"Paracetamol": návod k použití tablet pro děti od 1 roku s výpočtem dávky

Migréna

Paracetamol se podává dítěti při vysoké teplotě, bolestech hlavy a zubech. Je považován za bezpečný lék, protože nezpůsobuje komplikace ani při trojnásobném předávkování. Stejně jako každý lék má i paracetamol svá specifika a je třeba s ním zacházet opatrně. Před léčbou byste měli pečlivě prostudovat návod k použití paracetamolu a věnovat zvláštní pozornost výpočtu dávky tablet pro děti od 1 roku..

Složení a formy uvolňování léčiva

Paracetamol pro děti je antipyretikum a analgetikum s mírným protizánětlivým účinkem. Jeho účinnost je obzvláště vysoká u virových infekčních onemocnění - u bakteriálních onemocnění pomáhá málo.

Terapeutický účinek léku je založen na potlačení produkce chemických sloučenin, které jsou odpovědné za vývoj zánětlivých procesů, stimulují zvýšení teploty a výskyt bolesti. Analgetický a protizánětlivý účinek je dosažen účinkem léčiva na buňky centrálního nervového systému.

Výhodou léku oproti jiným protizánětlivým lékům je, že nemá zvláštní dráždivý účinek na žaludeční sliznici. Paracetamol rychle vstupuje do krevního řečiště, kde je jeho nejvyšší koncentrace dosažena v období od 30 minut do jedné a půl hodiny, v závislosti na formě léku. Činidlo se vylučuje z těla spolu s močí po zpracování v játrech po dobu 4 hodin.

Účinná látka léčiva nese stejný název, je také známá jako para-acetaminofenol. Pro děti se paracetamol vyrábí v různých formách:

  • Svíčky - obsahují součásti, které jsou pro dítě nejbezpečnější. Rektálně podaný lék se vstřebává do krve pomaleji než při polykání (hodinu a půl), proto se účinek dostaví později, ale je delší. Lékaři mohou předepsat čípky pro léčbu ročního dítěte a dokonce i dítěte od 3 měsíců.
  • Suspenze - mezi pomocnými látkami - glycerol, sorbitol, látky určené k aromatizaci a sacharóza. Lze použít od 1 měsíce (pouze podle pokynů pediatra).
  • Sirup - obsahuje ethanol (96%), pomocné látky, příchutě, barviva. Maximální koncentrace v krvi je pozorována půl hodiny po požití. Nástroj se doporučuje ve věku od šesti měsíců do 12 let.
  • Tablety nebo kapsle - k dispozici v dávce 200, 500 mg. Děti mohou být podávány od 3 let (podle dávkování).
  • Šumivé tablety pro přípravu roztoku.

V poslední době si obzvláště oblíbil paracetamol, vyráběný ve formě sladkých sirupů a suspenzí. Užívání těchto léků spolu s aktivními léčivými složkami dostává dítě obrovské množství příchutí, sladidel a aromatických přísad. Mohou vyvolat alergické reakce, zatímco alergie na samotný paracetamol je velmi vzácná. To znamená, že svíčky jsou ideální pro malé děti..

Indikace pro užívání tablet paracetamolu (200 a 500 mg)

Paracetamol je účinný při:

  • teplota vyvolaná nachlazením, chřipkou, spálou, spalničkami, očkováním atd.;
  • bolesti hlavy, včetně přepětí;
  • bolest zubů (kazy, zuby atd.) (doporučujeme si přečíst: který z léků může být dítěti podán na bolest zubů?). e.);
  • projevy bolesti nesouvisející se zánětem;
  • úleva od takových projevů nachlazení nebo chřipky, jako je horečka, bolesti;
  • zánět středního ucha (otitis media) jako komplexní terapie.
Paracetamol se používá jako antipyretikum a pro zmírnění bolesti

Pokud je náprava kontraindikována?

Stejně jako u jiných léků má paracetamol kontraindikace. Tyto zahrnují:

  • alergie na složky léku;
  • vážné problémy s ledvinami a játry spojené se zpracováním a odstraněním léků z těla močí;
  • vrozená hyperbilirubinemie nebo Gilbertův syndrom - zvýšená hladina bilirubinu v krvi (produkt rozpadu erytrocytů);
  • některé typy závažných infekcí (například sepse);
  • leukopenie (nízký počet leukocytů);
  • nemoci krve;
  • nedostatek enzymu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
  • těžká anémie;
  • užívání určitých léků (antikonvulziva, barbituráty, rifampicin atd.);
  • zánět sliznice konečníku (pro použití čípků).

Návod k použití tablet

Dr. Komarovskij nazývá tento lék jakousi známkou: pokud se horečka po požití snížila, je vysoce pravděpodobné, že onemocnění není nebezpečné - jedná se o běžný ARVI. Pokud lék nemá žádný účinek, problém je vážný, je naléhavě nutné zavolat odborníka.

Dávkování pro děti různého věku

Tablety paracetamolu jsou povoleny pro kojence starší tří let. U dospělých dětí je maximální denní dávka 60 mg / kg. V jaké dávce se paracetamol podává dětem:

  • norma od 3 do 6 let je 100-200 mg najednou;
  • od 6 do 12 let - 1-2 tab. (200-400 mg);
  • dospívající a dospělí - 500 mg.

Než dáte dítěti pilulku, měli byste si přečíst pokyny a zjistit, kolik paracetamolu obsahuje. Pokud lékař předepsal dávku 100 mg, 200mg tobolka by měla být rozdělena na 2 části, 500mg tableta by měla být rozdělena na 5 částí. Malé předávkování není nebezpečné.

Kolikrát denně můžete drogu užít?

Podle pokynů by děti měly pít paracetamol každé 4 hodiny. Častější používání se nedoporučuje, protože zvýšení dávky nebude mít lepší účinek. Paracetamol se vstřebává do krevního oběhu 30 minut po vstupu do žaludku a začne aktivně působit (doporučujeme přečíst: je Paracetamol kontraindikován pro kojící matku?). Maximální koncentrace a pozitivního účinku je dosaženo po 2 hodinách - teplota začíná klesat.

Jakmile se paracetamol dostane do krevního oběhu dítěte, ledviny a játra se začnou zpracovávat a odstraňovat z těla. Po 4 hodinách 50% látky opustí tělo, což vede ke snížení účinku léku. Lék je zcela vyloučen po 8 hodinách. Jakmile se uzdravíte, zmizí potřeba častých léků, takže interval lze zvýšit na 5-6 hodin.

Doba léčby

Jak dlouho bude léčba Paracetamolem trvat, měl by říci lékař. Při vysokých teplotách lze přípravek užívat nejvýše 3-5 dní. Zda stojí za to užívat drogu dále a jaká dávka je předepsána denně, stanoví lékař. Nesprávné užívání léku může vyvolat nekrózu jaterních buněk, ledvin a další problémy.

Dlouhodobé užívání paracetamolu při bolestech hlavy a zubů je nevhodné, protože může zmírnit příznaky, ale neléčí základní onemocnění. Nemocné zuby by měly být ošetřeny co nejdříve, protože nejen způsobují bolesti dítěte, ale mohou také negativně ovlivnit růst trvalých zubů. Nepřiměřená bolest hlavy by měla být varována, protože může hovořit o závažných onemocněních a být důvodem pro další diagnostiku.

Vedlejší efekty

Užívání paracetamolu zřídka způsobuje nežádoucí účinky. Jejich nepřítomnost však nelze po užití přípravku zcela vyloučit..

V některých případech může lék způsobit gastrointestinální potíže.

Mohou se projevit:

  • nevolnost, průjem, zvracení, bolest žaludku, závratě;
  • snížení hladiny leukocytů, erytrocytů, krevních destiček (extrémně vzácné);
  • patologie jater;
  • alergie;
  • bronchospazmus.

Předávkovat

Dítě by nemělo užívat více než 60 mg účinné látky na kg tělesné hmotnosti denně. Pro dítě je dávka 150 mg / kg toxická. To znamená, že pokud dítě váží 20 kg, může zemřít, pokud si vezme 3 g paracetamolu během dne.

Předávkování je důvodem pro výskyt nežádoucích účinků a známek intoxikace: změna barvy kůže, zvracení, pocení, ztráta vědomí. Pokud selže játra, žloutenka, jaterní kóma, smrt je možná. Může se objevit akutní selhání ledvin, které se projeví bolestí dolní části zad, pankreatitidou, arytmií, výskytem bílkovin a krve v moči.

Analogy léků

Paracetamol je součástí mnoha léků - Coldrex, TeraFlu, Antigrippin, Panadol, Antiflu, Kaffetin atd. Jejich hlavní rozdíly jsou pomocné látky, výrobce, cena.

Pokud lék nepomůže, je nahrazen analogem s jinou účinnou látkou. Podobný účinek mají i léky na bázi ibuprofenu - Nurofen, Ibufen atd. V každém případě si musíte pamatovat: ani ty nejškodlivější léky si nelze předepisovat samy, aby se předešlo nepředvídatelným následkům..

Jak podávat dětem tablety paracetamolu: správné dávkování

Mezi oblíbené léky v boji proti horečce a bolesti u dětí patří pilulky, kde jako účinná látka působí paracetamol. Je považován za nejúčinnější a nejbezpečnější pro tělo dítěte..

Léky na bázi paracetamolu mají tři hlavní vlastnosti: zmírňují horečku, zánět a bolest.

  • Bojuje s vysokou tělesnou teplotou během nachlazení, SARS nebo chřipky. Může být podáván dětem ve věku 2 měsíců, které dříve snížily povolenou dávku..
  • Pokles teploty začíná rychle a má dlouhodobý účinek - další zvýšení teploty již není pozorováno.
  • U některých dětí může být horečka doprovázena záchvaty. Paracetamol je povolen s takovými nepříjemnými příznaky.
  • Snižuje nebo eliminuje bolest. Například zubní nebo hlavové.
  • Jiné léky lze podávat souběžně. Nurofen obsahuje jako aktivní složku ibuprofen, proto je jejich střídání povoleno.

Je třeba mít na paměti, že paracetamol eliminuje pouze příznaky onemocnění, ale není určen k jeho léčbě. Hlavní příčina bolesti nebo horečky by měla být identifikována a léčena jinými léky.

Dávkování léku

Paracetamol se dodává ve třech hlavních formách: čípky, tablety a sirupy. Lék si můžete koupit v lékárně, kde je tato účinná látka v čisté formě - například Panadol. Tablety Panadol mají kromě účinné látky hydrogenuhličitan sodný, který vytváří v těle zásadité prostředí. Díky tomu působí Panadol rychleji..

Svíčky

Vkládají se rektálně do konečníku dítěte. Před zákrokem si musíte nejprve umýt ruce. Položte dítě, otočte se na bok, ohněte nohy a přitlačte je na břicho. Pomalu a opatrně vložte čípek. Účinná látka je absorbována střevními stěnami a má rychlý účinek při vysokých teplotách. U dětí do tří měsíců je dávkování zvoleno pouze lékařem.

V lékárně najdete následující dávku léku:

  • od 3 měsíců do roku jsou předepsány svíčky 0,08 gramů;
  • od 1 do 3 let - 0,17 gramů;
  • od 3 let do 6 - 0,33 gramů;
  • od 6 let a starších jsou předepsány dva čípky o hmotnosti 0,33 gramu.

Nepoužívejte více než 4 čípky denně..

Tablety

Jsou povoleny pro děti od dvou let. Dítě dostane lék dříve drcený a zředěný ve vodě. Dětské tablety paracetamolu jsou k dispozici v dávce 200 mg:

  • od 2 let do 6 jmenovat 1/2 tabletu najednou;
  • od 7 do 12 let je povolena jedna plná tableta;
  • děti starší 12 let mohou podávat dvě tablety najednou.

V některých případech mohou tuto formu mít děti mladší jednoho roku. Zvláště pokud jde o velmi vysokou teplotu s výskytem záchvatů. V takových případech je povoleno užívat lék v následující dávce:

  • od narození do 3 měsíců je dávka 10 mg na kilogram;
  • od 3 měsíců do roku je maximální denní dávka 120 mg;
  • od jednoho do 2 let je maximální denní dávka 150 mg.

Sirup

Tato léková forma má tekutou konzistenci a příjemnou chuť, takže ji děti mohou snadno spolknout. Sirup lze podávat od dvou měsíců. Někdy mohou lékaři s ohledem na stav dítěte v době nemoci předepsat sirup v prvních týdnech života..

Sada obsahuje praktický dávkovač stříkaček nebo odměrku, pomocí které se měří přesné množství suspenze. Lék by neměl být zředěn vodou, je lepší dát dítěti po jeho pití nápoj.

Dělením na stříkačce se zadá přesné dávkování:

  • od narození do 6 měsíců dávku vypočítá ošetřující lékař;
  • od 6 měsíců do jednoho roku je maximální dávka 5 mg, minimální je 2,5 mg;
  • do 3 let je dávka 5 - 7,5 mg;
  • od 3 do 6 let - maximální dávka je 10 mg;
  • 7 až 12 let - asi 15 mg.

Lék nabývá účinku do 30 minut po užití. Při vysokých teplotách se sirup nepodává déle než tři dny. Jako lék proti bolesti je lék povolen až pět dní.

Analogem léku Paracetamol je Panadol. Je povoleno pro děti od 3 měsíců. Panadol Baby lze použít k úlevě od horečky, zánětu a bolesti. Lze použít i po očkování.

Funkce aplikace

Před podáním léku dítěti byste se měli poradit s pediatrem. Předepíše správné dávkování a sdělí vám pravidla užívání.

  • Dávka léku závisí na věku a hmotnosti dítěte..
  • Tablety paracetamolu by měly být podávány v 6hodinových intervalech k úlevě od horečky. Ne více než čtyřikrát denně.
  • U dětí mladších jednoho roku by měla být teplota snížena, pokud stoupne nad 38 stupňů.
  • Neměli byste kojenci podávat paracetamol déle než tři dny. Jejich vnitřní orgány ještě nejsou zcela vytvořeny, takže se vytváří další zátěž pro játra..
  • Toto antipyretikum by se nemělo podávat k profylaxi..
  • Malé dítě musí nejprve rozpustit tabletu ve vodě.
  • Nepoužívejte pilulku určenou pro dospělé - dávkování nelze přesně určit.
  • Nurofen dráždí žaludek více než Panadol. Proto je lepší zastavit se na poslední droze..

Tipy pro užívání léků, které obsahují paracetamol

  • Existují různé formy uvolňování této účinné látky. Může to být ve svíčkách, sirupech nebo v suspenzi. Nejvhodnější jsou pro děti do jednoho roku..
  • Ke snížení škodlivých účinků na játra je třeba podávat léky po jídle..
  • Nebezpečná pro tělo dítěte je dávka 150 mg na kilogram hmotnosti.
  • Předávkování lze rozpoznat podle následujících příznaků: kůže zbledne, objeví se nevolnost a zvracení. V takovém případě musíte urgentně konzultovat s lékařem..

Někdy, když je teplota vysoká a výrazně klesá, jsou dětem předepsány dvě léky současně: Nurofen a Paracetamol. Tyto léky se podávají při dodržení intervalu. Nurofen působí rychle a účinek je delší.

Nurofen můžete kombinovat s paracetamolem současně. V tomto případě se z každého léku vezme polovina dávky..

Kontraindikace

  • Předávkování drogou a časté užívání, které negativně ovlivňuje fungování jater, není povoleno. Objeví se nevolnost, zvracení.
  • Individuální nesnášenlivost složek léčiva. Mohou se objevit alergické reakce.
  • U dětí mladších dvou let by měl být paracetamol podáván s opatrností - lék může způsobit astma.
  • Nedávejte současně dva léky na bázi paracetamolu. To povede k otravě těla. Může být podáván s jinými antipyretiky, jako je Nurofen.
  • Pokud není dodržen interval mezi dávkami léku, může dojít k předávkování. Je lepší kombinovat léky s lidovými léky.
  • Lék je kontraindikován pro onemocnění, jako je anémie, hyperbilirubinemie, pro poruchy funkce ledvin a jater.

Pokud se objeví alespoň jeden příznak, měl by být tento lék nahrazen jiným. Nurofen je méně pravděpodobné, že způsobí alergie a způsobí menší poškození vnitřních orgánů. Stejně jako paracetamol, Nurofen přichází ve formě čípků, tablet a sirupu.

V lékárnách existuje mnoho léků, které obsahují paracetamol. Panadol je dostupný v tabletách, čípcích a sirupech. Pro nejmenší je Panadol Baby speciálně vyroben

Nezapomeňte, že všechny léky musí být uchovávány mimo dosah dětí. Léky pro dospělé je lepší skladovat odděleně od léků pro děti, aby si během období nemoci dítěte nezaměňovaly léky kvůli zvýšené úzkosti.

Před podáním paracetamolu dítěti byste se měli poradit se svým lékařem. Je to on, kdo vám řekne, kterou lékovou formu je lepší zvolit, zda stojí za to ji kombinovat s jinými antipyretiky. Vypočítá přesné, povolené dávkování. Pouze dodržováním pravidel a doporučení můžete snížit nežádoucí účinky a předávkování.

Paracetamol tablety pro děti: návod k použití a dávkování pro různé věkové kategorie

Když má dítě horečku, prvním lékem, který rodiče používají ke stabilizaci stavu, je paracetamol, a to není náhoda.

Světová zdravotnická organizace zařadila tento lék na seznam nejúčinnějších, bezpečných a nákladově efektivních léků.

Podívejme se blíže na pokyny pro použití tablet Paracetamol pro děti (200 a 500 mg): doporučené dávky při teplotě, je možné dítěti vůbec podat lék a kolik, co dělat, když je překročena norma?

  • Popis a akce
  • Uvolněte formu a složení
  • Indikace
  • Kontraindikace
  • Kolik a jak dát
  • Způsob aplikace, zvláštní pokyny
  • Vlastnosti recepce
  • Předávkovat
  • Jak může dojít k předávkování
  • Vedlejší efekty
  • Lékové interakce
  • průměrná cena
  • Podmínky a období skladování
  • Recenze

Popis a akce

Paracetamol není pro farmaceutický průmysl novinkou. K léčbě se používá od roku 1893. Je to jedno z nejbezpečnějších nesteroidních protizánětlivých léků.

Lék nemá téměř žádný účinek na cyklooxygenázu nebo COX, který se produkuje v periferních orgánech a tkáních. Proto má méně nežádoucích účinků než jiné NSAID..

Lék nedráždí žaludeční sliznici, nevede k narušení metabolismu vody a minerálů.

Lék současně ovlivňuje COX produkovaný mozkem, který způsobuje antipyretické a analgetické vlastnosti. Schopnost ovlivňovat zánětlivé procesy v léku téměř chybí.

Paracetamol se dobře vstřebává z gastrointestinálního traktu, proto jsou nejvýhodnější tabletové dávkové formy spolu s rektálními čípky..

Lék působí rychle a do 30 minut po požití je pozorována jeho nejvyšší koncentrace. Akce trvá až 4 hodiny.

Nedostatek účinku při užívání paracetamolu je důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc..

Pokud chcete vědět, jak léčit herpetickou bolest v krku u dětí, doporučujeme si přečíst naši publikaci.

Následující článek vám řekne o příznacích a léčbě akutní pyelonefritidy u dětí..

Příčiny a metody léčby enurézy u dětí jsou podrobně rozebrány v tomto materiálu. Zjistit více!

Uvolněte formu a složení

Lék je dostupný v tabletách 0,2 g a 0,5 g (200 a 500 mg). Tato forma se doporučuje pro děti starší 6 let kvůli možnému předávkování.

Podle svých fyzikálních vlastností je to čistě bílý nebo krémový, růžový krystalický prášek, který se rozpouští v alkoholu a nerozpouští se ve vodě..

Indikace

Lék se používá, pokud:

    teplota vzrostla na 38 ° C a více (do 5 let), až na 38,5 ° C (po 5 letech) a trvá nejméně 4 hodiny;

stížnosti na bolesti zubů, hlavy, svalů.

Paracetamol je účinný při virových infekcích (ARVI).

Použijte také lék na plané neštovice, spalničky, chřipku, zarděnky, kousání zubů, po úrazech a popáleninách.

Nepomáhá při bakteriálních infekcích, komplikacích akutních respiračních virových infekcí, účinek je krátkodobý nebo chybí.

Kontraindikace

Seznam kontraindikací je ve srovnání s jinými léky malý. To zahrnuje:

    individuální nesnášenlivost;

nemoci zažívacího traktu s tvorbou vředů a erozí, žaludeční krvácení, záněty, aktivní krvácení;

progresivní patologie ledvin, jater, těžké formy selhání těchto orgánů;

nesnášenlivost s kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými NSAID;

hyperkalemie (vysoká hladina draslíku v krvi).

Kolik a jak dát

Maximální průběh léčby je:

    do 6 let - 3 dny;

po 6 letech - 5 dnech.

Jaká dávka tablet Paracetamolu je potřebná pro děti, jak správně užívat lék?

Jedna dávka tablet paracetamolu pro děti s hmotností 10 kg je 100–150 mg (0,1–0,15 g) nebo 1 / 2–3 / 4 tablety v dávce 200 mg (0,2 g).

Opakovaný příjem by neměl být dříve než za 4–5 hodin, 4–5 recepcí je povoleno do jednoho dne.

Bezpečná denní dávka je až 60 mg / kg tělesné hmotnosti. To znamená, že dítěti o hmotnosti 10 kg denně by neměly být podány více než 3 tablety po 200 mg..

U dospívajících starších 12 let, kteří váží více než 60 kg, je maximální jednotlivá dávka 1 g, denní dávka je 4 g.

Způsob aplikace, zvláštní pokyny

Náprava je uvedena uvnitř. Po jídle by měly uplynout 1-2 hodiny, jinak se absorpce zpomalí. Pijte hodně čisté vody. Pokud je dítě malé, tableta se rozdrtí na prášek.

Paracetamol je sanitka, která neléčí, ale pouze eliminuje projevy nemoci. Pokud příčina onemocnění není odstraněna, vrátí se teplota a bolest..

Jaká je účinná a bezpečná léčba sinusitidy u dětí? Odpověď na otázku hledejte v našem článku..

V této publikaci jsou představena cvičení pro oči s krátkozrakostí u dětí.

Všechny podrobnosti o chronické mononukleóze u dětí a metodách léčby a prevence naleznete zde.

Vlastnosti recepce

Otázka, jakou dávku paracetamolu dát dítěti v tabletách, by měla být rozhodnuta po konzultaci s lékařem. Léčba zohledňuje následující vlastnosti recepce:

    pokud existuje onemocnění jater, snižte dávku;

při současném užívání jiných léků musíte zajistit, aby neobsahovaly paracetamol;

nedávejte dítěti výrobky obsahující alkohol, protože alkohol zvyšuje absorpci léku.

Předávkovat

Užívání léku v jedné dávce nad 150 mg / kg tělesné hmotnosti dítěte způsobuje závažné, v některých případech fatální poškození jater.

EtapaProjevyDoba
PrvníLaboratorní ukazatele jsou normální, objevuje se nevolnost, dítě zvracíPrvní den
DruhýLaboratorní parametry se mění, hladina jaterních enzymů AsAT a ALAT v krvi je nad 1000 U / lZa den nebo více
TřetíVyznačuje se vysokou aktivitou jaterních enzymů, vysokou hladinou bilirubinu, narušením acidobazické rovnováhy krve, snížením hladiny glukózy72–96 hodin

Vývoj jaterního selhání je indikován:

    neuropsychiatrické poruchy (mají tendenci spát, objevují se závratě, poruchy řeči, halucinace);

bolest na pravé straně pod žebry;

otok, zvětšené břicho;

poruchy srdečního rytmu;

selhání jiných orgánů.

V případě předávkování se žaludek umyje, pacientovi se podá aktivní uhlí a přivolá se sanitka. Antidotum paracetamolu - acetylcystein.

V případě selhání jater se provádí hospitalizace, léčba je symptomatická. Závažné případy mohou vyžadovat transplantaci jater.

Děti snášejí otravu snadněji než dospělí, zejména do 6 let, a to kvůli zvláštnostem jejich metabolismu. V mírných případech se léčba provádí doma.

Jak může dojít k předávkování

Bezpečné dávkování léku je 0,2 mg. Aby se dítě s hmotností 10 kg otrávilo, musí denně užít 1,5 g drogy, což je 7,5 tablet..

K nadměrné dávce dochází z několika důvodů:

    rodiče ve spěchu nevěnovali pozornost obsahu účinné látky;

byly současně s paracetamolem podávány další léky;

zvýšila četnost přijímání;

dítě si omylem vzalo lék samo, protože bylo na přístupném místě.

Vedlejší efekty

Ačkoli je paracetamol ve většině případů dobře snášen, způsobuje nežádoucí účinky:

Systémefekt
KrevAnémie, trombocytopenie, leukopenie (snížená hladina krevních destiček a leukocytů), methemoglobinemie
PřiděleníKolika v ledvinách, pyurie (hnis v moči), glomerulonefritida (onemocnění ledvin)
NervyZvýšená úzkost nebo ospalost
Srdce, krevní cévyDysfunkce srdečního svalu
TráveníBolest břicha, nevolnost
AlergieKožní vyrážka, svědění, angioedém

V posledních letech začali vědci hovořit o škodlivosti a toxicitě.

Při občasném používání je zajištěna bezpečnost.

Existují také důkazy, že při dlouhodobém užívání paracetamolu více než 1 tableta denně, pokud je celkové množství užívaného léku 1000 nebo více tablet za celý život, riziko vzniku závažných forem analgetické nefropatie (onemocnění ledvin), které vede k terminálnímu selhání ledvin (úplné ztráta funkce ledvin).

Lékové interakce

Paracetamol interaguje s jinými léky, což může ovlivnit bezpečnost léčby.

Lze pozorovat následující účinky:

    zvýšení škodlivých účinků na játra, snížení antipyretického účinku paracetamolu v kombinaci s barbituráty, antiepileptiky, rifampicinem;

zvýšení účinku kumarinových derivátů, kyseliny salicylové, kofeinu, kodeinu;

zvýšené hladiny methemoglobinu - při současném užívání s fenobarbitalem.

Je zakázáno kombinovat tablety paracetamolu s jinými prostředky, ve kterých je tato účinná látka (Parafex, Coldflu, Coldrex a další).

průměrná cena

Průměrná cena paracetamolu 0,2 g, 10 tablet - 13 rublů.

Podmínky a období skladování

Datum exspirace je uvedeno na obalu (obvykle 36 měsíců). Uchovávejte drogu při teplotě ne vyšší než 25 ° C, pro toto místo zvolte místo nepřístupné dětem.

K zakoupení léku není nutný předpis.

Chcete vědět, jak vyléčit obstrukční bronchitidu u dítěte? Pomůžeme ti! Užitečné tipy a triky - v našem článku.

O typech strabismu u dětí a o tom, jak jej odstranit, se můžete dozvědět z tohoto článku..

A tady jsme řekli všechno o léčbě konjunktivitidy u dětí, včetně doporučení Dr. Komarovského.

Recenze

Nyní víte, jak dětem podávat tablety paracetamolu, kolik dávat a jakou dávku užívat, aby nedošlo k předávkování. Zvažte zpětnou vazbu rodičů.

Natalia, 28 let: „Paracetamol našemu synovi nejprve pomáhal. Pak mi dali prášky - účinek trval hodinu. Potom dala Nurofen sirup a dala svíčky s paracetamolem ".

Elena, 30 let: „Paracetamol nepůsobí na tělo mého dítěte. Dal jsem pilulku, počkal jsem hodinu a půl a účinek byl nulový. “.

Julia, 32 let: „U bakteriálních akutních respiračních infekcí používám ibuprofen nebo paracetamol: první působí za čtvrt hodiny, druhá - za hodinu. U virů dávám buď jednu nebo druhou drogu, obě fungují za hodinu. Pokud teplota drží, tyto prostředky střídáme “.

Paracetamol pro děti

Paracetamol je předepsán dětem při zvýšených teplotách jako antipyretikum. Tento lék se také používá k bolesti hlavy a zubů u dětí různého věku. S ohledem na pravidla pro přijetí a věkové dávkování je paracetamol považován za docela bezpečný lék pro děti..

Matky však musí být při dávkování tohoto léku opatrné a dávat pozor na dávkování uvedené na obalu. Někdy mohou mít dvě balení paracetamolu stejného typu v kompozici různá množství účinné látky. Tento článek představuje tabulky dávkování paracetamolu podle hmotnosti, věku a konkrétních léků.


Jaký paracetamol zvolit pro děti do jednoho roku

V této otázce hraje důležitou roli věk dítěte. V závislosti na věku lékař předepisuje paracetamol v různých formách (sirup, čípky nebo tablety).

Paracetamol pro děti od 1 do 3 měsíců

V tak malém věku jsou dětem předepsány paracetamol ve svíčkách, protože tato forma je považována za nejbezpečnější. Dávka čípků je 50 mg. Maximální počet svíček za den, které lze dodat, jsou 3 kusy. Doba, po které můžete dát svíčky, je 4-6 hodin. Čípky s paracetamolem Tsefekon D.

DŮLEŽITÉ! Celkové množství paracetamolu užívaného dítětem denně by nemělo překročit 60 mg na 1 kilogram hmotnosti dítěte.

Paracetamol pro děti od 3 měsíců do 1 roku

Pro tento věk se používají čípky s paracetamolem v dávce 100 mg nebo sirupem v dávce 60-120 mg (2,5-5 ml v odměrné lžičce). Léky se podávají s odstupem nejméně čtyř hodin 3-4krát denně.

Paracetamol v této formě a dávkování najdete pod různými obchodními názvy (cefekon, panadol, efferalgan).

DŮLEŽITÉ! Vždy dávejte pozor na dávkování uvedené na obalu! Záleží na tom, kolik ml sirupu dáte dítěti..

Paracetamol pro děti tohoto výrobce obsahuje 120 mg na 5 ml léčiva. Proto 2,5 ml = 60 mg a 5 ml = 120 mg.

Věnujte pozornost množství paracetamolu v efferalganu 30 mg na 1 ml léčiva. To znamená, že v 5 ml bude již 150 mg účinné látky. A toto je dávka pro děti starší jednoho roku. Dítě od 3 do 6 měsíců má předepsané 3 ml a od 6 měsíců do roku 4 ml.


Paracetamol pro děti v sirupu 120 mg / 5 ml nebo Panadol od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti v sirupu "Efferalgan" 30 mg / ml od 3 měsíců do 12 let

Paracetamol pro děti ve svíčkách Tsefekon D od 1 měsíce do 12 let tabulka

Čípky s paracetamolem - "Panadol" jsou k dispozici ve dvou dávkách 125 mg od 6 měsíců a 250 mg od 3 let. Efferalgan ve svíčkách 80 mg pro děti od 3 do 5 měsíců, 125 mg od 6 měsíců do 3 let a 250 mg od 5 do 10 let.

V jakém věku mohou děti užívat tablety paracetamolu?

Paracetamol lze dětem podávat v 200 mg tabletách ve věku od tří let. Pro dítě je však lepší zvolit dětskou formu ve formě sirupu, suspenze nebo čípků..

U některých kojenců je i po třech letech problematické polknout i rozdrcenou pilulku. Jelikož se drobky léku drží na sliznici úst, mohou způsobit dávivý reflex. A samozřejmě tablet chutná hrozně. Někdy se ale stane, že má máma po ruce jen prášky a neexistuje způsob, jak běžet do lékárny.

Před podáním tablety paracetamolu malému dítěti musí být rozdrcena a zředěna vodou.

Paracetamol pro děti dávkování v tabletách od 3 do 12 let

DŮLEŽITÉ! Děti stejného věku mohou vážit jinak! Proto je nejlepší vypočítat hmotnostní dávku. Za tímto účelem vynásobte hmotnost dítěte v kilogramech o 10 a získejte počet miligramů léčiva, které lze podat v 1 dávce..

PŘÍKLAD: Pokud dítě váží 20 kg, pak jednorázová dávka (20 * 10 = 200) 200 mg.

Denní množství paracetamolu by nemělo být vyšší než 60 mg léčiva na 1 kg hmotnosti dítěte. Pokud dítě váží 15 kilogramů, pak maximum za den můžete dát (60 * 15 = 900 mg) 4 tablety. Maximální počet schůzek za den by neměl být vyšší než čtyři.

Lék se užívá jednu nebo dvě hodiny po jídle. Paracetamol účinkuje 30-60 minut po požití.

DŮLEŽITÉ! Pokud se po užívání paracetamolu po dobu delší než tři dny růst teploty nezastaví, zavolejte znovu lékaře!

Pokud je paracetamol u dětí kontraindikován

  • Individuální nesnášenlivost
  • Problémy s játry nebo ledvinami
  • Nedostatek sacharázy / izomaltázy, intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy.

Možné nežádoucí účinky

  • Alergická reakce
  • Průjem, bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
  • Při dlouhodobém používání může mít toxické účinky na játra a ledviny

Otrava paracetamolem

Pokud se stane, že vaše dítě užilo množství paracetamolu vyšší než věková norma, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. I když neexistují žádné příznaky otravy, existuje možnost rozvoje selhání jater..

DŮLEŽITÉ! Při otravě paracetamolem existuje latentní období, kdy nejsou žádné příznaky.

Příznaky akutní otravy paracetamolem

První příznaky otravy se mohou objevit za 2-24 hodin..

  1. Nevolnost, zvracení a bolest břicha
  2. Slabost, ospalost, nedostatek chuti k jídlu
  3. Závratě a ztráta vědomí

Paracetamol lze podávat dětem. Je však třeba vzít v úvahu hmotnost a výšku dítěte a nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Tablety "Paracetamol" pro děti: návod k použití a dávkování

  • Uvolněte formu a složení
  • Princip fungování
  • Indikace
  • Je to možné pro děti?
  • Kontraindikace
  • Vedlejší efekty
  • Návod k použití
  • Předávkovat
  • Kombinace s jinými léky
  • Podmínky prodeje
  • Funkce úložiště
  • Recenze
    • Šumivé tablety "paracetamol"
    • "Paracetamol Extratab"
  • Analogy

Mezi všemi antipyretiky používanými v dětství lze nejoblíbenější označit jako „paracetamol“. Účinně snižuje teplotu a pomáhá eliminovat bolesti z různých lokalizací. Speciálně pro použití u dětí se takové léčivo vyrábí ve formě sladké suspenze a rektálních čípků. V závislosti na věku dítěte mu mohou fungovat běžné tablety..

Uvolněte formu a složení

Tabletovaný "Paracetamol" vyrábí různé farmaceutické společnosti, takže v lékárnách najdete nejen lék s tímto názvem, ale také tablety se štítkem na krabičce výrobce (takové léky se nazývají "Paracetamol MS", "Paracetamol-LECT", "Paracetamol- UBF “atd.).

Pevná forma léčiva obvykle vypadá jako malé kulaté tablety, které jsou bílé, ale může to být také bílo-žlutá nebo bílo-krémová. Jsou baleny v blistrech a prodávány v krabičkách po 10 a více. Hlavní složka kteréhokoli z těchto léků se také nazývá paracetamol. V závislosti na množství na tabletu se lék vyrábí ve dvou dávkách - 200 mg a 500 mg. V zahraničí je tabletový „paracetamol“ dostupný také v dávce 325 mg.

Pomocné složky léčiva se u jednotlivých společností liší. Mezi nimi můžete vidět želatinu, škrob, povidon a další přísady..

Pokud dítě netoleruje tyto látky, mělo by to být objasněno v anotaci k vybraným tabletám..

Princip fungování

Po vstupu tablet do žaludku se paracetamol vstřebává dostatečně rychle, poté tato látka proniká krevním řečištěm do mozkových tkání a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. V těchto centrech jsou působením takové sloučeniny blokovány cyklooxygenázy (tyto enzymy ovlivňují syntézu prostaglandinů), v důsledku čehož je eliminována bolest a tělesná teplota se vrátí k normálu.

V periferních tkáních je působení paracetamolu zabráněno buněčnými peroxidázami. Vzhledem k jejich přítomnosti protizánětlivý účinek léčiva prakticky chybí, ale tablety také nemají vedlejší účinek na metabolismus vody a solí a žaludeční sliznici..

Indikace

Tabletovaný "paracetamol" se používá v různých případech:

  • Jako antipyretikum na horečku způsobenou očkováním, dětskými infekcemi, chřipkou nebo jinými zdravotními potížemi.
  • Jako lék na zmírnění bolesti, pokud je bolest mírná nebo střední (na bolesti uší, hlavy, bolavého krku, zubů atd.).

Je to možné pro děti?

Tablety "paracetamol" se nepoužívají k léčbě pacientů mladších šesti let. Pokud například dítěti ještě není 6 let, jsou mu pouze 2 nebo 4 roky, pak místo pevné formy podají „paracetamol“ v suspenzi nebo dají svíčky. Lék v těchto formách je povolen od 3 měsíců věku a je nejčastěji volen jak pro děti do 1 roku, tak pro předškoláky. Často se používají u dětí ve věku 7-8 let nebo starších, pokud je pro dítě obtížné polknout pilulku.

Kontraindikace

Tablety by se neměly podávat malým pacientům s následujícími vlastnostmi:

  • Nesnášenlivost paracetamolu nebo jakékoli pomocné složky.
  • Peptický vřed nebo erozivní změny ve stěně gastrointestinálního traktu.
  • Nedostatek glukózy 6 fosfát dehydrogenázy v těle.
  • Krvácení ze stěn zažívacího traktu.

Lék se navíc nepoužívá, pokud má dítě vážné onemocnění krve, zhoršenou funkci jater nebo selhání ledvin..

Vedlejší efekty

Užívání „paracetamolu“ může vyvolat svědění kůže, vyrážky nebo jiné příznaky alergické reakce. Ve vzácných případech takové pilulky nepříznivě ovlivňují tvorbu krve, gastrointestinální trakt nebo funkci jater. Pokud se objeví jakékoli nežádoucí účinky, je doporučeno léčbu přerušit a dítě musí být neprodleně předvedeno lékaři.

Návod k použití

Přípravek "Paracetamol" se užívá 1 až 3krát denně, tablety se polykají 1 - 2 hodiny po jídle a zapíjejí se vodou. Dávka se stanoví na základě věku pacienta. Pokud je například dítěti 7 let, může být na dávku podáno 200 mg a ve věku 14 let je jednorázová dávka 500 mg. Věk také ovlivňuje maximální přípustnou denní dávku - je to 1,5 g u pacientů ve věku 6-9 let, 2 g u dětí ve věku 9-12 let a 4 g u dospívajících ve věku od 12 let.

Interval mezi pilulkami by neměl být kratší než 4 hodiny. Pokud je lék předepsán pro bolestivý syndrom, doba užívání je až 5 dní, delší léčba je možná pouze pod dohledem lékaře.

Pokud se tablety používají k antipyretickému účinku, neměl by průběh podávání překročit tři dny..

Předávkovat

Pokud dítě užije příliš mnoho tablet paracetamolu, vyvolá to zvracení, žaludeční křeče, řídkou stolici a další negativní příznaky podráždění trávicího traktu. Velmi velká dávka léku je nebezpečná pro játra, a protože známky poškození tohoto orgánu se neobjeví okamžitě a mohou vést k vážným následkům, musí být dítě s předávkováním vyšetřeno lékařem (i když se cítí dobře).

Kombinace s jinými léky

Neměli byste kombinovat příjem "paracetamolu" a jiných léků založených na stejné účinné látce, protože to zvýší riziko předávkování. Bez lékařského předpisu se také nedoporučuje podávat tablety spolu s jinými antipyretiky (například s kyselinou acetylsalicylovou nebo ibuprofenem).

Anotace k „Paracetamolu“ navíc obsahuje poměrně velký seznam dalších léků, které s ním nejsou kompatibilní. Pokud dítě užívá nějaké léky, je třeba objasnit, zda je možné je kombinovat s takovými pilulkami..

Podmínky prodeje

Stejně jako ostatní lékové formy se tablety paracetamolu prodávají bez lékařského předpisu. Cena léku je ovlivněna jak výrobní společností, tak velikostí balení. V průměru 10 tablet obsahujících paracetamol v dávce 200 mg každá stálo 3 rublů.

Funkce úložiště

Doba použitelnosti léku se může u jednotlivých výrobců lišit a je obvykle 3 nebo 5 let. Doporučuje se ponechat lék doma při teplotách do +25 stupňů a zvolit místo, které je pro kojence nepřístupné.

Recenze

Na léčbu tabletovaným paracetamolem reagují většinou pozitivně. Podle rodičů má tento lék výrazný antipyretický a analgetický účinek, stejně jako dobrou toleranci. Tablety jsou malé, takže je pro děti ve věku 6-7 let nebo starší obvykle snadné je spolknout. Cena této formy "paracetamolu" se nazývá nízká, což se také připisuje výhodám této drogy. Mezi nedostatky je často uvedena krátká doba působení (ve většině případů až 4 hodiny).

Šumivé tablety „paracetamol“

Takový lék vyrábí společnost Hemofarm a dodává se v plastových tubách, uvnitř kterých je 10 až 40 bílých kulatých tablet. Obsahují 500 mg paracetamolu, doplněné citronovou příchutí, laktózu, silikonovou emulzi, sacharinát sodný a několik dalších látek. Tyto šumivé tablety jsou předepsány dětem starším 6 let. Lék se před užitím rozpustí ve sklenici vody.

Pokud je pacientovi méně než 9 let, je mu podána pouze polovina tablety, ale v případě potřeby můžete celou tabletu rozpustit. Takový "paracetamol" se užívá 1-3krát denně a za maximální dávku se považují tři šumivé tablety pro dítě ve věku 6-9 let, šest šumivých tablet pro pacienta ve věku 9-12 let a 12 šumivých tablet pro dítě ve věku nad 12 let.

"Paracetamol Extratab"

Rysem tohoto léku, který se vyrábí ve formě bílo-žlutých podlouhlých tablet, je přítomnost ve složení nejen 500 mg paracetamolu, ale také 150 mg kyseliny askorbové. Jedná se o pevný analog prášků Paracetamol Extra, schválený od šesti let. Dětem ve věku 6–12 let se droga „Paracetamol Extratab“ podává 1/2 tablety až 4krát denně a dospívající nad 12 let potřebuje celou tabletu najednou.

Analogy

Jakýkoli jiný tabletový přípravek se stejnou účinnou látkou, například Efferalgan nebo Panadol, může nahradit "Paracetamol" v tabletách. Namísto těchto léků může lékař doporučit lék s podobným terapeutickým účinkem, například „Ibuprofen“, „Mig 400“, „Faspik“ nebo „Nurofen“. Základem těchto tablet je ibuprofen, který podobně jako paracetamol účinně snižuje teplotu, ale zároveň vydrží o něco déle (až 6-8 hodin).

V některých případech může pediatr před těmito antipyretiky předepsat další pilulky, například Voltaren, Nise, Nimesil, Analgin, Next nebo Diclofenac. Použití těchto léků bez dohledu lékaře se však nedoporučuje, protože tyto léky mají své vlastní věkové omezení a kontraindikace a jejich účinek je způsoben různými účinnými látkami..

Informace o tom, jaké léky se mají používat jako antipyretika, najdete v dalším videu..

Paracetamol (500 mg)

Instrukce

  • ruština
  • қazaқsha

Jméno výrobku

Mezinárodní nechráněný název

Dávková forma

500 mg tablety

Složení

Jedna tableta obsahuje

pomocné látky: želatina, bramborový škrob, mastek, glycerin, stearát vápenatý a granulovaný cukr.

Popis

Kulaté tablety s plochým válcovým povrchem a zkosením, bílé nebo bílé se smetanovým nebo růžovým odstínem, s půlicí rýhou na jedné straně.

Farmakoterapeutická skupina

Analgetika. Jiná analgetika-antipyretika. Anilides. Paracetamol.

ATX kód N02BE01

Farmakologické vlastnosti

Farmakokinetika

Když se paracetamol užívá orálně, rychle a téměř úplně se vstřebává z gastrointestinálního traktu. Maximální úrovně koncentrace v krvi je dosaženo za 0,5-2 hodiny. Paracetamol je rychle a rovnoměrně distribuován v tkáních těla. Plazmatické proteiny váží 10-15% přijaté dávky. Distribuční objem a biologická dostupnost u dětí a dospělých se významně neliší. Lék prochází placentární bariérou. Méně než 1% dávky se vylučuje do mateřského mléka kojících matek. Paracetamol je metabolizován mikrozomálními jaterními enzymy, asi 80% tvoří konjugáty s kyselinou glukuronovou a sulfáty, až 17% prochází hydroxylací za vzniku aktivních metabolitů, které jsou konjugovány s glutathionem.

Při předávkování nebo nedostatku glutathionu mohou tyto metabolity způsobit nekrózu hepatocytů. Poločas paracetamolu je 1,5-2,5 hodiny. Může se zvýšit u pacientů se závažnou poruchou funkce jater au starších pacientů. 24 hodin po užití se 85-90% paracetamolu vylučuje močí ve formě glukuronidů a síranů a 3% beze změny. U dětí do 10–12 let je hlavní cestou metabolismu a vylučování paracetamolu tvorba konjugátů se sulfáty. Pravděpodobnost hepatotoxického účinku u dětí je nižší než u dospělých.

Ostatní farmakokinetické parametry dospělých a dětí se neliší.

Farmakodynamika

Nenarkotické analgetikum. Má antipyretické a analgetické účinky. Lék blokuje cyklooxygenázu v centrálním nervovém systému a ovlivňuje centra bolesti a termoregulace. Ztráta tělesného tepla během horečnatých podmínek se zvyšuje v důsledku vazodilatace a zvýšení průtoku periferní krve. V zanícených tkáních buněčné peroxidázy neutralizují účinek paracetamolu na cyklooxygenázu, což vysvětluje téměř úplnou absenci protizánětlivého účinku léčiva.

Indikace pro použití

infekční a zánětlivá onemocnění doprovázená zvýšením tělesné teploty (akutní respirační infekce, chřipka, dětské infekce, postvakcinační reakce)

bolestivý syndrom slabé a střední intenzity různého původu, včetně bolesti hlavy, zubů, neuralgie, algomenorey, bolesti při úrazu, popálenin, myalgie.

Způsob podání a dávkování

U dospělých a dětí starších 15 let je jedna perorální dávka 500 mg; maximální jednotlivá dávka je 1 000 mg. Maximální denní dávka je 4000 mg.

Děti od 6 do 9 let (s hmotností 22-30 kg: jedna dávka závisí na tělesné hmotnosti dítěte a je 250 mg, maximální denní dávka je 1000-1500 mg; ve věku 9-12 let (s hmotností do 40 kg) jedna dávka 500 mg, maximální denní dávka 2 000 mg; nad 12 let (vážící více než 40 kg) jednorázová dávka 500 mg, maximální denní dávka 2000-4000 mg.

Doporučený interval mezi dávkami léku je 6-8 hodin (minimálně 4 hodiny).

Délka léčby není více než 3 dny jako antipyretikum a ne více než 5 dní jako anestetikum.

O nutnosti pokračovat v léčbě tímto lékem rozhodne lékař.

Vedlejší efekty

ze zažívacího systému: nevolnost, zvracení, bolesti břicha,

zřídka při dlouhodobém užívání - porucha funkce jater

alergické reakce: kožní vyrážka, kopřivka, angioedém, Quinckeho edém, Lyellův syndrom

z močového systému: zřídka při dlouhodobém užívání, porucha funkce ledvin

z hematopoetického systému: zřídka při dlouhodobém užívání - anémie, agranulocytóza, trombocytopenie.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, musíte přestat užívat lék a poradit se s lékařem..

Kontraindikace

přecitlivělost na paracetamol a další složky léčiva

závažné porušení funkce jater a ledvin

krevní nemoci, včetně anémie

nedostatek enzymu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy

těhotenství a kojení

děti do 6 let.

Lékové interakce

Pokud pacient současně užívá jiné léky, poraďte se s lékařem. Kofein může zvýšit analgetický účinek paracetamolu. Paracetamol může zvýšit účinek nepřímých antikoagulancií, derivátů kumarinu, indolu. Při podávání ve vysokých terapeutických dávkách a současném podávání antihistaminik, glukokortikoidů, rifampicinu, fenobarbitalu, kyseliny etakrynové, alkoholu se zvyšuje hepatotoxický účinek. Pokud užíváte cholestyramin po dobu kratší než 1 hodinu po užití paracetamolu, jeho absorpce se může snížit a při použití metoklopramidu může dojít ke zvýšení adsorpce. Barbituráty snižují antipyretickou aktivitu. Nepoužívejte s jinými přípravky obsahujícími paracetamol. Při současném užívání se salicyláty se významně zvyšuje riziko nefrotoxického účinku. Paracetamol potencuje účinek antispazmodik.

speciální instrukce

Předepisuje se s opatrností pacientům se zhoršenou funkcí jater a ledvin, s Gilbertovým syndromem, s benigní hyperbilirubinemií a také u starších pacientů. U pacientů s alkoholickou hepatózou se zvyšuje riziko poškození jater.

Narušuje laboratorní testy při kvantitativním stanovení glukózy a kyseliny močové v plazmě.

Při dlouhodobém užívání léku je nutné kontrolovat obraz periferní krve a funkční stav jater..

Paracetamol je látka tvořící methemoglobin.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, měli byste přestat užívat lék.

Těhotenství a kojení

Pokud je to nutné, užívání léku během laktace by mělo přestat kojit.

Vlastnosti ovlivňující schopnost řídit vozidla a mechanismy.

Otázka možnosti zapojit se do potenciálně nebezpečných činností, které vyžadují zvýšenou pozornost a rychlost psychomotorických reakcí, by měla být vyřešena až po posouzení individuální reakce pacienta na lék.

Předávkovat

Příznaky: bledost kůže, pocení, závratě, nechutenství, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zvýšená aktivita jaterních enzymů, zvýšení protrombinového času, později se objeví bolest v játrech. V závažných případech se objeví selhání jater, kóma a encefalopatie, zvonění v uších, oligurie, kolaps, křeče.

Léčba: výplach žaludku, solná laxativa, příjem enterosorbentů, perorální podání methioninu 8-9 hodin po předávkování a N-acetylcystein po 12 hodinách. Potřeba dalších terapeutických opatření (další podání methioninu, intravenózní podání acetylcysteinu) se stanoví v závislosti na koncentrace paracetomolu v krvi a doba, která uplynula po užití.

Uvolněte formulář a obal

10 tablet je umístěno v blistru z PVC fólie nebo podobné dovážené a potištěné hliníkové fólie lakované nebo podobné dovážené.

Primární balení spolu s odpovídajícím počtem pokynů pro lékařské použití ve státním a ruském jazyce jsou umístěna v krabici z vlnité lepenky nebo podobného dováženého zboží..

Podmínky skladování

Skladujte na suchém a tmavém místě při teplotě nepřesahující 25 ° C.

Udržujte mimo dosah dětí!

Doba skladování

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti.

Podmínky výdeje z lékáren

Výrobce

LLP "Pavlodar farmaceutický závod"

Kazachstán, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33

Balírna

LLP "Pavlodar farmaceutický závod".

Kazachstán, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33.

Držitel rozhodnutí o registraci

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kazachstán

Adresa organizace, která přijímá stížnosti spotřebitelů na kvalitu výrobků (zboží) na území Republiky Kazachstán