuje bolest. To je možné díky přítomnosti periferní a centrální složky v aspirinu. Kvůli nárůstu prostaglandinů se také začíná zvyšovat citlivost nervových zakončení. A aspirin snižuje počet neurotransmiterů, v důsledku čehož bolest ustupuje.

Pro srdce a cévy

Dnes je aspirin často předepisován při léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Předpokládá se, že má antiagregační vlastnosti, to znamená, že může snížit riziko vzniku krevních sraženin. "Aspirin je považován za zlatý standard mezi antiagregačními léky pro léčbu pacientů s kardiovaskulárními chorobami spojenými s aterosklerózou." Původně byl vytvořen pro jiné účely, ale klinická pozorování prokázala jeho účinnost u pacientů s anginou pectoris (angina pectoris).

Proč je to efektivní? Při vývoji klinických komplikací aterosklerózy zaujímá trombóza důležité místo, to znamená, že cholesterolové plaky přitahují destičky a další buňky během tvorby mikrotrhlin, dochází k zánětlivému procesu a plak se stává aterotrombotickým, což způsobuje vazokonstrikci. Aspirin snižuje adhezi krevních destiček k plaku a riziko komplikací. Jeho účinnost byla prokázána u pacientů s kardiovaskulárními chorobami. Ale bez jejich přítomnosti je užívání takové drogy ve vědeckých kruzích kontroverzní. Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku, mělo by se užívat po dlouhou dobu a takový lék v komplexní terapii může předepsat kardiolog, terapeut, kardiochirurg, neurolog a endokrinolog, “říká profesor MD, odborník na zdraví Ligy národa Mehman Mammadov.

Proti onkologii

Další oblastí užívání aspirinu je onkologie. Vědci provedli mnoho let výzkumu, během kterého bylo zjištěno, že určitá dávka aspirinu může sloužit jako prevence vzniku rakovinného bujení. Současně není plně pochopen mechanismus protinádorových vlastností..

Bylo zjištěno, že došlo ke snížení rizika vzniku rakoviny tlustého střeva, konečníku a žaludku o 20%. V tomto případě je protirakovinový účinek pozorován při velmi dlouhodobém užívání léku (15 let). A můžete jej použít pouze podle pokynů lékaře. Studie navíc ukazují, že užívání aspirinu může mírně snížit riziko rakoviny prsu a prostaty. Mělo by být zřejmé, že rizika užívání aspirinu jsou poměrně vysoká, a proto je nutná odborná konzultace..

Léčba kocoviny

Aspirin se často používá jako kocovina. Začíná jednat rychle a pomáhá tělu rychleji se zotavit. Nejprve ředí krev, díky čemuž cirkuluje rychleji a poskytuje buňkám glukózu a kyslík. Podporuje také rozpouštění mikrokoštů, zmírňuje bolesti, včetně svalů. Kyselina acetylsalicylová zároveň nijak neovlivňuje rozklad ethylu, respektive nebojuje s intoxikací samotnou. Aspirin pomáhá pouze zlepšit celkový stav člověka.

Možné poškození

Je důležité nezapomenout, že lék na bázi kyseliny acetylsalicylové není vůbec neškodný. A přestože je volně prodejný, je volně dostupný v lékárnách a je extrémně levný, neměli byste jej zneužívat..

Také neprovádějte užívání aspirinu během těhotenství, zejména v 1. a 3. trimestru. V prvním případě může aspirin vést k tvorbě malformací plodu. Ve 3. trimestru vyvolává u dítěte vývoj závažných poruch ledvin.

Antipyretický aspirin

Aspirin je účinný farmakologický přípravek s analgetickými a protizánětlivými účinky. Z tohoto důvodu jej většina spotřebitelů používá jako antipyretikum. Aspirin, navzdory svým pozitivním vlastnostem, má některé negativní vlastnosti, které mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. Podrobnější informace se dozvíte z našeho článku..

Stručný popis aspirinu

Je založen na kyselině acetylsalicylové, která má analgetický účinek na lidské tělo..

Je důležité užívat aspirin v takových případech:

  • Teplo;
  • Bolest v krku, svalech a kloubech;
  • Silné bolesti hlavy a záchvaty migrény;
  • Bolestivá menstruace u žen.

Vlastnosti drogy

Odborníci velmi často předepisují aspirin jako preventivní lék na infarkt a mrtvici. V tomto případě se denní dávka pohybuje od 80 do 200 mg. Aby se však snížila teplota, zmírnila bolest a zabránilo se zánětu, musí pacient užít velkou dávku..

Doporučuje se užívat antipyretikum 300-350 mg každých 5-6 hodin. Jak uvádí pokyny, přípustná denní dávka by se měla pohybovat v rozmezí 4000 mg. Antipyretika Aspirin působí nejen na teplotní indikátory, ale také na doprovodné příznaky - bolest, bolesti celého těla a zánět.

Ačkoli má aspirin antipyretické účinky, měl by být užíván pouze v extrémních případech. To je způsobeno skutečností, že lék ve velkých dávkách, a tak by měl být užíván v teple, může výrazně poškodit sliznici gastrointestinálního traktu. Tento negativní účinek se projeví bolestmi břicha a tmavými stolicemi..

Nežádoucí účinek vyvolaný aspirinem je nebezpečný, protože pacient bude potřebovat chirurgický zákrok k léčbě vředu. Proto odborníci obecně doporučují snižovat teplotu pouze pomocí paracetamolu..

Aspirin pro vysokou horečku

Tento léčivý přípravek by neměl být podáván dítěti mladšímu 15 let. To je způsobeno skutečností, že v těle dítěte může toto antipyretikum vyvolat vývoj Reyeova syndromu: poškození jater a mozku. K této patologii dochází zřídka, ale stává se příčinou smrti každého druhého pacienta. Je lepší dát dítěti paracetamol, ale předtím si pečlivě přečtěte pokyny.

Toto antipyretikum, dokonce i pro dospělého pacienta, může způsobit vážná gastrointestinální onemocnění. Lékaři proto doporučují nahradit jej paracetamolem - tento lék je pro lidské tělo méně škodlivý..

Pokud není vhodný paracetamol, lze na farmaceutickém trhu najít jiná antipyretika bez aspirinu.

Mezi nejúčinnější antipyretické léky patří:

  • Ibuklin;
  • Coldact;
  • Nurofen;
  • Teraflu;
  • Analgin;
  • Panadol.

Před použitím kterékoli z výše uvedených tablet se doporučuje poradit se s lékařem..

Prameny:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/aspirin__1962
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=712d0942-5c3e-4391-96b3-08f47af0de08&t=

Našli jste chybu? Vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter

TOP 10 nejlepších antipyretik

Faktem je překvapivé, že antipyretické léky neléčí nemoci, pouze eliminují jejich následky. Přesto jsou prvními pomocníky v boji proti virovým infekcím a nachlazení..

  1. Uvolňují se antipyretické léky
  2. Při jaké teplotě je třeba užívat antipyretikum pro dospělé a děti
  3. Jak zvolit správné antipyretické činidlo
  4. Nejlepší antipyretické tablety a prášky pro dospělé
  5. Ibuprofen (analog Nurofen, Ibuclin, Miga, Faspik)
  6. Coldact Flu Plus
  7. Paracetamol
  8. Nimesil a Nimesulid
  9. Aspirin
  10. Nejlepší antipyretika pro děti
  11. Nurofen pro děti
  12. Panadol
  13. Efferalgan pro děti
  14. Cefecon
  15. Maxicold
  16. Neléčivé a lidové způsoby snižování teploty

Uvolňují se antipyretické léky

Celá řada dostupných léků na zmírnění horečky je rozdělena do několika skupin podle formy uvolnění:

  • suspenze;
  • tablety;
  • masti;
  • kapsle;
  • prášky na přípravu nápoje;
  • injekční roztoky;
  • sirupy;
  • rektální čípky.

Z hlediska efektivity jsou všechny formáty téměř stejné.

Při jaké teplotě je třeba užívat antipyretika pro dospělé a děti

Indikace pro použití antipyretik jsou jednoduché: překročení hranice teploměru +39 pro dospělého, +38 pro dítě. Musíte být více pozorní k dětem - pokud má dítě v minulosti problémy se srdcem a plícemi, s hypoxií, metabolickými poruchami, špatnou tolerancí horečky a záchvaty, stojí za to sledovat stav dítěte a zahájit léčbu již při teplotě + 37 / + 37,5 stupňů.

Jak zvolit správné antipyretické činidlo

Správná volba léku - 100% úspěšnost léčby. Abyste se nedostali do nepořádku a nebyli vyléčeni bez následků, musíte dodržovat několik bodů:

  • znáte svou historii, protože téměř všechny léky mají kontraindikace;
  • pečlivě si přečtěte složení léku;
  • studujte kontraindikace a možné vedlejší účinky;
  • nelze provádět na krásné reklamě, často drahé prostředky mají extrémně negativní důsledky a obsahují neúčinné složky;
  • nekonzultujte to s přáteli a známými, na to jsou lékaři.

Nejlepší je jít do nemocnice, nechat se otestovat a vyhledat odborného lékaře. Pokud to však není možné, můžete se na léky zeptat lékárníka.

Nejlepší antipyretické tablety a prášky pro dospělé

Ibuprofen (analog Nurofen, Ibuclin, Miga, Faspik)

Lék rozsáhlého účinku, dostupný ve formě tablet, rektálních čípků, mastí, gelu, suspenze, injekčního roztoku. Produkt vyrábí několik farmaceutických továren v Srbsku, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Hlavní účinnou látkou je ibuprofen, který působí několika způsoby:

  • zmírňuje zánět;
  • zmírňuje bolest;
  • eliminuje otoky;
  • snižuje propustnost stěn krevních cév;
  • srazí horečku.

Je předepisován pacientům s chřipkou, bronchitidou, bolestmi v krku, záněty v uších, krku a nosu, revmatismem, neuralgií, onemocněním pohybového aparátu, dnou, syndromem silné bolesti, včetně migrény a bolesti zubů, s úrazy a těžkými podvrtnutími, podlitinami a prasknutí vazu.

  • nesnášenlivost k hlavní složce;
  • závažná onemocnění trávicího traktu (vředy, kolitida);
  • špatná srážlivost krve;
  • komplexní oční onemocnění;
  • problémy s ledvinami;
  • srdeční selhání;
  • nemocná játra;
  • astma;
  • děti do 12 let.

Uživatelé vysoce oceňují antipyretické a analgetické vlastnosti ibuprofenu, přičemž si uvědomují, že lék je vynikající pro silné nachlazení a přetrvávající chřipku, zmírňuje silné bolesti v dolní části zad a zad. Ale spolu s chválou jsou zaznamenány také silné vedlejší účinky, které jsou vyjádřeny různými způsoby - od vypadávání vlasů a zhoršování stavu pokožky až po silnou bolest v hypochondriu a nestabilní stolici..

Coldact Flu Plus

Indické želatinové kapsle bez předpisu. Existují tři hlavní aktivní komponenty:

  • paracetamol, který působí jako mírný lék proti bolesti a silný antipyretikum;
  • fenylefrin, který zmírňuje otoky a ucpaný nos, stahuje krevní cévy;
  • chlorfenamin, který eliminuje alergické reakce způsobené chřipkou - slzící oči, svědění nosu, pálení očí.

Droga zvládá všechny typy chřipky a nachlazení, ničí všechny projevy onemocnění najednou - od rýmy po bolest v krku a bolavé klouby.

Nástroj má řadu kontraindikací:

  • alergie na kteroukoli ze složek kompozice;
  • užívání antidepresiv;
  • kardiovaskulární choroby;
  • vysoký krevní tlak;
  • cukrovka;
  • glaukom;
  • komplexní onemocnění jater, ledvin, zažívacího traktu a močového systému;
  • problémy s krví;
  • těhotenství a kojení;
  • děti do 12 let.

Stojí za zvážení přítomnost vedlejších účinků, které se nejčastěji projevují jako vyrážka nebo mnohonásobné zarudnutí, nespavost a periodické závratě, bolesti břicha a nevolnost, exacerbace astmatu, tachykardie.

Lidé s problémy s játry by měli drogu užívat pouze pod lékařským dohledem! Lék může výrazně zvýšit aktivitu jaterních enzymů, může vyvolat selhání jater a nekrózu jater až do smrti!

Je zakázáno užívat drogu současně s jinými léky, kde hlavní složkou je paracetamol, stejně jako s alkoholem a jakýmikoli trankvilizéry. Během léčby přípravkem Coldact Flu Plus byste neměli řídit, může dojít k disperzi a inhibici reakcí.

Kupující popisuje drogu jako účinný lék v boji proti prvním známkám nachlazení, působí rychle a zmírňuje příznaky v rekordním čase. Pokud jde o pokročilou nachlazení nebo silnou chřipku, zde uživatelé jednoznačně poznamenávají, že lék moc nepomůže a po několika dnech užívání nepříjemných vedlejších účinků se začnou objevovat.

Paracetamol

Jedno z nejbezpečnějších antivirotik na světě, které se umístilo na prvním místě v žebříčku léčiv pro léčbu ARVI u dětí. Nástroj je k dispozici ve formě tablet, rektálních čípků, suspenze a sirupu, které mají antipyretické a analgetické účinky. Hlavní složkou je paracetamol, který má pozitivní vliv na nervový systém, normalizuje práci termoregulačních center a zmírňuje bolest. Vrchol účinnosti léku nastává rychle - 1,5-2 hodiny po podání. Paracetamol je předepsán pro silné bolesti - migrénu, neuralgii, bolesti zubů a také jako prostředek proti chřipce.

Droga má jen několik kontraindikací:

  • alergie na paracetamol;
  • závažné onemocnění jater nebo ledvin;
  • alkoholismus;
  • komplexní onemocnění krve;
  • těžká anémie;
  • extrémně nízký obsah leukocytů v krvi;
  • vysoká hladina bilirubinu.

Paracetamol by také neměl být podáván novorozencům a kojencům.!

Nežádoucí účinky se objevují pouze u těch, kteří jsou alergičtí na lék a jsou vyjádřeni ve formě vyrážky, svědění, Quinckeho edému. Stojí za to pamatovat, že lék se užívá na prázdný žaludek! Pokud užijete pilulku po jídle nebo před jídlem, její účinek na tělo se zpomalí..

Neměli byste být horliví s paracetamolem a užívat ho nekontrolovatelně, protože předávkování může vést k nevratnému poškození jater. Maximální průběh léčby paracetamolem trvá u chřipky 2–3 dny, 5 dní jako anestetikum.

Recenze na drogu jsou extrémně pozitivní. Kupující zaznamenávají jeho vysokou účinnost, rychlost působení, neškodnost a vynikající toleranci paracetamolu dětmi.

Nimesil a Nimesulid

Antipyretické a protizánětlivé léky, které mají různé názvy, od různých výrobců, ale jednou účinnou látkou je nimesulid, který je obsažen v léčivech ve stejné koncentraci. Forma uvolňování také odděluje léky: Nimesil se prodává ve formě baleného prášku pro přípravu léčivého roztoku pro orální podání a Nimesulid je dostupný ve formě tablet, prášku pro roztok a masti. Léky začínají rychle působit - stačí 2-3 hodiny, ale nemají dlouhodobý účinek.

Hlavní směr těchto fondů:

  • zmírnění bolesti při osteoartróze;
  • úleva od silných bolestí zad, poranění a vyvrtnutí, s bursitidou a tandenitidou;
  • úleva od bolesti zubů;
  • bolest během menstruace;
  • zmírnění zánětu;
  • chřipka a nachlazení.
  • gastrointestinální vředy;
  • astma;
  • krvácející;
  • těžký střevní zánět;
  • špatná srážlivost krve;
  • selhání ledvin;
  • období těhotenství a laktace;
  • závažné onemocnění jater a ledvin;
  • závislost na alkoholu a drogách;
  • děti do 12 let.

Vedlejších účinků je mnoho a jejich povaha se liší v závislosti na stavu pacienta a souvisejících onemocněních. Mohou to být jednoduché kopřivky nebo mírné zarudnutí, nebo to může být zvýšená nervozita, dočasná ztráta zraku, žloutenka, nízký krevní tlak, problémy s močením. Abyste předešli všem možným negativním důsledkům, měli byste se před použitím poradit s odborníkem! Uživatelé tyto léky dobře charakterizují, zejména upozorňují na jejich účinnost při silných bolestech kloubů a dolní části zad, při těžké chřipce a vysoké horečce. Bylo však zaznamenáno několik nuancí - po jeho užívání se objeví mírná ospalost, takže byste si neměli sednout za volant. Jako vedlejší účinky jsou zaznamenány břišní potíže, vzácné případy nevolnosti a mírné dezorientace.

Aspirin

Levný lék ve formě tablet, jehož hlavní aktivní složkou je kyselina acetylsalicylová. Po požití se téměř okamžitě vstřebává do zažívacího traktu a rozptýlí se krví, a to účinně a co nejrychleji. Nemoci, u kterých je indikován aspirin:

  • těžká migréna;
  • bolest zubů;
  • menstruační bolesti;
  • bolest svalů a kloubů;
  • bolesti zad a dolní části zad;
  • nachlazení a chřipka.

Aspirin je přísně zakázán osobám se sklonem k těžkému krvácení, s alergií na kyselinu acetylsalicylovou a dětem s virovými chorobami. To je způsobeno skutečností, že existuje řada virů, které ovlivňují játra, a také aspirin, a dvojitý útok na jaterní buňky může negativně ovlivnit jeho fungování..

Při užívání aspirinu byste měli být opatrní iu lidí s astmatem a diabetes mellitus, chronickými chorobami ledvin a jater, těhotnými ženami a kojícími matkami..

Nežádoucí účinky mohou být intenzivní nebo mírné. Nejčastěji se jedná o bolesti žaludku, zvýšení počtu krevních destiček v krvi. Může se vyvinout vnitřní krvácení, jehož příznaky jsou malátnost, anémie, dehtová stolice. Pokud tyto příznaky pozorujete, měli byste okamžitě jít do nemocnice.!

Předávkování lékem může nepříznivě ovlivnit tělo, narušit činnost slinivky břišní, vyvolat selhání ledvin, zvýšený krevní tlak, tvorbu ledvinových kamenů, myokardiální dystrofii, orální dysbiózu, anémii.

Uživatelé drogu chválí a považují ji za velmi účinnou a levnou (od 4 rublů) v boji proti bolestem a nachlazení. Nežádoucí účinky jsou extrémně vzácné.

Nejlepší antipyretika pro děti

Nurofen pro děti

Protizánětlivé a antipyretické léčivo vyráběné ve formě rektálních čípků, sirupu a suspenze. Aktivní složkou kompozice je ibuprofen. Tento léčivý přípravek cíleně působí na bolest a zánětlivá centra, zastavuje jejich činnost a odstraňuje následky. Snižuje také horečku a normalizuje tělesnou termoregulaci. Nurofen se rychle vstřebává do krevního řečiště, doba trvání účinku po užití léku je 8-9 hodin.

Lék je předepsán dětem od 3 měsíců při diagnostice chřipky, nachlazení, drobných infekcí, alergických reakcí po očkování, při zubech, bolestech v krku a uších.

Existuje mnoho kontraindikací pro použití Nurofenu pro děti:

  • alergie na složky kompozice;
  • vředy a eroze trávicího traktu;
  • špatná snášenlivost aspirinu a důsledky jeho užívání ve formě vyrážky, zarudnutí a astmatu;
  • problémy se střevem;
  • přítomnost krevních onemocnění;
  • problémy se sluchem;
  • onemocnění ledvin a jater;
  • vysoká hladina draslíku v krvi;
  • přítomnost bakterií Helicobacter Pylori.

Navzdory skutečnosti, že se jedná o dětský lék, existuje několik vedlejších účinků: bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem, hyperaktivita, svědění, křeče v průduškách, tachykardie, porucha funkce ledvin.

Maminky o drogách mluví dobře jako o anestetiku, které rychle pomáhá a dlouhodobě funguje. Ale jako antipyretikum je charakterizováno horší - působí velmi pomalu a není vždy účinné. V 5 případech z 10 lék nezvládne chřipku a nachlazení.

Dne 9. srpna 2019 ruské ministerstvo zdravotnictví zakázalo používání Nurofenu pro děti ve formě rektálních čípků vyráběných řeckým výrobcem Famar A.V.E! Podle zpráv výrobce porušil pravidla pro výrobu léčiva a jeho licencování.

Panadol

Moderní lék vyráběný ve formě šumivých rychle se rozpouštějících tablet a tablet ve filmovém obalu. Hlavní složkou kompozice je paracetamol, který aktivně potlačuje centra termoregulace, čímž odstraňuje vysokou teplotu a má také pozitivní účinek na nervový systém a zmírňuje bolest. Je třeba mít na paměti, že lék nemá protizánětlivý účinek, pouze eliminuje bolest a horečku.

Přípravek působí co nejrychleji, aktivně absorbuje krev z tenkého střeva a začíná pracovat po 10-50 minutách a dosahuje svého vrcholu za 6 hodin. Lék neovlivňuje negativně tělo, nedráždí sliznice gastrointestinálního traktu.

Panadol je předepsán pro chřipku a nachlazení, pro bolesti různého původu, včetně poúrazových a zubních, pro komplexní léčbu infekcí s horečkou.

Neexistují žádné kontraindikace, s výjimkou osobní nesnášenlivosti složek kompozice a dětí mladších 6 let. Ale pro lidi s vážnými poruchami a chronickými onemocněními v těle je lepší užívat drogu pod dohledem lékaře..

Panadol je obecně dobře snášen, ale mohou se také objevit nežádoucí účinky:

  • kožní vyrážky a svědění;
  • anémie;
  • renální kolika;
  • žaludeční problémy.

Recenze na drogu jsou průměrné - uživatelé si nejčastěji všimnou, že na chřipku není příliš účinná, prakticky nesnižuje teplotu a pokud eliminuje horečku, rychle se vrátí. U syndromu bolesti Panadol také ne vždy pomáhá a ne okamžitě - musíte počkat alespoň 30-60 minut a někdy 2-3 hodiny, teprve poté je patrný slabý účinek.

Efferalgan pro děti

Sirup a rektální čípky od francouzské společnosti Bristol-Myers Squibb. Aktivní složkou v obou formátech je paracetamol. Čípky navíc obsahují polosyntetické glyceridy a sirup obsahuje cukr, kyselinu citrónovou, vodu, příchuť, syntetické projímadlo makrogol, umělé sladidlo sacharinát sodný.

Lék jemně ovlivňuje hypotalamus a snižuje aktivitu center nervového systému odpovědných za bolest a horečku. Činidlo nezmírňuje zánět. Efferalgan po požití rychle vstupuje do krve a začíná účinkovat téměř okamžitě - po 10-20 minutách, pokud byl lék užíván na lačný žaludek.

Svíčky a sirup jsou povoleny pro děti od jednoho měsíce věku. Je předepsán pro nachlazení a infekční nemoci, se špatnou tolerancí očkování, s různými bolestmi, včetně kojení u kojenců.

Kontraindikace - alergie na složky léčiva, nedostatek cytosolického enzymu G6PD, problémy s játry a ledvinami, onemocnění krve, průjem, diabetes mellitus.

Po užití léku se mohou objevit nežádoucí účinky:

  • kožní vyrážky;
  • bolení břicha;
  • zvracení a slabost;
  • průjem.

Kupující rozhodně doporučují drogu k použití, a upozorňuje na řadu výhod:

  • rychlost akce;
  • dobrý antipyretický účinek;
  • vhodný formát;
  • rychlá úleva od bolesti;
  • žádné vedlejší účinky;
  • sirup chutná dobře;
  • cena rozpočtu.

Cefecon

Ruský lék na bázi paracetamolu vyráběný ve formě rektálních čípků. Má antipyretické, analgetické a mírné protizánětlivé účinky. Hlavní výhodou léku je rychlé a pohodlné zavedení do těla, co nejrychlejší absorpce účinné látky do krve a silný účinek na teplotu a bolest. Lék nepoškozuje vnitřní orgány, nedráždí sliznice, nenarušuje metabolismus vody a elektrolytů.

Lék je předepsán při zvýšené teplotě na pozadí infekčních onemocnění a nachlazení různé složitosti, reakce na očkování. Předepsáno také jako analgetikum na bolesti hlavy a bolesti zubů, neuralgii, migrény, bolesti zad.

Je zakázáno používat lék pro děti s krevními chorobami, problémy s ledvinami a játry, alergií na paracetamol. Po užití se mohou objevit malé nežádoucí účinky:

  • svědění a zarudnutí;
  • snížená imunita proti houbovým a bakteriálním chorobám;
  • pokles leukocytů a krevních destiček v krvi;
  • renální kolika;
  • bolesti zad;
  • zánět ledvin.

Matky drogu dobře popisují a říkají, že dobře uvolňuje teplo, rychle eliminuje bolest. Bylo však zjištěno, že účinek není příliš dlouhodobý - doslova pár hodin. Pozitivně je také zaznamenáno pohodlné použití čípků, jejich bezbolestnost při zavedení do těla. Vedlejší účinky jsou zaznamenány, ale extrémně vzácné. Cena léku je levná.

Maxicold

Droga od ruského výrobce vyráběná ve formě tablet a prášku pro přípravu nápoje. Složení je skromné, ale docela efektivní:

  • paracetamol, silné antipyretikum a lék proti bolesti;
  • fenylefrin, který aktivně stahuje krevní cévy, čímž zmírňuje ucpání nosu a rýmu;
  • kyselina askorbová, která zvyšuje imunitu a ochranné funkce těla jako celku, normalizuje metabolismus sacharidů a redoxní reakce.

Lék je předepsán na nachlazení a chřipku.

Je třeba mít na paměti, že Maksikold má řadu kontraindikací:

  • komplexní onemocnění jater a ledvin, včetně selhání ledvin a jater;
  • hyperfunkce štítné žlázy;
  • srdeční choroba;
  • hypertenze;
  • současné podávání s antidepresivy a léky obsahujícími paracetamol;
  • BPH;
  • děti do 9 let.

Po testech je zaznamenána řada vedlejších účinků: poruchy krvetvorby, bolesti hlavy, nevolnost, prudký nárůst krevního tlaku, arytmie, dušnost, bolesti břicha. Předávkování nebo dlouhodobé užívání drogy ohrožuje dysfunkci ledvin, silné migrény, nespavost.

Recenze pro Maxicold jsou dobré - většina kupujících zaznamenává jeho vysokou účinnost, rychlé odstranění tepla a teploty, odstranění bolesti těla a bolesti v krku. Chválí se také rozmanitost příchutí a praktický formát prášku. Mezi nevýhody patří pouze přítomnost vedlejších účinků, které jsou vzácné a předražené.

Neléčivé a lidové způsoby snižování teploty

Pokud není možné se dostat do nemocnice nebo koupit lék, můžete se uchýlit k pomoci tradiční medicíny.

Zde je několik osvědčených receptů na boj s teplem:

  • otřete studenou vodou. Chcete-li to provést, vezměte vodu při pokojové teplotě (teplejší pro děti), celé tělo pacienta je hojně navlhčeno vodou, což mu umožňuje samy uschnout. Pak se vše znovu opakuje. Tímto způsobem můžete snížit teplotu o několik stupňů za 1,5-2 hodiny. U malých dětí do 2–3 let je lepší je neutírat, ale zabalit do látky namočené ve vodě po dobu 15–20 minut;
  • komprimujte ledem. Led nasekejte na malé kousky, vložte do sáčku nebo zabalte do látky a poté naneste na místo, kde procházejí velké cévy těla - čelo, podpaží, třísla, jamky pod koleny. Mezi led a tělo se umístí další ručník, aby nedošlo k podchlazení. Délka procedury je maximálně 7-8 minut, kompresi lze opakovat každých 15-20 minut;
  • odvary z antipyretických bylin: oregano, měsíček, malinové větve, březové pupeny, lipový květ. Pár polévkových lžící drcených surovin se nalije sklenicí vroucí vody a 2 hodiny se lije. Bujón se filtruje, přidá se lžíce medu;
  • bobule s antipyretickým účinkem: jahody, maliny, třešně, rybíz, pomeranče, švestky. Nejúčinnějším způsobem použití je džem nebo ovocný nápoj;
  • pít hodně tekutin. Může to být čistá voda, kompoty, čaj, odvar nebo infuze. Při vysoké koncentraci vody v těle začíná silné pocení, pot během odpařování tělo ochladí a horečka se sníží. Navíc poskytuje další ochranu před dehydratací..

Stojí za to pamatovat, že lidové léky nejsou vždy účinné a při zdlouhavém onemocnění musíte navštívit lékaře!

Antipyretika (paracetamol, aspirin, analgin, nurofen, teraflu) a další symptomatické látky na chřipku a nachlazení. Formy uvolňování (prášky, tablety, čípky) pro dospělé a děti. Recenze, popis a srovnávací analýza

Antipyretika jsou v současné době na trhu bohatě zastoupena. Reklama nám slibuje zázračný lék na chřipku a jiné nachlazení, stačí vypít pilulku nebo rozpustit krásný sáček prášku ve vodě a zítra vám bude poskytnuto zdraví a elán. Podívejme se, jestli je to opravdu tak a co je za symptomatickými léky na chřipku a nachlazení.

Nejprve okamžitě načrtneme teplotní rozsah, ve kterém je nutné užívat antipyretické léky:

  1. Pro dospělého, který má nachlazení nebo chřipku, je to 38,5 stupňů Celsia nebo vyšší
  2. U dítěte, těhotných žen nebo lidí, kteří netolerují vysoké teploty, lze tento pruh snížit na 38 stupňů a nad tuto hodnotu

Nyní máme určitý rámec, ze kterého můžeme začít. Při teplotách pod uvedenými teplotami se můžete cítit špatně, utrpení se zdá být odporné, ale myslíte si, je to tak špatné? Může být lepší se odtrhnout od monitoru a prostě si lehnout, což již v případě nemoci zlepší celkovou pohodu.

Ve skutečnosti můžete ke snížení teploty u dětí (a také u dospělých) použít několik jednoduchých technik, kterým říkám fyzikální metody snižování teploty. Neznamená to použití léků nebo jiné chemie - čistá fyzika, když zahřáté tělo po navlhčení začne dobře vydávat teplo do vnějšího prostředí.

Prvním je tedy otření těla pacienta vodou (jen ne studenou nebo ledovou, ale jen chladnou), vodu lze předem zředit na polovinu vodkou nebo přidat obvyklý 6% ocet v poměru lžíce octa na litr vody. Pomocí houbičky můžete těmito roztoky otřít tělo horečnatého dítěte nebo dospělého. Efekt, ujišťuji vás, bude ohromující - mínus 0,5 - 1 stupeň na teploměru bude zaznamenán okamžitě. I když to nebude příliš dlouhé, kdo vám po chvíli zabrání opakovat postup.

Za druhé, mozek jen vře při teplotě. Můžete se také uchýlit k ochlazení, které sníží teplotu a poskytne výtok bolavé hlavě. Na čelo si můžete dát hadřík nebo ubrousek namočený ve studené vodě. Nemůžete přidat ocet nebo vodku a udržet ji na hlavě po dlouhou dobu, pravidelně zvlhčující.

Výše uvedené postupy by neměly být prováděny v konceptu. Je lepší na chvíli zavřít balkon nebo okno okna, pacienta klidně otřít, počkat, dokud trochu nevyschne, a nasadit ho na větrání, které předtím dobře přikrylo dekou nebo jít s pacientem do jiné místnosti.

Za třetí, není nutné se oblékat teple nebo zakrývat pacienta peřinami nebo přikrývkami. Oděvy by naopak měly být lehké, snadno absorbující pot, vyrobené z přírodních materiálů a měly by volně sedět. Deka by měla být také standardně tenká. Nechte běžnou výměnu tepla s okolním prostředím, nevarujte nemocného pod vrstvou přikrývek a péřových postelí.

Ze stejné opery, čtvrtý axiom - při vysoké teplotě byste neměli dávat člověku maliny (obvykle dávají čaj s malinovým džemem nebo odvar z něj), tělo, když je horké, se ještě více zahřívá a stav a blahobyt osoby s teplotou se mohou jen zhoršit. Nenechávejte si nohy v hořčici (koupel s hořčicí na nohy), tím se také zahřeje již zahřáté tělo.

Jako praktik se zasazuji pouze o tyto metody snižování teploty, jsou velmi účinné a pomáhají snižovat pouze nadměrnou teplotu. Ve skutečnosti je při vysokých teplotách v lidském těle spuštěna celá kaskáda buněčných reakcí, což vede k tvorbě lidského interferonu, velmi cenného ochránce, který pomáhá ničit viry. Nejedná se o nějaký umělý přípravek, který údajně obsahuje interferon, ale o jeho vlastní skutečný, a proto zvláště cenný. K tomu můžete vydržet příznaky, které nutně doprovázejí nachlazení nebo chřipku..

Existují však chvíle, kdy se teplotní reakce stává patologickou, plus individuální nesnášenlivost vyžaduje zásah třetích stran a užívání antipyretik. Níže budeme hovořit o nejoblíbenějších z nich..

  • Paracetamol
  • Ibuklin
  • Koldakt
  • Tylenol
  • Teraflu
  • Nurofen
  • Analgin
  • Efferalgan
  • Panadol
  • Coldrex
  • Rinza
  • Rinzasip
  • Aspirin

Paracetamol. Jedná se o lék, který má analgetické, antipyretické a mírné protizánětlivé účinky. Působí nepřímo přes centra termoregulace a bolesti. Podle mých zkušeností je to velmi účinný lék, neobsahuje další chemická barviva a konzervační látky, což je důvodem pro značkové prášky z teploty, kde je hlavní složkou paracetamol - to je Panadol, Tylenol a Efferalgan. V tomto případě platíte za další složky ve složení léku, které nejsou vůbec nutné, aktivní složkou je stále paracetamol.

Je lepší použít ten, který je v tabletách (pro děti jsou vhodnější svíčky) v dávce - pro dospělé a děti starší 12 let - 500 mg jednou, denní dávka až 4 gramy (ze zkušeností řeknu nepřesahujte na taková čísla, paracetamol má velmi úzké terapeutické okno a mohou se vyvinout toxické poruchy v játrech, je třeba jakýkoli lék užívat na doporučení a pod dohledem lékaře). Děti ve věku 6-12 let jsou předepisovány v dávce 250-500 mg, 1-5 let 120-250 mg, od 3 měsíců. do 1 roku - 60-120 mg až 4krát denně.

Kontraindikace:

  • závažné porušení funkce jater a ledvin
  • chronický alkoholismus
  • přecitlivělost na paracetamol

Nyní se podívejme na deriváty paracetamolu.

Ibuklin. Kombinovaný přípravek obsahující ibuprofen + paracetamol. Vzhledem k dobré toleranci většiny pacientů a slušnému terapeutickému účinku, pokud jde o snížení teploty a zbavení se teploty, doporučuji tento lék pacientům sám. Dostupné v tabletách.

Používá se v dávce pro dospělé, 1 tableta 3x denně.

Nepoužívejte na vředy a gastritidu zažívacího traktu, těhotenství a kojení, onemocnění jater a ledvin, chronický alkoholismus.

Panadol. Dříve velmi oblíbená droga, která dnes stále poskytuje dobrý prodej. Je to obvyklý paracetamol ve formě potahovaných tablet. Matky velmi milují dětský Panadol, který má pohodlnou formu uvolňování ve formě suspenze pro orální podání. I když, pokud se jedná o stejný paracetamol, tak proč platit více?

Coldrex. Našel jsem dvě formy uvolňování: tablety Coldrex a Codrex HotRem - prášek pro přípravu roztoku.

Tablety obsahují následující látky:

  • paracetamol 500 mg
  • kofein 25 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 5 mg
  • terpinhydrát 20 mg
  • kyselina askorbová 30 mg

Prášek obsahuje:
  • paracetamol 750 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • kyselina askorbová 60 mg

Toto jsou hlavní léčivé látky ve složení a navíc existují další sladidla, zahušťovadla, barviva a další chemikálie, které nemají nic společného s léčbou.

Lék slouží ke snížení horečky, snížení bolesti a také ke zmírnění ucpání nosu. Chemické sloučeniny obsažené v jeho složení to umožňují.

Děti od 12 let nesmí užívat více než 3 sáčky denně. Nepoužívejte u dospělých a dětí déle než 5 dní.

Má velké množství kontraindikací pro přijetí:

  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • chronický alkoholismus
  • hypertrofie prostaty
  • děti do 12 let

Měl by být používán s opatrností během těhotenství a kojení. Raději se poraďte s lékařem.

Coldact. Tobolky s prodlouženým uvolňováním. Odkazuje na symptomatické léky k léčbě nachlazení, chřipky a ARVI. Eliminuje bolest, horečku a výtok z nosu.

Používá se v dávce u dospělých a dětí starších 12 let - 1 tobolka každých 12 hodin po dobu 3-5 dnů.

Složení:

  • paracetamol 200 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 25 mg
  • chlorfenamin (chlorfeniramin) maleát 8 mg

Existuje také mnoho kontraindikací:
  • těžká ateroskleróza koronárních tepen
  • arteriální hypertenze
  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • cukrovka
  • tyreotoxikóza
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • těžká onemocnění jater, ledvin, srdce, močového měchýře
  • peptický vřed žaludku a dvanáctníku
  • onemocnění pankreatu
  • potíže s močením s adenomem prostaty
  • nemoci krevního systému
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 12 let

Nedoporučuje se používat během těhotenství a kojení.

Teraflu. Často zaměňována s Tamiflu, ale to jsou úplně jiné léky. Používá se jako symptomatický lék na nachlazení. Pomáhá v boji proti vysoké horečce, zimnici, bolestem hlavy a svalů, kašli, kýchání, výtoku z nosu.

Složení:

  • paracetamol 325 mg
  • feniramin maleát 20 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • kyselina askorbová 50 mg
  • a pomocné látky, sladidla, barviva atd..

K dispozici ve formě prášku pro rozpuštění ve vodě. Je nutné rozpustit obsah balení ve sklenici vařené horké vody a vypít horký. Může být užíván každé 4 hodiny podle potřeby, ale ne více než 3 dávky denně.

Kontraindikace přípravku Theraflu se skládají z přidání kontraindikací pro účinné látky tohoto léku a zahrnují:

  • zhoršená funkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • hypertrofie prostaty
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 12 let
  • těhotenství a kojení

Rinza a Rinzasip. Rozdíly mezi oběma léky ve formě uvolňování a v menší míře ve složení účinných látek.

Rinza je perorální pilulka, která zmírňuje příznaky nachlazení nebo chřipky (horečka, bolest, výtok z nosu), které zahrnují:

  • paracetamol 500 mg
  • kofein 30 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • chlorfenamin maleát 2 mg
  • váhové pomůcky

Dávkování - 1 tableta 3-4krát denně. Maximální dávka jsou 4 tablety. Průběh léčby není delší než 5 dní.

Rinzasip je prášek pro přípravu roztoku a jeho následné požití, také eliminuje příznaky nachlazení (horečka, bolest, výtok z nosu), složení zahrnuje:

  • paracetamol 750 mg
  • kofein 30 mg
  • feniramin maleát 20 mg
  • fenylefrin hydrochlorid 10 mg
  • sladidla, barviva a další pomocné látky

Dávkování - pro dospělé a děti starší 15 let, 1 sáček 3-4krát denně, ale ne více než 4 sáčky denně. Průběh léčby, stejně jako u tablet - ne více než 5 dní.

Stejně jako jakákoli kombinovaná léčiva mají Rinza a Rinzasip ve svých závazcích velké množství různých kontraindikací, které se získají součtem kontraindikací každé chemikálie, která tyto léky tvoří:

  • dysfunkce jater a ledvin
  • tyreotoxikóza
  • cukrovka
  • srdeční onemocnění (infarkt myokardu, tachyarytmie)
  • arteriální hypertenze
  • glaukom s uzavřeným úhlem
  • hypertrofie prostaty
  • chronický alkoholismus
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • děti do 15 let
  • těhotenství a kojení

Aspirin. Kyselina acetylsalicylová nebo aspirin jsou nesteroidní protizánětlivé léky. Má protizánětlivé, antipyretické a analgetické účinky a také inhibuje agregaci krevních destiček, to znamená snižuje srážlivost krve.

NEBERTE jako symptomatický lék na chřipku. Vzhledem ke zvýšení propustnosti cévní stěny s tímto onemocněním spolu s příjmem aspirinu může dojít k krvácení. Dospělí i děti NENÍ povoleno užívat chřipku aspirin. U dětí může užívání salicylátů navíc způsobit Reyeův syndrom, nebezpečnou komplikaci doprovázenou encefalopatií a infiltrací tukových jater..

Kontraindikace užívání aspirinu jsou:

  • erozivní a ulcerativní onemocnění trávicího traktu (vředy, gastritida, eroze žaludku a střev)
  • hemofilie
  • hemoragická diatéza
  • disekující aneuryzma aorty
  • portální hypertenze
  • nedostatek vitaminu K.
  • selhání jater a / nebo ledvin
  • I. a III. Trimestr těhotenství
  • období laktace
  • přecitlivělost na kyselinu acetylsalicylovou a další salicyláty

Dávkování je individuální. U dospělých se jedna dávka pohybuje od 40 mg do 1 g denně - od 150 mg do 8 g; frekvence aplikace - 2-6krát denně.

Nurofen. Hlavní účinnou látkou tablet Nurofen pro orální podání je ibuprofen 200 mg a hmotnostní pomocné látky. K dispozici jsou také šumivé tablety pro rozpuštění ve vodě.

Je to nesteroidní protizánětlivé činidlo. Má analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky.

U dospělých a dětí starších 12 let se používá v dávce 200 mg 3-4krát denně, maximální počáteční dávka je až 400 mg 3-4krát denně. Maximální denní příjem - 1200 mg.
Děti od 6 do 12 let - 200 mg 4krát denně. Hmotnost dítěte musí být větší než 20 kg, aby bylo možné Nurofen používat.

Kontraindikace:

  • erozivní a ulcerativní léze gastrointestinálního traktu v akutní fázi, vč. peptický vřed žaludku a dvanáctníku, ulcerózní kolitida, peptický vřed, Crohnova choroba
  • závažné srdeční selhání
  • těžký průběh arteriální hypertenze
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • hemofilie, hypokoagulační stavy
  • leukopenie
  • hemoragická diatéza
  • závažná porucha funkce jater a / nebo ledvin
  • ztráta sluchu, patologie vestibulárního aparátu
  • III trimestr těhotenství, kojení
  • období laktace (kojení)
  • děti do 6 let
  • přecitlivělost na ibuprofen nebo na složky léčiva.

Analgin. Léčivá látka sodná sůl metamizolu je derivát pyrazolonu. Má antipyretické, analgetické a mírné protizánětlivé činidlo. Používá se při bolestech různého původu a při horečce způsobené infekčními a zánětlivými chorobami.

Lze je najít pod názvy: Baralgin a Trialgin. Hlavní účinnou látkou v těchto tabletách je stejný sodná sůl metamizolu.

Dávkovací režim. Dospělí nebo rektálně jsou předepsáni 250-500 mg 2-3krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 g, denní dávka je 3 g. Jednotlivé dávky pro děti ve věku 2–3 roky jsou 50–100 mg; 4-5 let - 100-200 mg; 6-7 let - 200 mg; 8-14 let - 250-300 mg; frekvence přijetí - 2-3krát denně.
In / m nebo / in pomalu pro dospělé - 250-500 mg 2-3krát denně. Maximální jednotlivá dávka je 1 g, denní dávka je 2 g. U dětí se parenterální podání provádí v dávce 50-100 mg na 10 kg tělesné hmotnosti..

Kontraindikace:

  • dysfunkce ledvin a jater
  • nedostatek glukóza-6-fosfátdehydrogenázy
  • krevní nemoci
  • přecitlivělost na deriváty pyrazolonu

Ve své praxi jej nepoužívám v žádné formě, protože výroba analginu, který nyní existuje na planetě (hlavně v Indii), je zaměřena na náš trh. V některých evropských zemích, USA, Japonsku a Austrálii se tento lék nepoužívá ani není zakázán z důvodu vzniku impozantní komplikace - agranulocytózy (onemocnění krve doprovázené poklesem hladiny neutrofilů (neutropenie)), které mohou být smrtelné. Takže zapomeňte na obvyklou analginovou pilulku, existuje široký seznam léků, které jsou méně škodlivé a volně dostupné..

Bezmyšlenkové používání balených a chutných symptomatických léků na nachlazení a chřipku již vede k negativním důsledkům, mezi něž patří náhlé krvácení, otrava, a to vše proto, že lidé zapomínají, že za krásným sáčkem je lék, kterým lze také předávkovat. Například výše uvedené kombinované léky mají maximální denní dávku - obvykle 3-4 sáčky denně. Ne 10 pytlů, protože neopatrní kamarádi rádi dávají do sebe a své blízké, trochu stoupne teplota - okamžitě sáhnou po pytli. A kde je boj těla proti chorobám? Pokud bude líný, ztratí se zápis a mohou se připojit nějaké impozantní komplikace. A když v důsledku vzniklé komplikace dorazí na volání sanitární „samoléčitel“, nemohou tyto projevy spojit ani s přijetím zázračných sáčků z teploty, což výrazně zhoršuje situaci nemocného.

Je také třeba si uvědomit, že při užívání vícesložkového léku nemůžete současně užívat jiné léky, které obsahují stejné účinné látky jako tento lék. Například nemůžete užívat společně čistý paracetamol a vícesložkové přípravky obsahující paracetamol..

Můj názor jako lékaře je takový: je lepší užívat jednosložkové léky (jedna účinná složka). Pak, v případě vývoje patologických reakcí, je vždy možné pochopit, který lék způsobil tuto reakci, a adekvátně se vypořádat se vzniklou komplikací. Také v případě užívání jednoho léku bude tělo potřebovat mnohem méně energie, aby se rozložilo a absorbovalo, než symptomatické prášky a tablety přetížené konzervačními látkami, barvivy a jinými zbytečnými látkami. Energie mu bude užitečná v boji proti chřipce a nachlazení. Zvláště nestojí za to používat vícesložkové antipyretické a symptomatické léky v terapii u dětí, mohou být zvláště škodlivé pro jejich tělo.